Antwort Co bylo Československo? Weitere Antworten – Co bylo Československo kulturní konstrukce státní identity
Co bylo Československo / Kulturní konstrukce státní a národní identity – Milena Bartlová a kol. Kolektivní monografie navazuje na úspěšný výzkumný a výstavní projekt UMPRUM a Národní galerie Budování státu: reprezentace Československa v umění, architektuře a designu.„Vytvoření Československa, do kterého se dobrovolně přičlenilo i Slovensko, bylo jednoznačně přínosem pro Slovensko z hlediska civilizačního i kulturního. Méně již z hlediska sociálního a hospodářského, protože se spojily dva nestejně rozvinuté celky,“ řekl Kamenec.Československý stát se zrodil jako odraz a naplnění touhy i vůle českého národa i národně uvědomělých Slováků po samostatnosti, což našlo výraz v mohutných masových demonstracích na konci října 1918.
Co patří České republice : Státní symboly České republiky – vymezení
- velký státní znak.
- malý státní znak.
- státní barvy.
- státní vlajka.
- vlajka prezidenta republiky (tzv. prezidentská standarta)
- státní pečeť
- státní hymna.
Jak bylo rozděleno Československo
Československo (v některých obdobích Česko-Slovensko) byl stát ve střední Evropě, který existoval v letech 1918–1992, s výjimkou období druhé světové války (1939–1945), kdy však měl svoji exilovou vládu v zahraničí. Země zahrnovala území Čech, Moravy, českého Slezska, Slovenska a do roku 1939 i Podkarpatské Rusi.
Co mají Češi a Slováci společného : „I po třiceti letech samostatné existence Česka a Slovenska mají oba státy stále mnoho společného, přetrvávají však i některé rozdíly. Podobný je například jejich demografický vývoj, orientace na průmysl, zvláště automobilový, a otevřenost ekonomik.
V Paříži byla založena prozatímní československá exilová vláda Tomášem G. Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Tito tři byli klíčovými osobnostmi v osamostatnění Československa. Vláda měla podporu i z domova, protirakouský odboj ve státě byl soustředěn v tajném orgánu zvaném Mafie.
Oficiální název v letech 1918 až 1920 byl Republika Československá (RČS) nebo Česko-Slovenský stát. V letech 1920 až 1938 se používal název Československá republika (ČSR). Ještě během dvacátých let se ale běžně objevovalo i označení Československý stát.
Jaké státní zřízení bylo Československo
Po sesazení vlády komunistické strany se Československo stalo demokratickým státem, v čele s prezidentem Václavem Havlem. Zaniklo 31. prosince 1992 rozdělením na suverénní státy, Česko a Slovensko.Češi jsou národ šikovný a zručný. Důkazem toho je ve světě velice známé české sklo a porcelán. Mnohaletou tradici má rovněž ve světě česká bižuterie. Náročnějším uživatelům jistě neunikla auta značky Škoda.V Paříži byla založena prozatímní československá exilová vláda Tomášem G. Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Tito tři byli klíčovými osobnostmi v osamostatnění Československa. Vláda měla podporu i z domova, protirakouský odboj ve státě byl soustředěn v tajném orgánu zvaném Mafie.
Češi jsou potomky slovanských kmenů, jež v 6. století pronikly do střední Evropy a smísily se zde s dosavadním převážně kelto-germánským obyvatelstvem. Mluví češtinou, která patří mezi západoslovanské jazyky.
Co je typické pro Čecha : Češi mají nejraději řeku Vltavu. Na raftu nebo v kánoi pijí pivo a jiný alkohol a v noci kempují, spí ve stanu. To je taky typické v České republice – stanovat a spát v přírodě. Češi někdy jedou na výlet na kole a stanují.
Jak vznikla ČSR : Samostatný československý stát, který se na mapě Evropy objevil před 100 lety, vznikl jako produkt první světové války a versailleského míru. Vyhlášen byl 28. října 1918, kdy započal takzvaný český převrat. Jeho založení nebylo podle publicisty Miroslava Šišky, který se dlouhodobě zabýval dějinami 20.
Jak vznikl název Čechy
Dříve byly jako království centrem Koruny české. Kořen slova Čech pravděpodobně odpovídá významu člověk. Latinský ekvivalent Bohemia, původně Boiohaemum (doslova „země Bójů“), jenž časem ovlivnil i názvy v jiných jazycích, je odvozen od keltského kmene Bójů, kteří na tomto území žili od 4. do 1.
Národním jídlem České republiky je svíčková na smetaně. Národní polévkou je hovězí vývar s játrovými knedlíčky. Jaké je nejtradičnější jídlo v České republice Svíčková na smetaně, guláš, vepřo-knedlo-zelo.Nejtypičtější jídla jsou vepřové se zelím a knedlík, svíčková na smetaně, řízek s bramborovým salátem, guláš nebo bramborák. O nás Češích se dá říci, že jsme masový národ. Nejčastěji je to drůbeží, vepřové a hovězí maso. Z ryb je nejoblíbenější kapr.
Jaký byl život za první republiky : Okolo 50 procent rodin obývalo jen jednu místnost, přes 22 procent nemělo tekoucí vodu v bytě. V zemi bylo jen 200 dětských lékařů, z tisíce novorozenců jich 48 zemřelo. 228 tisíc lidí nemělo po první světové válce práci. Faktem je, že rok od roku se čím dál více rozevíraly nůžky mezi bohatými a chudými.