Antwort Co dělat když muž neplatí alimenty? Weitere Antworten – Co hrozí za neplacení alimentů

Co dělat když muž neplatí alimenty?
Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem zanedbání povinné výživy, za který hrozí až 3 roky vězení (pokud by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze). Tento trestný čin patří spolu s krádežemi mezi ty nejčastější.Po uplynutí čtyř měsíců, během kterých nebylo výživné obdrženo, lze podat trestní oznámení, a to i v případě, že už jste dluh na výživném začali řešit exekučně (pokud však exekuce funguje a exekutor vám zasílá dlužné výživné, trestní oznámení bude nedůvodné).Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.

Co se stane kdyz Neplatim výživné : Trestní oznámení

Pokud povinný rodič neplatí výživné po dobu čtyř a více měsíců, stává se jeho jednání zároveň i trestným činem. Oprávněný rodič tak může podat trestní oznámení, a to i v případě, že je dluh řešen také exekučně.

Kolik let za neplacení alimentů

Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).

Co všechno se počítá do výživného : Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Soudní řízení lze zahájit v místě bydliště dítěte a je osvobozeno od soudních poplatků. Zastoupení advokátem není nutné. Se sepsáním návrhu vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí (příslušný obecní či městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Kdy zaniká nárok na výživné

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.Každý z účastníků a osob zúčastněných na řízení si zásadně platí veškeré své náklady, které jim v souvislosti s řízením vzniknou, a to včetně nákladů na právní zastoupení. Stát pak platí náklady vynaložené na svědečné, znalečné, tlumočné a jiné náklady spojené s dokazováním.S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně

Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let.

Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).

Kolik stojí soudní řízení : Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč. Poplatek se vybírá až do částky 40 000 000 Kč.

Kolik stojí návrh k soudu : Ještě je tady minimální výše poplatku, za podání žaloby je to 1 000 Kč, za návrh na vydání EPR 400 Kč. Takže i kdyby to procentuálně vycházelo méně, zaplatíte vždy nejméně 1 000 Kč, respektive 400 Kč. Soudní poplatek se platí nejen při podání žaloby, ale i při podání dalších opravných prostředků.

Kdo plati pravnika u soudu

Princip náhrady nákladů řízení (tzv. soudní výlohy) funguje tak, že klient platí svého advokáta zpravidla podle hodinové sazby (např. 2.500,- Kč/hod.), a pokud spor vyhraje, uloží soud protistraně zpravidla povinnost, aby klientovi nahradila náklady řízení podle tarifní hodnoty, počtu úkonů a rozsahu úspěchu ve věci.

Když nezaplatíte, soud Vás k tomu vyzve a určí náhradní lhůtu k zaplacení, alespoň 15 dnů, výjimečně kratší. Současně Vás poučí o následcích nezaplacení (zastavení řízení) i výjimkách (nezastavení řízení) a také o možnosti požádat o osvobození od soudních poplatků.Vždy je tedy na klientovi, aby si zhodnotil své možnosti a cíle, které od právního zastoupení očekává. Ceny služeb jednotlivých advokátů se pohybují v rozmezí cca od 1 200 Kč za hodinu až do desítek tisíc Kč u specializovaných odborníků renomovaných nadnárodních advokátních kanceláří.

Kde sehnat Bezplatneho právníka : Jsem v nepříznivé ekonomické situaci a nemám peníze na drobnou právní poradu u advokáta. Jaké mám možnosti Můžete se obrátit na Českou advokátní komoru a požádat o advokáta, který Vám ve Vaší věci poradí. Máte nárok až na 120 minut právního poradenství ročně.

Zvýšení nebo snížení výživného? A co bude zajímat soud? | Martina Bolčáková | AZ LEGAL

Výživné (alimenty) pro děti