Antwort Co dělat když dostanu výpověď ve zkušební době? Weitere Antworten – Kdy je výpověď ve zkušební době neplatná
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.Kdy je výpověď z práce neplatná
Sem patří organizační důvody, zdravotní nezpůsobilost zaměstnance, porušování pracovních povinností nebo nedostatečné pracovní výsledky. Výpovědní doba pak musí trvat minimálně dva měsíce. Tip: Přečtěte si, v jakých případech můžete dostat výpověď pro špatné pracovní výsledky.
Jak dlouho můžu být na nemocenské ve zkušební době : Pokud vznikne dočasná pracovní neschopnost ve zkušební době, pak po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nemoci či jiné pracovní neschopnosti nemůže zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr.
Co se stane když nepřijdu do práce ve zkušební době
Nic ti nehrozí, ale co je to za jednání. Dojdi si na osobní, řekni, že už v pondělí nepřijdeš, že ti práce nevyhovuje, dohodni se na zápočtovém listu, kdy a jak ti pošlou. Jsi snad dospělá, tak podle toho jednej.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi : Jak dlouho může zaměstnanec po výpovědi marodit Pokud pracovní poměr zaměstnanec skončil, končí s ním i účast na nemocenském pojištění. Ta ovšem ještě trvá v době ochranné lhůty, a to po dobu 7 kalendářních dnů.
Pokud by vaše výpovědní doba měla skončit právě v této ochranné době, například tedy když budete nemocní, tato ochranná doba se nezapočítá do výpovědní doby nezapočítává, jinými slovy výpovědní doba a celý pracovní poměr se o dny v ochranné době prodlužuje. Prodlužovat se ale nemusí, když na tom netrváte.
Jestliže jste dostali výpověď, zamiřte co nejdřív na úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Nejlépe do tří dnů, pak budete v databázi uchazečů o práci evidováni již od prvního dne nezaměstnanosti. Zároveň za vás bude stát hradit zdravotní pojištění.
Jak se bránit neplatné výpovědi
Pokud zaměstnanec má podezření, že jeho pracovní poměr byl rozvázán neplatně, má právo podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi u příslušného okresního soudu. Soud přezkoumá návrh zaměstnance a pokud zjistí důvody pro určení neplatnosti, výpověď označí za neplatnou.Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.Co je potřeba ve výpovědní lhůtě udělat
- dokončete všechny rozdělané úkoly.
- předejte kolegům důležité dokumenty a kontakty.
- zasvěťte kolegu, který vás může zastoupit, do svých povinností
- poděkujte kolegům za spolupráci.
- rozlučte se v dobrém.
Co když mi skončí podpůrčí doba Po skončení podpůrčí doby můžete požádat o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Posudkový lékař Institutu pro posuzování zdravotního stavu (IPZS) posoudí Váš zdravotní stav a na základě toho pak rozhodne okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).
Na co mám nárok při výpovědi : Pokud pracovní poměr trvá déle než rok, ale méně než dva roky, vzniká nárok na nejméně dvojnásobek průměrného výdělku. Konečně pokud pracovní poměr trval přes dva roky, je možné nárokovat odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.
Co prodlužuje výpovědní dobu : Výpovědní doba se prodlužuje o 3 kalendářní dny (období od počátku pracovní neschopnosti 29. května do uplynutí výpovědní doby 31. května). Tyto 3 kalendářní dny se přičtou k datu, ke kterému ukončíte svou pracovní neschopnost (skončí vaše ochranná doba), tedy datum ukončení bude 18.6.
Jak je to s nemocenskou po výpovědi
Nemocenská po skončení zaměstnání
Pokud člověk není práceschopný po skončení zaměstnání, žádné dávky nemocenské nedostává. Výjimkou je ovšem situace, kdy je neschopenka zahájena do 7 dnů od skončení pracovního poměru. V takovém případě jde o ochrannou dobu pro nemocenskou a člověk má nárok na nemocenské dávky.
Výpověď dejte vždy písemně, ústně daná totiž neplatí. Vytiskněte ji ve dvou kopiích, obě si nechte podepsat nadřízeným a jednu si schovejte. A když se šéf pořád vzteká, že nepodepíše Utíkejte s výpovědí na poštu a zašlete ji do firmy na dodejku.Zaměstnavateli písemně oznámit, že s výpovědí nesouhlasíte, že ji považujete za neplatnou. Můžete uvést i důvody neplatnosti, a písemně oznámit, že trváte na přidělování práce podle platné pracovní smlouvy. Podat žalobu u příslušného soudu. Zaměstnanec musí oznámení o tom, že trvá na přidělování práce, učinit písemně.
Na co mám právo při výpovědi : Na odstupné máte právo, pokud vás propouští pro nadbytečnost, ze zdravotních důvodů či protože se firma přemisťuje nebo ruší (nebo pokud pracovní poměr končí dohodou z těchto důvodů). Podle odsloužených let můžete „na rozloučenou“ dostat až tři platy.