Antwort Co dělá bránice při výdechu? Weitere Antworten – Co dělá bránice při nádechu
Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Dochází tak k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.Jedná se o způsob dýchání, při kterém jak vyplývá z názvu, pracuje bránice. Ta je při nádechu stlačována směrem dolů, zvyšuje tlak v dutině břišní a tím vzniká efekt tzv. tekutého míče, který chrání bederní páteř. Bránice představuje hlavní nádechový sval, oddělující dutinu hrudní od dutiny břišní (viz obrázek).
Proč dýchat do bránice : Bránice je velmi významný sval z hlediska dýchání a plní stabilizační funkci. Dělí v těle dutinu břišní od dutiny hrudní, a tudíž má velký vliv na postavení hrudníku a regulaci nitrobřišního tlaku. Kromě dýchání se tento sval podílí také na udržení břišních orgánů, pohybu trupu a celkové stabilizaci.
Co se deje při Vydechu
Kyslík je během respirace přijímán a oxid uhličitý, který vzniká jako produkt oxidačních dějů, je naopak eliminován. Dýchání dělíme na: vnitřní (tkáňová respirace) – výměna O2 a CO2 mezi krví a tkáněmi; vnější (plicní respirace) – difúze O2 a CO2 ze vzduchu do krve.
Co Inervuje bránici : Tato vlákna přistupující do okrajů bránice v místech, kde bránice přebíhá přes jednotlivá mezižebří. Bránice je tedy v podstatě krční sval a i v dospělosti její původ prozrazuje právě inervace z nervu phrenicu, který vystupuje z ventrálních větví 5. až 7. krčního nervu.
Výdech je pasivním dějem, na kterém se zejména podílí vlastní hmotnost hrudníku. Proces výměny plynů v plicích se uskutečňuje v drobných váčcích – plicních sklípcích. Při nádechu se sklípky naplní vzduchem. Kyslík poté prochází přes stěnu sklípku do kapilár, jimiž jsou sklípky opleteny.
Doporučuje se dýchat v poměru 2:2 nebo 3:3, což v praxi znamená, že uděláte dva kroky, během nichž se nadechnete a při dalších dvou krocích vydechnete (při poměru 3:3 tedy po třech krocích). Dobré je také dýchat nosem. Pokud jste zvyklí dýchat při běhu ústy, může vám chvíli trvat, než vaše obvyklé tempo nosem udýcháte.
Co odděluje bránice
Bránice (diaphragma) je hlavní nádechový sval. Její pravá a levá klenba oddělují dutinu břišní od dutiny hrudní.Výdech je pasivním dějem, na kterém se zejména podílí vlastní hmotnost hrudníku. Proces výměny plynů v plicích se uskutečňuje v drobných váčcích – plicních sklípcích. Při nádechu se sklípky naplní vzduchem. Kyslík poté prochází přes stěnu sklípku do kapilár, jimiž jsou sklípky opleteny.Pro zvýšení vitální kapacity plic je nejvhodnější plavání, běh a cyklistika. Plavání je dobré především z důvodu aktivního výdechu do vody. Musíme při něm překonat odpor vody. Běhání je obecně nejlepší na rozvoj celkové kondice.
Bránice je plochý sval, který horizontálně odděluje hrudní dutinu od dutiny břišní.
Jak správně vydechnout : Základní břišní dech
Dlaně si přiložte na hrudník a břicho tak, aby prsty kopírovaly průběh žeber. Vědomě začnete prohlubovat nádech i výdech. Nádech směrujte do břicha (to se zvedá jako balon, boky se rozšiřují do stran). Výdech začíná poklesem břišní stěny až do zúžení v pase.
Jak spravne vydechovat : Nos ve vodě
Těsně nad hladinou nadechněte z hluboka pusou a začnete pomalu vydechovat nosem a současně ponořte nos lehce pod hladinu. Udělejte pár bublin a pomalu se zvedněte cca 2-3 cm nad hladinu, nadechněte pusou a opakujte výdech a ponoření alespoň dvacetkrát. Výdech nosem musí být plynulý a bez přerušení.
Jak lépe dýchat nosem
Technika dýchání nosem je jednoduchá a jasná. Hluboký nádech nosem do břicha, hluboký výdech ústy. Stejně jako ve cvičení na začátku by se vám i při běhu mělo mírně zvedat břicho ve chvíli, kdy jste nadechnutí.
Píchání v boku je nejčastěji vyvoláno náhlým stažením bránice tehdy, když nemá dostatek kyslíku. Při každém běžeckém kroku se pohnou svaly v břišní stěně, a tím se zvýší tlak v břiše. Při hlubokém dýchání zase tlačí na bránici rozšiřující se plíce. Tento dvojitý tlak může zkomplikovat přítok krve do bránice.Jejími typickými příznaky jsou například:
- Dušnost, tedy dýchavičnost, zprvu při větší a pak i při malé fyzické námaze;
- neustále zahleněné dýchací trubice;
- častý kašel;
- pocit tlaku na hrudi;
- sípání;
- nevýkonnost, chronická únava atd.
Co je dobré na plíce : Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.