Antwort Co dělat po svatbě? Weitere Antworten – Co všechno změnit po svatbě

Co dělat po svatbě?
Jak na výměnu dokladů po svatbě

Doklad Platný
Občanský průkaz: Platnost končí 45 dnů po změně příjmení O výměnu musíte požádat do 15 dnů od skončení platnosti
Řidičský průkaz: 5 pracovních dnů od změny příjmení
Cestovní doklad (pas): 30 dnů po změně příjmení
Zdravotní pojištění: 30 dnů po svatbě

25. 7. 2023Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).Podpisem při obřadu přijímáš nové jméno. Tam podepisuješ první dokument s tímto novým jménem a všechny ostatní dokumenty ho následně ponesou také. Nosila bych s sebou kopii oddacího listu. jsem vdaná od pátku a podepisuji se novým přijmením (pokud se teda nezapomenu).

Jak dlouho je platný pas po svatbě : Jak jsme zmínili výše, cestovní pas platí ještě tři měsíce po svatbě, a pokud se vám nemění příjmení, lze si původní pas samozřejmě ponechat. Starý cestovní pas vám po změně příjmení platí ještě 3 měsíce… .. takže na líbánky do zahraničí se můžete vydat i bezprostředně po svatbě.

Jaké příjmení po svatbě

Z hlediska litery zákona je třeba používat dvě příjmení v pořadí: nové a po něm původní. V jakémkoliv úředním styku je poté nositelka povinna používat obě příjmení (zejména podpis). Ztrojené příjmení není možné použít.

Kolik stojí změna jména : Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč.

SJM neboli společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona okamžikem uzavření manželství. Jestliže si tedy hned po svatbě koupíte auto, budete mít toto auto v SJM. Stejně tak první výplata, která vám po sňatku přijde na účet, bude už ve společném jmění.

oddací list vám musí matriční úřad vystavit do 30 dnů od svatby, zpravidla to ale bývá dříve, výměnu dokladů při změně údajů na nich řešte co nejdříve po svatbě.

Co mění muž po svatbě

Výměna občanských průkazů je nutná u obou novomanželů. Cestovní pas a řidičský průkaz se mění jen tehdy pokud se změnilo i vaše jméno. Podle zvyklostí si žena bere mužovo příjmení, v tomto případě si muž vyřizuje pouze novou občanku. Na ostatních dokladech není uveden rodinný stav, proto je není nutné měnit.Veselé vzpomínky, dojemné příběhy, blahopřání novomanželům. Svatební proslovy obsahují vždy něco osobního a měly by ostatním hostům přinést jakýsi náhled do života čerstvých novomanželů. Dá se také říct, že na svatební proslov se většinou těší na svatbě všichni, kromě těch, kteří jej mají přednést.K žádosti je třeba přiložit matriční doklady (rodný, oddací list, popřípadě úmrtní list u osoby ovdovělé), pravomocný rozsudek o rozvodu či o zániku partnerství, doklad o místu trvalého pobytu na území ČR, doklad o státním občanství a souhlas osoby starší patnácti let, jde-li o změnu jejího jména nebo příjmení.

souhlas fyzické osoby starší 15 let, jde-li o změnu jejího jména nebo příjmení jde-li o nezletilé dítě, souhlas druhého rodiče, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.

Kolik se platí za rozvod : vypořádání společného jmění manželů nebo určení poměrů nezletilého dítěte). Platí se za podání návrhů Za podání návrhu na rozvod manželství zaplatíte soudní poplatek 2 000 Kč. Za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů zaplatíte soudní poplatek 2 000 Kč.

Jak dlouho po svatbě se můžu rozvest : Naprosté minimum jsou tři měsíce. Začněme od nejjednoduššího případu: oba manželé s rozvodem souhlasí (jde tedy o tzv. "nesporný rozvod"), nemají žádné nezletilé děti a nemají SJM (Společné jmění manželů), protože před vstupem do manželství uzavřeli dohodu o odděleném jmění manželů.

Kdy jít na matriku před svatbou

Pokud se jedná o občanský sňatek, měli byste úřad či matriku navštívit alespoň dva týdny před svatbou. Na návštěvu se předem připravte, budete s sebou totiž potřebovat několik dokumentů. Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem.

Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit.Délka proslovu je čistě na vás, ale věřte, že pár minut bohatě postačí. Určitě je lepší sdělit hned na začátku to nejdůležitější než chodit 10 minut okolo horké kaše a teprve na konci se dostat k tomu podstatnému.

Kolik stojí si změnit jméno : Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč.