Antwort Co dělá mravenec? Weitere Antworten – Co dělají mravenci
Mravenci milují sladkou šťávu medovici, vylučovanou mšicemi, tak moc, že někteří jedinci se specializují jako “pastýři”. Jejich úkolem je tykadly stimulovat podbříšek mšic a nutit je tak vylučovat více medovice. Mravenci tak mšice vlastně “dojí”. Chrání je před predátory a na zimu mšice přenášejí do svých mravenišť.Povrch mraveniště je krytý hustou vrstvou jehličí odolnou proti dešti a sněhu. Regulaci teploty v mraveništi dělnice provádějí větracími šachtami, které v létě otevírají, v zimě zavírají. V zimě mravenci přesídlí do podzemní části mraveniště. V každé takové stavbě se nachází několik set tisíc jedinců.Mraveniště bývá založeno na okraji lesa nebo paseky, tak, aby na něj dopadalo dostatek slunečního záření, ale zároveň bylo chráněno před přehřátím. Je tvořeno zbytky rostlin a vrstvou jehličí, která slouží jako tašky na střeše – voda po ní stéká a nedostane se do mraveniště.
Co unese mravenec : PRAHA – Mravenec unese přibližně dvacetinásobek své váhy, přičemž některé zdroje mluví až o padesátinásobku. Tropičtí mravenci druhu Odontomachus bauri ale mají v kusadlech takovou sílu, že by v nich udrželi váhu dokonce tří set svých tělíček.
Co vylučují mravenci
Kyselina mravenčí je nejjednodušší organická kyselina – její molekulu tvoří jeden atom uhlíku a po dvou atomech kyslíku a vodíku. Mravenčí se jí říká proto, že je součástí jedu mravenců, kteří si ji vyrábějí ve speciálních žlázách umístěných na zadečku.
Co umí mravenci : Mravenci provzdušňují půdu
Až ty většinou zachytí náš lidský zrak a hlásíme, že jsme našli mraveniště. Aktivita mravenců prospívá cirkulaci vzduchu a vody v půdě, to pak dělá dobře rostlinám i různým půdním organismům. Některé druhy mravenců využívají vybudované mraveniště jen pár měsíců, jiné druhy i desetiletí.
Červené značky nebo puchýře: typickým znakem kousnutí mravencem jsou červené značky, které se mohou vyvinout v puchýře, zejména u kousnutí ohnivými mravenci. Svědění a otok: kousnutí může způsobit svědění a otok, který může trvat několik hodin až několik dní.
Mravenci jsou aktivní hlavně v teplejších měsících, zejména v jarních a letních obdobích.
Proč mravenci létají
Létající mravenci se objevují výhradně v červenci či srpnu. Jedná se totiž o mladé královny a o samce, kteří vyletěli, aby se spářili s jedinci z jiných mravenišť a přivedli na svět novou generaci. Příroda tímto způsobem udržuje genetickou rovnováhu.Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé.Létající mravenci se objevují výhradně v červenci či srpnu. Jedná se totiž o mladé královny a o samce, kteří vyletěli, aby se spářili s jedinci z jiných mravenišť a přivedli na svět novou generaci. Příroda tímto způsobem udržuje genetickou rovnováhu.
Jak říká dětská říkanka: "Když tě kousne mravenec, naskočí ti pupenec, když tě kousne kobra, každá rada dobrá, když tě kousne hroch, tak si kopej hrob."
Co se stane když mě kousne mravenec : Alergické reakce po kousnutí mravenci u nás se vyskytujících druhů nejsou časté, ale byly již také popsány. Jedná se nejvíce o výraznější místní reakce, jako je zarudnutí, svědění a otok. K závažnějším patřila dušnost a sípání, i anafylaktický šok lékaři zaznamenali.
Co nesnáší mravenci : Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé.
Kdy létají mravenci
Okřídlení mravenci se začínají rojit v červenci a srpnu. Novým královnám narostou křídla, aby mohly podnikat svatební lety a pářit se. Právě v tomto krátkém období pronikají mravenci okny do domu a v prasklinách fasády zakládají nové mravenčí kolonie.
Snadno se dostanou do domu a za příznivých podmínek založí novou rodinu se stovkami i tisíci hmyzáků. Mravenci červení obvykle hnízdí na skrytých, nepřístupných místech – ve falešných podlahových krytinách, za obklady a lištami, pod parketami, v prasklinách v omítce atd.Mravenci se rádi usazují všude tam, kde najdou něco na zub. Milují sladkou chuť, a tak je přitahuje zejména cukřenka, špatně uzavřená láhev s medem, cukr v papírovém sáčku, sladké sirupy a tak dále.
Co vadi mravencům : Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic.