Antwort Co bylo cílem Velké francouzské revoluce? Weitere Antworten – Co vedlo k Velké francouzské revoluce
Velká francouzská revoluce byla způsobena oslabením monarchie, změnou v myšlení společnosti a ekonomickou krizí. Aby vyřešil krizi, král svolává generální stavy.Počátek Velké francouzské revoluce. Král se zmírnil, odvolal vojska a přijal trikolóru za symbol revoluce. Vzniklé komuny (obecní rady) převzaly moc za královské úředníky v královských správních orgánech.16. července – Povstání v Paříži se stalo podnětem k prvním rolnickým povstáním na francouzském venkově, která v provinciích probíhala do konce srpna. Tato povstání byla příčinou Velkého strachu (Grande Peur) francouzské šlechty a její emigrace ze země.
Co je to Bastila : Bastila (francouzsky Bastille, tj. hrad nebo pevnost) byla pařížská pevnost postavená v letech 1370–1383 na obranu proti Angličanům ve stoleté válce, která se od 15. století používala jako věznice. Její správný název zněl Bastille Saint-Antoine.
Co zrušila Velká francouzská revoluce
Revoluce rozšířena i na venkov. Rolníci odmítli robotovat a odvádět vrchnosti dávky. Poslanci tedy zrušili všechny výsady šlechty i církve. Bylo zrušeno poddanství – uzákoněna rovnost všech lidí.
Co odstartovalo Francouzskou revoluci : 14. července 1789 dobytí Bastily (pařížské vězení) odstartovalo revoluci. 20. července 1789 vzniklo NÁRODNÍ SHROMÁŽDĚNÍ (všechny tři stavy zasedají společně) král povolal proti Národnímu shromáždění armádu.
se uskutečnila pomocí gilotiny dne 21. ledna 1793 v 10.22 v Paříži na Place de la Révolution poté, co trest smrti odhlasoval Konvent po procesu s králem. Jedná se o jeden z významných momentů Velké francouzské revoluce, neboť poprvé poddaní odhlasovali pro svého panovníka trest smrti.
Dobytí Bastilly dne 14. července 1789 znamenalo začátek Velké francouzské revoluce. Po zboření pevnosti na jejím místě vzniklo náměstí Place de la Bastille. Pevnost byla určená k obraně východní části Paříže proti anglickým vojskům i proti případné revoltě pařížských obyvatel.
Kdo vedl Francouzskou revoluci
Jean Paul Marat | |
---|---|
Úmrtí | 13. července 1793 (ve věku 50 let) Paříž |
Příčina úmrtí | bodná rána |
Místo pohřbení | Pantheon (1793–1795; 48°50′46″ s. š., 2°20′46″ v. d.) |
Pseudonym | L'Ami du peuple |
Je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších aktérů Velké francouzské revoluce. Jako poslanec a významný jakobín prosazoval princip suverenity lidu a rovná občanská a politická práva bez ohledu na stavovský původ, bohatství, vyznání či rasu.Ve středu 16. října 1793 v 10 hodin dopoledne vstoupili čtyři soudci a úředník revolučního tribunálu do cely v Conciergerie, kde byla vězněna Marie-Antoinetta. Podruhé jí přečetli rozsudek, po přečtení jí kat Henri Sanson (syn Charlese-Henri Sansona, který popravil jejího manžela Ludvíka XVI.)
Dobytí Bastily proběhlo v úterý 14. července 1789 v Paříži. Tato událost je ve francouzských dějinách považována za konec tzv. starého režimu a začátek Velké francouzské revoluce.
Co zavedl Robespierre : Je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších aktérů Velké francouzské revoluce. Jako poslanec a významný jakobín prosazoval princip suverenity lidu a rovná občanská a politická práva bez ohledu na stavovský původ, bohatství, vyznání či rasu.
Čím skončila francouzská revoluce : Velká francouzská revoluce je označení pro období dějin Francie mezi lety 1789 a 1799, tedy zhruba od svolání generálních stavů králem Ludvíkem XVI. do uchopení moci Napoleonem Bonapartem.