Antwort Co dělat s křenem? Weitere Antworten – Co se dá udělat z křenu
Namíchejte čerstvý strouhaný křen se zakysanou smetanou a kapkou citrónu, funguje skvěle třeba jako "topping" pro zapečené brambory. Lžička nastrouhaného křenu dodá ten správný říz každému salátovému dresinku! Vyzkoušejte trochu nastrouhaného křenu s míchanými vajíčky nebo zastřeným vejcem!Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.Tip. Křen je velmi výrazný a ostrý na chuť, proto se doporučuje podávat až ve vyšším věku. Kombinovat se dá např. do tvarohových pomazánek nebo s červenou řepou.
Jak zvýraznit chuť křenu : Maso s křenem má říz
Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí. Jako příloha k masu se křen strouhá někdy společně s jablky – jablkům dá křen pikantní chuť a zároveň jablka jeho výraznou chuť zmírní a výsledkem je chutná osvěžující příloha.
Proč jíst křen
Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.
Jak nejlépe nastrouhat křen : Jak strouhat křen
Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.
Křen do půdy vysaďte v březnu.
Kořeny vysazujte šikmo do mělkých brázd. V červnu opatrně odhrňte hlínu, odstraňte tenké a nepotřebné kořínky a zeminu opět zahrňte. Sklizeň křenu přijde v pozdním podzimu a vždy ze zeminy musíte odstranit naprosto vše, jinak by nám křen pozemek zaplevelil.
Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.
Jak uchovat doma křen
V lednici bohužel křen dlouho nevydrží, rychle vyschne a ztratí aroma. Nemáte-li možnost uskladnit ho v písku, můžete ho očistit, nastrouhat a zamrazit, je však třeba počítat s tím, že tím ztratí svůj charakteristický "říz". Křen je v kuchyni ceněn pro neobvyklou chuť i pro vysoký obsah vitamínu C.Křen v léčitelství
Léčivá síla křenu je veliká, a díky tomu má v lidovém léčitelství již po staletí své místo. Při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje produkci trávicích šťáv, normalizuje střevní mikroflóru, zlepšuje látkovou přeměnu.Na jaře jim odtrhneme tenké kořínky a nařežeme řízky asi 20 cm dlouhé. Pak je sázíme mírně šikmo do hloubky 15 cm. Původní vegetační vrchol čili horní konec řízku, který jsme si označili, by měl směřovat k povrchu půdy. Koncem června kořeny odhrneme, ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky a zase je přihrneme.
Druhy se od sebe odlišují hlavně velikosti květů a plodů (šešulek) a kořenem. Křen selský má menší květy i plody a kořen ostře pálivý (rozmnožuje se vegetativně), kořen křenu velkoplodého je sladký až mírně pálivý (rozmnožuje se semeny).
Jak dlouho vydrží křen : Křen není příliš náročný na skladování, takže v lednici vydrží (zakrytý) i mnoho týdnů. Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit.
Jaké vitamíny má křen : Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.
Co sázet k sobě
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Máme-li křen v záhoně, opatrně ho vyryjeme a ze silného hlavního kořene odstraníme kořeny postranní. Ty uchováváme stejně jako křen určený ke konzumaci, ale s tím rozdílem, že je nejíme, protože na jaře v dubnu poslouží pro výsadbu. Křen zbavíme zeminy, ale neomýváme vodou a necháme oschnout.Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.
Jaký vitamin proti křečím : Při takových problémech je důležité dodržovat pitný režim s důrazem na množství soli a minerálních látek, jako hořčík, vápník, zinek. Velice úspěšná kombinace je také s vitamínem C, ideálně s pomalejší vstřebáním. Na noční křeče pomůže například i vitamín E a vitamín B12.