Antwort Co by mělo být v závěru seminární práce? Weitere Antworten – Co má být v závěru seminární práce

Co by mělo být v závěru seminární práce?
Závěr práce by měl hodnotit celou seminární práci a také zvolené téma práce. Mělo by v něm být uvedeno, čím jsme se v jednotlivých kapitolách zabývali, k jakému jsme došli zjištění a také zda jsme naplnili cíl stanovený v úvodu práce.Závěr by měl především korespondovat s úvodem. Je vhodné znovu zopakovat, co bylo cílem práce a uvést, jakým způsobem byl tento cíl naplněn (k jakým výsledkům autor došel, jak postupoval) – pokud nebylo možné splnit všechny dílčí cíle, pak by nemělo chybět zdůvodnění.Seminární práce musí vždy obsahovat přehlednou strukturu. Základní členění je na úvod, stať a závěr. V závěru musí být uveden seznam použité literatury, který bude řádně citován. Součástí může být příloha (text, tabulka, graf, schéma apod.).

Co má být v úvodu ročníkové práce : V úvodu se přesně vymezí problém, kterým se práce zabývá, vysvětlí se, k čemu má práce sloužit, proč je napsána, kdo už v této oblasti pracuje a pracoval. Do úvodu patří i přehled doposud zkoumané problematiky, tzn. souhrn toho, co již bylo na tomto poli zjištěno (spolu s uvedením literatury). Další částí je metodika.

Co má být v závěru

Závěr je nutné koncipovat tak, aby odpovídal úvodu. Jinými slovy v úvodu jste představili cíl práce a v závěru ho musíme uvést opětovně, ovšem se zjištěným výsledkem společně s komentářem, jak jste cílem dosáhli, jaké metody jsme použili, apod.

Co se píše do závěru práce : Úvod většinou stanovuje cíle a předpoklady bakalářské/diplomové práce a do závěru se promítají výsledky Vašeho výzkumu, rešerše, analýzy apod. Ne však konkrétně. Konkrétní hodnoty, postupy, čísla, ale i grafy, tabulky a obrázky mají své místo v praktické části práce.

Co do závěru práce rozhodně patří

  • 1-2 normostrany čistého textu,
  • 3-5 odstavců celkem,
  • slovní shrnutí stanovených cílů práce,
  • návrhy na rozšíření práce nebo pokračování ve výzkumu,
  • čtivý a zajímavý text.


Struktura seminární práce

  • Úvod. Úvod je velmi důležitou součástí každé seminární práce.
  • Stať Hlavní a nejdelší částí každé práce je stať, která by měla být rozdělena na teoretickou a praktickou část.
  • Závěr.
  • Seznam použité literatury.
  • Přílohy.
  • Titulní strana a obsah.

Kolik stran má seminární práce

Rozsah textu studentských prací (tj. bez příloh) by se měl pohybovat v rozmezí 5-10 stran u seminárních prací, 30-50 stran u bakalářských a 60-100 stran u prací diplomových. Práce musí být stránkovány. První stranou je titulní list. Pozor, i seminární práce musí být stránkovány!Úvod většinou stanovuje cíle a předpoklady bakalářské/diplomové práce a do závěru se promítají výsledky Vašeho výzkumu, rešerše, analýzy apod. Ne však konkrétně. Konkrétní hodnoty, postupy, čísla, ale i grafy, tabulky a obrázky mají své místo v praktické části práce.Závěr je nutné koncipovat tak, aby odpovídal úvodu. Jinými slovy v úvodu jste představili cíl práce a v závěru ho musíme uvést opětovně, ovšem se zjištěným výsledkem společně s komentářem, jak jste cílem dosáhli, jaké metody jsme použili, apod.

Zda závěr obsahuje:

  • Odpověď týkající se dosažení cíle zadání bakalářské či diplomové práce.
  • Návrh na rozšíření/pokračování práce (jakým směrem by se měla ubírat).
  • Jednu až dvě normostrany textu.
  • Je výstižný, čtivý, zajímavý a hlavně spisovný.

Co může být v příloze závěrečné práce : Přílohami mohou být jakékoli materiály, které mají přímou souvislost s vlastní prací. Zpravidla jde o větší obrázky, tabulky, grafy nebo protokoly z výzkumu.

Jak se píše závěr : Závěr v pár větách shrnuje dosažení stanovených cílů. Autor při zadání práce čelí problému, který má vyřešit. Snadno se může stát, že během výzkumu přijde na nové skutečnosti, se kterými na začátku nemusel počítat. Proto může právě v závěru uvést jisté odůvodnění, proč a jak v práci postupoval.

Co nesmí chybět v seminární práci

Seminární práci by měl vždy uvádět také titulní list se jménem autora, s názvem práce, ročníkem, označením oboru a předmětu. Nesmí chybět ani obsah, úvod, závěr a seznam použité literatury. Součástí některých prací může být i praktická část. Na závěr často následuje prezentace před spolužáky.

Jak správně napsat úvod práce:

  1. Popište, co vás motivovalo k výběru konkrétního tématu, proč je pro vás tato tématika zajímavá a proč by mohlo být toto téma zajímavé i pro vaše čtenáře,
  2. uveďte cíl své práce, co má práce jako taková přinést a popište, zda je za vás cíl reálně uchopitelný a dosažitelný,

Závěr práce by měl do jisté míry korespondovat s úvodem. Pokud je v úvodu uveden cíl, kterého chce autor v práci dosáhnout, měl by být v závěru stručně shrnutý výsledek práce. Nejedná se však o konkrétní výsledky, prostor k jejich interpretaci je v praktické části práce.