Antwort Co dělat s autem před zimou? Weitere Antworten – Co udělat na autě před zimou
Obutí zimních pneumatik je základním, ale nikoliv jediným úkonem, který je třeba před zimou udělat. K těm dalším patří kontrola stavu chladicí kapaliny, doplnění výbavy auta nebo třeba výměna stěračů dle hesla „kdo je připraven, není překvapen”.Nemáte-li garáž, můžete využít alespoň přístřešek či pergolu
I když nemáte možnost garáže, přístřešek nebo pergola mohou být užitečným řešením. Tyto konstrukce chrání váš vůz před sněhem, ledem a dalšími nepříznivými vlivy počasí. To znamená méně času stráveného čištěním a alespoň částečná ochrana vozu.Péče před začátkem zimy
Ještě než začnou opravdové mrazy, vyměňte v autě všechny kapaliny za jejich nemrznoucí varianty. To platí pro směs do chladiče, ostřikovačů i palivo. Nezapomeňte také včas přezout pneumatiky a doplnit nepovinnou zimní výbavu. V té by neměl chybět smetáček, lopatka a škrabka na okna.
Co se stane s autem když dlouho stojí : Proto si pro dlouhodobé odstavení vyberte oplocený pozemek, nejlépe samozřejmě větranou a suchou garáž nebo stodolu. Stání venku je pro auto bez patřičné ochrany nevhodné a škodí mu. Zaprvé musí auto stát na suchém místě a nesmí pod ním růst tráva, jinak během jedné sezony shnije.
Jak topit v autě v zimě
V zimě je dobré využívat vyhřívaná sedadla nebo volant. Tyto prvky slouží k velmi rychlému ohřátí než začne vozidlo topit. Vyhřívání zapněte, okamžitě jakmile usednete do vozu, během jízdy snižujte intenzitu vyhřívání.
Jak jezdit v zimě v autě : Snažte se jezdit plynule. Prudké zrychlování nebo brzdění zvyšuje riziko zablokování kol a smyku. Když už se dostanete do takové situace a ztratíte kontrolu nad vozidlem, uvolněte brzdu, sešlápněte spojku, a jakmile ucítíte záběr kol, střídavě plynule brzděte motorem a brzdovým pedálem.
Zamrzlý zámek u auta, které není opatřeno pouze centrálním zamykáním, můžete vyřešit tím, že nahřejete klíč zapalovačem a zasunete ho do zámku. Tento postup několikrát opakujte bez otočení klíčem. Nezapomeňte však nejprve zahřát i vnitřek zámku. Použití rozmrazovače je rychlé a efektivní.
Prvním a nejjednodušším receptem je voda se solí. Tento roztok stačí nalít do lahvičky s rozprašovačem a nastříkat na okno. Dbejte na to, aby voda byla opravdu studená nebo maximálně mírně vlažná. Rozhodně nepoužívejte vodu horkou – s ledovou krustou by totiž mohlo popraskat i sklo.
Jak brzdit v zimě
Brzdění na sněhu a ledu
Snažte se jezdit plynule. Prudké zrychlování nebo brzdění zvyšuje riziko zablokování kol a smyku. Když už se dostanete do takové situace a ztratíte kontrolu nad vozidlem, uvolněte brzdu, sešlápněte spojku, a jakmile ucítíte záběr kol, střídavě plynule brzděte motorem a brzdovým pedálem.7 doporučení od AutoDoc, které vám pomohou nastartovat vaše auto i v největší zimě
- Napumpujte palivový systém, aby se zvýšil tlak na provozní úroveň.
- Zahřejte baterii.
- Zahřejte spalovací komoru.
- Zkontrolujte, apokud je to nutné, vyčistěte bateriové svorky.
- Spojkový pedál sešlápněte až na doraz.
Ponecháte-li baterii ve voze delší dobu zaparkovanou, může se autobaterie z plně nabité stát zcela vybitou za necelé dva měsíce. Odborníci doporučují jezdit s vozidlem alespoň 30 minut týdně, aby se baterie dobila. Nová autobaterie vydrží bez dobíjení přibližně dva týdny.
Při jízdě v zimě jezděte pomaleji (není ale třeba jezdit přehnaně pomalu, to zdržuje ostatní provoz) a dávejte si větší odstupy od aut před vámi. Na mokru je brzdná dráha zhruba 2x delší než na suché vozovce, na sněhu je 5x delší než na suchu, a na ledu je dokonce 10x delší než na letní vozovce.
Jak dlouho Zahrivat auto v zimě : Obecně se za ideální považuje následující způsob studeného startu. Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.
Jak startovat benzín v zimě : Pro napumpování otočte klíč v zapalování o dvě polohy, aby se aktivovalo palivové čerpadlo a po několika sekundách zapalování vypněte. Počkejte půl minuty a proces opakujte. Následně se pokuste nastartovat motor pomocí startéru. Zahřejte baterii.
Jak často mýt auto v zimě
Odborníci z mycích center a provozovatelé portálových myček a mycích boxů v rámci čerpacích stanic radí, že automobil by se měl v zimě umývat minimálně jednou za dva týdny. Diskutabilní je, kde vám automobil nejlépe a bez poškození umyjí.
2) Zamrzání zámků a těsnění
Snahou otevřít dveře silou riskujete poškození těsnění nebo kliky. Prevence je přitom jednoduchá – stačí před zimou dostatečně lubrikovat těsnění po celé jeho délce vhodným přípravkem. K tomuto účelu se leta používá glycerin, nebo silikonový sprej.Použijte například zapalovač, podržte jej chvíli pod klíčkem a poté vsuňte klíček do zámku. Musíte jej nechat chvíli bez hnutí, aby se teplo přeneslo a potom opatrně zkusit pootočit. Jestliže to nejde, nezabírejte silou, mohli byste klíček zlomit. Opakujte nahřívání do té doby, než zámek povolí.
Jak na zamlžená okna v autě : Snížit vlhkost v kabině vám pomohou i pohlcovače vlhkosti – látkové sáčky naplněné vysoce absorpčním silikagelem, výrobci je přidávají k botám, elektronice a dalším výrobkům, které může vlhkost poškodit. Stejnou službu vám v autě udělá ale také rýže či kočičí podestýlka v prodyšném látkovém sáčku.