Antwort Co dělá schottkyho dioda? Weitere Antworten – Jak funguje schottkyho dioda

Co dělá schottkyho dioda?
Schottkyho dioda (pojmenovaná po německém fyzikovi W. Schottkym) využívá usměrňujících účinků styku polovodiče a kovu. Polovodičem bývá nejčastěji křemík nebo GaAs typu N, kovem zlato nebo hliník. Schottkyho diody se nejčastěji zhotovují planárně epitaxní technologií.V propustném směru ji zapoj na zdroj a nastav jmenovitý proud diody a měř napětí na diodě v propustném směru. Pokud se naměřené napětí liší od údaje v katalogu, je dioda vadná.Usměrňovací dioda je elektrotechnická součástka se dvěma elektrodami, anodou a katodou, která se používá k usměrňování střídavých průběhů napětí a nachází široké uplatnění v elektrotechnice. Činnost usměrňovací diody vychází z fyzikálního principu diody, který je dán tím, že dioda propouští proud jen v jednom směru.

Kdy je dioda v propustném směru : Když dioda umožňuje tok proudu, nachází se v propustném směru. Když je dioda v závěrném směru, funguje jako izolátor a nedovoluje tok proudu.

Co dělá zenerova dioda

Dioda se používá převážně v stabilizovaných napěťových zdrojích, jako koncová, výstupní část. Slouží k tomu, aby při velké změně velikosti odebíraného proudu napětí nekolísalo vůbec, nebo jen velmi málo. Může být také součástí ochranných obvodů, kde omezuje napěťové špičky.

Proč a jak se chová dioda jako usměrňovač : Dioda jako usměrňovač střídavého napětí

Dioda propouští jenom kladné půlvlny střídavého napětí. V propustném směru na diodě vzniká úbytek napětí UF, o který je výstupní napětí sníženo. V nepropustném směru dioda blokuje výstup (takže je na ní v závěrném směru napětí zdroje).

Schottkyho dioda vyniká velkou rychlostí přepínání přechodu, má nižší difuzní napětí UD (0,1 – 0,3V), nižší úbytek napětí v propustném směru UF (0,3 – 0,7V), ale také nižší maximální závěrné napětí URRM (10-100V).

Jak zjistit vadnou diodu Především musíme odpojit diodový můstek od statoru. Proměřením každé diody samostatně pak zjistíme, která dioda propouští proud v obou směrech a je tedy vadná. Vadnou, případně vadné diody se dají v některých typech diodových můstků vyměnit i jednotlivě.

Co znamená když diodu zapojíme v propustném směru

Propustný směr

Při zapojení kladného pólu zdroje k anodě (typ P) a záporného pólu zdroje ke katodě (typ N) se přechod P-N v diodě, bránící průchodu částic, zmenší nebo úplně zruší. Diodou protéká elektrický proud, elektrický odpor diody může být velmi nízký, ale na diodě vždy vzniká určitý úbytek napětí.Proti obyčejné plošné polovodičové diodě má votampérová charakteristika tunelové diody dva výrazné rozdíly. Při polarizaci ve zpětném směru se tunelová dioda chová jako lineární rezistor s malým odporem. V přímém směru její anodový proud vzrůstá nejprve téměř přímo úměrně anodovému napětí.Diody se používají k usměrnění střídavého napětí, protože polovodičová dioda má značně odlišný odpor v propustném směru a závěrném směru. Protože v závěrném směru nepropouští proud, může se používat jako kontrola směru proudu v spotřebiči.

Dioda se používá převážně v stabilizovaných napěťových zdrojích, jako koncová, výstupní část. Slouží k tomu, aby při velké změně velikosti odebíraného proudu napětí nekolísalo vůbec, nebo jen velmi málo. Může být také součástí ochranných obvodů, kde omezuje napěťové špičky.

Co způsobí kondenzátor na výstupu usměrňovače : To jednoduchý usměrňovač znevýhodňuje, protože k tomu aby se výstupní napětí vyhladilo je potřeba kondenzátoru veliké kapacity. Kondenzátor slouží právě k vyhlazení, neboť jeho náboj dodává do zátěže proud právě po dobu, kdy je napětí za diodou na nule.

Jak funguje zenerova dioda : Fungování Zenerovy diody

Zenerova dioda vede proud bez poruchy směrem dovnitř, když hodnota napětí překročí prahovou hodnotu. Kromě toho zůstává úbytek napětí na diodě konstantní v širokém rozsahu napětí, a právě díky tomu jsou Zenerovy diody vhodné pro použití při regulaci napětí.

Jak zjistit funkčnost diody

Diody měříme v režimu kontroly polovodičů (diod), v závěrném směru by měl multimetr ukázat hodnotu mimo rozsah, v propustném směru velikost napětí na otevřené diodě.

Charakteristiky diod můžeme měřit statickou nebo dynamickou metodou. U statické metody nebo také ohmové je dioda s ochranným předřadným odporem zapojena ke zdroji stejnosměrného napětí zatímco u dynamické metody je zdrojem střídavý signál napětí a měření se provádí pomocí osciloskopu.U normálních polovodičových diod, tedy těch, co nesvítí, je tento úbytek zhruba 0,7 voltu (opět se mění podle proudu, který diodou teče). Toto napětí se může lišit podle technologie, u starších a dnes už méně běžných germaniových diod to bývá okolo 0,2 voltu, u takzvaných Schottkyho diod to bývá mezi 0,15 – 0,4 voltu.

Jak se projevuje vadný kondenzátor : Vandý kondenzátor se projevuje větším jiskřením na kladívku a to způsobí opálení kladívka. Proto při výměně zničeného kondíku je potřeba také opilovat z kladívka opálenou vrstvu, aby motor jel jako před poruchou. Bez opravy kladívka se motor po výměně chová tak jak píše tazatel v dotazu.