Antwort Co dělá krev? Weitere Antworten – Jakou funkci má krev

Co dělá krev?
Termoregulační – rozvádí krev po celém těle z míst, kde se tvoří ve značné míře teplo a do míst, kde je nižší teplota. Udržování vnitřního prostředí – homeostázy. Obranná funkce – obrana organismu proti choroboplodným zárodkům. Zástava krvácení – hemostáza (brání tělo před nadměrnými krevními ztrátami).Lidská krev je tkání skládající se o něco více než z poloviny (55-60%) z tekuté složky – krevní plazmy – a zbývajících složek pevných – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Celkové množství krve v organizmu činí cca 8% tělesné hmotnosti – tedy u dospělého 5-6 litrů.Po trombóze, mrtvici, infarktu nebo při zvýšeném riziku následkem poruch srážlivosti jsou pacientům podávány dlouhodobě léky, které brzdí srážení krve a ředí krev. Léčba, která zpomaluje srážení krve se nazývá antikoagulace.

Jak funguje krev : Krev roznáší po těle kyslík, živiny, vitaminy i hormony a naopak odvádí odpadní látky. Krev se také podílí na činnosti imunitního systému. Červené krvinky obsahují barvivo hemoglobin a transportují kyslík, který se na něj váže. Bílé krvinky pracují především pro imunitní systém.

Proč je krev červená

Krev je červená v rozsahu od světle červené – když je okysličená, po tmavě červenou – když není. Červená barva pochází z hemoglobinu, což je metaloproteinová sloučenina obsahující železo ve formě chemické struktury – kofaktoru hemu, na který se váže kyslík a oxid uhličitý.

Jakou krev muze dostat 0 + : Setkáte se také s pojmy jako je univerzální dárce a univerzální příjemce. Univerzálním dárcem se nazývá člověk se skupinou 0−. Jeho krev může být darována všem skupinám. Univerzální příjemce je ten, který má skupinu AB+, může přijmout jakýkoliv krevní typ.

Krev je červená v rozsahu od světle červené – když je okysličená, po tmavě červenou – když není. Červená barva pochází z hemoglobinu, což je metaloproteinová sloučenina obsahující železo ve formě chemické struktury – kofaktoru hemu, na který se váže kyslík a oxid uhličitý.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Co se nesmi při redeni krve

Nevhodné potraviny

  • listová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …
  • maso – kuřecí, krůtí
  • játra.
  • olivový, sojový olej.
  • kopřivový, zelený čaj.
  • některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.

Vykašlávání krve je určitě důvodem k návštěvě lékaře, který navrhne podrobná vyšetření. V současné době patří mezi nejčastější příčinu vykašlávání krve rakovina plic. Vykašlávání hlenů s příměsí krve může doprovázet záněty dýchacích cest nebo chronický zánět průdušek, především u nemocných s vysokým krevním tlakem.Obecně platí zásada, že na odběry by dárci neměli chodit nalačno. Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množství tekutin. Jediné omezení, na které jsou dárci upozorňováni je, aby večer a ráno (14 hod.) před odběrem nejedli nic tučného a nepili alkohol.

Mezi nejčastější příčiny krve v moči (hematurie) se řadí poškození či zánět močových cest a močové kameny. Objevit se může i po intenzivní fyzické zátěži, jako je například náročná jízda na kole a běh, nebo jako poúrazový syndrom po poranění beder, zevního genitálu a konečníku.

Proč člověk zvrací krev : Hematemeza je charakterizována jako zvracení krve. Pokud je krev jasně červená, její nejčastější příčinou je krvácení z jícnových varixů nebo z arteriálního krvácení peptického vředu žaludku. Tmavý obsah vyzvráceného žaludečního obsahu ("kávová sedlina") je nejčastěji natrávená krev, zároveň bývá provázen melénou.

Kolik krve musí člověk ztratit aby zemřel : 10 % (cca 0,5 litru u dospělého) – mírná krevní ztráta, běžně odebírána dárcům krve. 20 % (cca litr u dospělého) – závažná krevní ztráta, většinou neohrožuje život. 40 % (cca 2 litry u dospělého) – ohrožuje život rozvinutým šokem.

Jaká je nejvzácnější krev

Máme tedy základní krevní skupiny: A, B, O a AB. Celosvětově je nejrozšířenější „nulka“, ale v České republice ji předstihuje „áčko“. Nejvzácnější je typ AB. Lidé s nulou jsou univerzální dárci, to znamená, že svou krev můžou darovat komukoli.

Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě. Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.Krev ve stolici signalizuje různá onemocnění lišící se i svou závažností. Nejčastěji jde o hemeroidy, záněty střev, zánět jícnu, žaludeční vředy nebo rakovinu tlustého střeva.

Jak vzít diteti krev : Dovolte dětem vzít si s sebou oblíbenou hračku jako kamaráda pro útěchu. U odběru buďte dětem oporou, držte je za ruku a komunikujte. Těsně před vpichem zkuste odvést pozornost dítěte na něco zajímavého, například obrázek na zdi. Odebírá-li se vašemu dítěti krev z prstu, zahřívejte mu ručičku.