Antwort Co dělá hromosvod? Weitere Antworten – Proč používáme hromosvod

Co dělá hromosvod?
Hromosvod, vzácněji nazývaný bleskosvod, je zařízení, které vytváří umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje do země. Používá se jakožto ochrana budov a dalších objektů před poškozením tepelnými a mechanickými účinky blesku, tj. před jejich požárem nebo mechanickým poškozením.U rodinných domů je nutný pouze u objektů, stojících v krajině osamoceně či na kopci, jinak závisí rozhodnutí o instalaci pouze na majiteli nemovitosti či u novostaveb na podmínkách, stanovených v rámci stavebního řízení.Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.

Kolik svodu musí mít hromosvod : Kolik potřebuje dům svodů Obecné pravidlo pro rodinné domy platí minimálně jeden svod na každých 15 m obvodu domu.

Jak často je nutná revize hromosvodů

Hromosvod

  1. Hromosvody instalované do 1. 2009 mají povinnost revize jednou za 5 let.
  2. U hromosvodů instalovaných po 1. 2009 musíte provádět vizuální kontrolu každé 2 roky, úplnou revizi jednou za 4 roky.

Kde musí být hromosvod : (1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit: a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat.

Hromosvod

  1. Hromosvody instalované do 1. 2009 mají povinnost revize jednou za 5 let.
  2. U hromosvodů instalovaných po 1. 2009 musíte provádět vizuální kontrolu každé 2 roky, úplnou revizi jednou za 4 roky.


Kdo dělá revize elektroinstalace Elektrorevize může dělat pouze odborník a certifikovaný revizní technik, který disponuje osvědčením dle vyhlášky 50/1978 Sb., nebo podle nového zákona 250/2021 Sb.

Co přitahuje blesky

Stromy přitahují blesky různě

Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.Když nemám hromosvod, postačí koupit si přepěťovou ochranu. Přepěťová ochrana zabezpečí domácnost zevnitř, proti výkyvu napětí v elektrické síti, kterou může způsobit úder blesku. Tento typ ochrany však dům neochrání před samotným úderem blesku, a tedy ani před případným požárem.

Pokud to není kovová střecha, tak platí, že vzdálenost od bleskosvodu má být alespoň 50cm. Pokud je vzdálenost menší, musí se udělat úprava, která je ale vcelku drahá. Všechno "něcomezi" nezaručí spolehlivost.

Co se stane když nemám hromosvod : hrozí nebezpečí požáru a výbuchu) pak jednou za dva roky. Revize se rozhodně vyplatí, protože pokud není hromosvod v pořádku, je to pro objekt i jeho obyvatele ještě nebezpečnější, než kdyby tam žádný nebyl. Pokud je hromosvodní soustava v pořádku, ochrání nás před následky naprosté většiny úderů blesku.

Kolik stojí revize na hromosvod : Revize hromosvodů dle ČSN EN 62305

Revidovaný objekt – Výchozí revize Cena
Revize hromosvodu 1 až 2 svody 700 až 1000 Kč
Revize hromosvodu 3 a více svodů 1000 Kč + 200 Kč za každý další svod

Jak probíhá revize hromosvodu

Jak probíhá revize hromosvodu Revizi hromosvodů mají na starost certifikovaní odborníci, kteří se revizemi elektroinstalací přímo zabývají. Revizní technik nejprve provede vizuální kontrolu celé soustavy hromosvodu. Zkontroluje funkčnost spojů a úplnost soustavy pomocí speciálních přístrojů.

Použití: Vodič pro instalaci hromosvodů.Přežít zásah je možné, záleží, kam člověka blesk udeří, jaké tkáně jsou zasaženy a v jaké fázi srdeční činnosti projde proud tělem. Pokud člověk přežije zásah bleskem, mohou mu zůstat doživotní následky, jako jsou popáleniny, porucha citlivosti nervů, poruchy hybnosti nebo srdeční potíže.

Co nedělat při bouřce : Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu. Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině.