Antwort Co dělat s řapíkatým celerem? Weitere Antworten – Jak loupat řapíkatý celer
Když celer na okraji nebo v půlce nalomíte, můžete vlákna opatrně vytrhnout. Ne vždy to ale jde úplně a část vláken v řapíku často zůstane. Pokud chcete mít jistotu, můžete řapík na vnější straně s vlákny oloupat škrabkou. Je to o něco pracnější a s vlákny přijdete i o část dužiny.Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Díky své křupavosti se výborně hodí jako přísada do různých salátů nebo jednoduše jako zdravá alternativa ke křupkám, chipsům apod., klidně i s nějakým dipem. Jeho aroma se hodí především do zeleninových polévek, dušených pokrmů nebo omáček na těstoviny.Celer je zrovna zelenina, která má tuhý kořínek a vydrží toho oproti jiné mnohem více a pořád je dobrý. Pokud máte celeru víc a obáváte se, že by se mohl zkazit, pak ho nakrájejte na kousky, dejte do sáčku, označte a dejte zamrazit.
Jak dlouho se vaří řapíkatý celer : Při dlouhém dušení (alespoň 45 minut) celer i jeho vlákna nádherně změknou a zvláční.
Jak se dělá šťáva z řapíkatého celeru
Stonky řapíkatého celeru důkladně omyjeme a pokrájíme na malé kousky, řepu a ředkve omyjeme, oloupeme a také pokrájíme, mrkev oškrábeme a rozkrájíme. Petrželku omyjeme a nasekáme nadrobno. Vše zalijeme vodou, zakápneme citronovou šťávou a rozmixujeme. Dáme vychladit a pijeme průběžně přes den.
Co s listy od celeru : Celerovou nať i s listy můžete ihned zpracovat do vývaru. Listy můžete i usušit a stonky zase nakrájet a zmrazit jako základ na polévku.
Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.
Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.
Jak uchovat řapíkatý celer
Řapíkatý celer se neskladuje tak dobře jako bulvový, proto je lepší jej spotřebovat co nejdříve. Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později. Před zmrazením je vhodné řapíky omyt, nakrájet na kousky a povařit v osolené vodě asi 3 minuty.Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.
Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.
Jak chutná řapíkatý celer : Řapíkatý celer má zajímavou vůni a chuť, která připomíná citrusy nebo borovice. Kupujeme pouze svěží a pěkně zbarvené rostliny. Řapíky přidáváme do smoothie a čerstvých salátů, používáme je do polévek a dalších vařených i zapékaných jídel.
Co udělat z celerovou natí : V sušené podobě se používá jako přísada do různých směsí koření nebo polévek, pomazánek, omáček, gulášů. Čerstvá syrová nať je ozdobou předkrmů, salátů, chlebíčků a dalších delikates. V letních měsících obzvlášť osvěží a zachutná celerová polévka se sýrovými knedlíčky a párkem.
Co udělat z celeru
Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.
Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.Následující zelenina vydrží při dobrém skladování i měsíc: Mrkev, petržel, případně i celer – pokud nemáte temný chladný sklep, skladujte je v perforovaném sáčku v teplejší části ledničky spolu s papírovou utěrkou.
Jak uchovat řepu : Dá se říct, že bude-li zelenina při skladování mít teplotu kolem 0°C, zachová nejlépe svoji čerstvost. Červené řepě, stejně jako většině kořenové zeleniny, vyhovují teploty těsně nad bodem mrazu (0,5 °C) a vzdušná vlhkost kolem 80 až 95%. Říká se, že dobře uskladněná červená řepa vydrží i několik měsíců.