Antwort Co dělá poručník? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi opatrovníkem a poručníkem

Co dělá poručník?
Opatrovník vykonává pouze některá rodičovská práva , zatímco poručník vykonává tato práva namísto rodičů. Opatrovnictví může být krátkodobé i dlouhodobé. Opatrovník nenízákonným zástupcem dítěte, poručník ano. Jakékoli rozhodnutí poručníka v podstatné věci týkající se dítěte musí být schváleno soudem.Poručníkem lze jmenovat jen plně svéprávnou osobu, která způsobem života zaručuje, že je schopna funkci poručníka řádně vykonávat. Do funkce poručníka může soud jmenovat i dvě osoby (budou jimi zpravidla manželé).Poručenství je jeden ze statusových právních režimů náhradní rodinné péče, který se uplatní, pokud rodiče nezletilého dítěte (poručence) nehájí jeho zájmy a nespravují jeho záležitosti, resp. pokud nevykonávají plně svou rodičovskou odpovědnost.

Jaký je rozdíl mezi pěstounem a poručníkem : Poručnická péče je forma zákonného zastoupení dítěte. Je velmi podobná pěstounské péči. Rozdíl je v tom, že soud ustanoví poručnickou péči v případě, kdy není ani jeden z rodičů dítěte schopen dítě zastupovat.

Jak se stát poručníkem

Poručníkem se může stát jen dospělá plně svéprávná osoba, jež zaručuje svým způsobem života, že je schopna tuto funkci vykonávat řádně. Poručníky mohou být i dvě osoby zpravidla to bývají manželé. Poručník podléhá stálému dozoru soudu a jemu odpovídá za řádné plnění své funkce.

Co to je poručenství : Co je to poručenství

Poručník má vůči dítěti zásadně všechny povinnosti a práva jako rodič, ale nemá k dítěti vyživovací povinnost. Mezi poručníkem a dítětem ze zákona nevzniká takový poměr, jaký je mezi rodiči a dítětem.

Zaopatřovací příspěvek jednorázový činí 28 750 Kč, vyplácí se stejné osobě pouze jednou, Zaopatřovací příspěvek opakující se činí 17 250 Kč měsíčně a může být vyplácen nejdéle do 26 let věku nezaopatřeného mladého dospělého.

Poručník je jmenován soudem a má zpravidla všechna práva a povinnosti jako rodič, vyjma vyživovací povinnosti. Co se týče osoby poručníka, zpravidla se jím stává nejbližší příbuzný dítěte nebo člověk na kterého je dítě zvyklé. Tuto osobu mohli i dříve určit rodiče.

Na jaké dávky má pěstoun nárok

Osoby pečující, osoby v evidenci a děti svěřené do péče těchto osob mají ze zákona nárok na dávky pěstounské péče. Mezi dávky pěstounské péče řadíme: příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstouna, příspěvek při pěstounské péči, příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.Pěstoun by měl být sociálně i ekonomicky soběstačný se stabilním zázemím v by- dlení a rovněž jistým zázemím v rodině či u přátel. Může běžně pracovat, pokud mu práce dovoluje zajistit péči o dítě.Poručenství zaniká, nabude-li alespoň jeden z rodičů dítěte rodičovskou odpovědnost, popřípadě nabude-li schopnost ji vykonávat. Poručenství rovněž zaniká, nabude-li dítě plné svéprávnosti nebo je-li osvojeno.

Jaký dostanete „plat“

Odměna profesionálního pěstouna, tedy člověka zařazeného v evidenci pěstounské péče na přechodnou dobu, dosahuje dvaceti tisíc měsíčně. Tuto částku pobíráte i v případě, že aktuálně o žádné dítě nepečujete (tedy jste pouze v pohotovosti).

Kolik má peněz pěstoun : Výše příspěvku při převzetí dítěte činí, jde-li o dítě ve věku: do 6 let, 10 800 Kč, od 6 let do 12 let, 12 150 Kč, od 12 let do 18 let, 13 500 Kč.

Kolik činí odměna pěstouna : 6 290 Kč pro dítě ve věku do 6 let, 7 750 Kč pro dítě ve věku od 6 do 12 let, 8 870 Kč pro dítě ve věku od 12 do 18 let, 9 220 Kč pro dítě ve věku od 18 do 26 let.

Kolik si vydělá pěstoun

V současnosti je odměna pěstouna stanovena pevnou částkou. Při péči o jedno dítě činí 12 tisíc korun hrubého měsíčně, při péči o dvě děti 18 tisíc korun. Na 30 tisíc dosáhne ten, kdo pečuje aspoň o tři děti nebo aspoň o jedno postižené dítě (středně těžká, těžká nebo úplná závislost na pomoci jiné osoby).

Pěstoun by měl být sociálně i ekonomicky soběstačný se stabilním zázemím v by- dlení a rovněž jistým zázemím v rodině či u přátel. Může běžně pracovat, pokud mu práce dovoluje zajistit péči o dítě.Na výši minimální mzdy je navázána také odměna pěstouna podle § 47j zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Pokud pěstoun tedy pečuje o 1 dítě, bude od ledna 2024 činit jeho odměna pěstouna 18 900 korun, pěstoun na přechodnou dobu pak obdrží 34 020 korun.

Kolik berou pěstouni : Zaopatřovací příspěvek jednorázový činí 28 750 Kč, vyplácí se stejné osobě pouze jednou, Zaopatřovací příspěvek opakující se činí 17 250 Kč měsíčně a může být vyplácen nejdéle do 26 let věku nezaopatřeného mladého dospělého.