Antwort Co by nemelo být na konci řádku? Weitere Antworten – Co nemít na konci řádku

Co by nemelo být na konci řádku?
Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba!Typickým problémem většiny bakalářských a diplomových prací je přítomnost předložek, spojek a krátkých slov na konci řádků. Všechny krátké předložky a spojky by měly být svázány pevnou mezerou (shift + mezerník) s následujícím slovem.

Co to jsou typografická pravidla : Typografie je soubor technik a pravidel pro sazbu tištěného textu. Typografická pravidla mají za cíl usnadnit četbu, zpřehlednit text, minimalizovat chyby při čtení a zvýšit estetickou kvalitu textu.

Jak rozdělit slovo na konci řádku

Dělení slova na konci řádku se naznačí spojovníkem, např. kra‑|bice. Pokud řádek končí spojovníkem vyžadovaným pravidly pravopisu (viz např. spojovník ve slovech ping-pong, technicko-ekonomický) a část slova za spojovníkem pokračuje na následujícím řádku, zopakuje se spojovník rovněž na začátku tohoto řádku, např.

Co je tvrdá mezera : Nezlomitelná (či nedělitelná) mezera je speciální typografický znak. Jde o jeden z tzv. bílých znaků. Funguje jako běžná mezera s výjimkou toho, že při automatickém zalomení textu do řádků programy pro zpracování textu v této mezeře řádek nezalomí.

Klikněte na místo, kde chcete řádek ukončit. Stiskněte SHIFT+RETURN.

Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).

Jak se píše datum typografie

Nicméně v určitých případech, jako je oficiální korespondence, je možné zapsat datum bez mezer, a to ve formátu 05.10.2021, 02.08.1999 apod. V takovém případě je vždy den a měsíc dvoumístný – u prvního až devátého dne či měsíce doplníme nulu.DVOJSLABIČÁ SLOVA SE SAMOHLÁSKOU NA ZAČÁTKU

Má-li slovo dvě slabiky a začíná-li na samohlásku (a,e,i/y,o,u), píšeme je vždy dohromady. Týká se to např. slov auto, éter, Ivan, okno, usne a dalších.Vložení ručně zadaného konce řádku

  1. Klikněte na místo, kde chcete řádek ukončit.
  2. Stiskněte SHIFT+RETURN. Word vloží ručně zadaný konec řádku ( ). Tip: Pokud chcete ručně zadané konce řádků zobrazit, klikněte na panelu nástrojů Standardní na .


– Pevná mezera slouží ke spojení slov, které se nesmějí rozdělit. Jednoznakové předlož- ky a spojky (v, s, z, k, o, u, a, i) nesmějí zůstávat na konci řádku, proto je s následujícím slovem svazujeme pevnou mezerou. Iniciály s příjmením či jméno s tituly také neroz- dělujeme, a proto vkládáme pevnou mezeru.

Jak udělat Nedelitelnou mezeru : Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera. V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.

Jak svázat řádky : Svázání řádků

  1. Vyberte řádky, které chcete mít pohromadě.
  2. V nabídce Format (Formát) klikněte na Paragraph (Odstavec) a potom klikněte na kartu Line and Page Breaks (Konce řádků a stránek).
  3. Zaškrtněte políčko Keep lines together (Svázat řádky).

Jak poznat konec odstavce

Znak konce odstavce je v textu označ en netisknutelným symbolem ¶. Tento symbol můžeme trvale zobrazit, popřípaděskrýt stiskem tlač ítka (Zobrazit nebo skrýt) na panelu nástrojů Standardní. Toto je odstavec. Toto je také odstavec.

Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme. Pozn.: Existuje i ČSN, která kodifikuje užití interpunkce.Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Jak se píše datum v textu : Datum v češtině zpravidla píšeme vzestupně a jednotlivé údaje oddělujeme tečkou s mezerou (například: „1. 4. 2017“), měsíc lze psát i slovně („1. dubna 2017“).