Antwort Co do kompostu z kuchyně? Weitere Antworten – Co všechno můžu dát do kompostu

Co do kompostu z kuchyně?
Co patří na zahradní kompost

  • Rostlinné odpady všeho druhu (především z kuchyně a ze zahrady)
  • Zelenina a ovoce. Lze vyhodit čerstvé, vařené, mražené, sušené nebo dokonce i zkažené a plesnivé.
  • Zbytky rostlin.
  • Exotické ovoce.
  • Kávová sedlina.
  • Posekaná tráva a vyčesaný mech.
  • Spadané listí
  • Hnůj a kejda od býložravců

Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.V takovém případě doporučujeme vermikompostér, kde kompost vytváří žížaly. Je ideální pro větší rodiny, které mají více odpadu. Vyprodukovaný kompost použijete jako hnojivo pro zahrady a zahrádky všech velikostí (včetně těch truhlíkových). Vašim pokojovkám nebo balkonovým rajčatům se bude dařit i bez zbytečné chemie.

Jak kompostovat kuchyňský odpad : Na dno kompostéru je vhodné dát vrstvu hrubšího materiálu (5 cm), třeba nastři- hané drobné větvičky s listy. Pak již lze vrstvit jednotlivé druhy materiálu. Přitom je dobré míchat trávu s listím, hrubší materiál s drobným, vlhčí se sušším. Občas lze přidat trochu již hotového kompostu.

Co nesmí přijít do kompostu

Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb.
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky.
  • noviny a časopisy.
  • plast, sklo, kov, textil.
  • rostliny napadené chorobami.
  • plevel s kořínky.

Proč nejsou v kompostu žížaly : Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.

Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.

Zbytky potravin

Zbytky rostlinného původu lze vytřídit do bioodpadu, stejně jako kávovou sedlinu nebo sáčky od čaje. Živočišné zbytky patří do směsného odpadu.

Jak se zbavit zápachu z odpadu v kuchyni

Typickým případem je jedlá soda. Nasypte větší pytlík jedlé sody (s trochou vody) do odpadu, nechte působit. Do vroucí vody (alespoň 1 litr) přidejte 150 ml octa a odpad propláchněte. Několikrát opakujte.První pomoc s tím, co máte doma. Jste-li zastánci šetrnějšího způsobu čištění, než je používání hektolitrů chemikálií, nasypejte do sifonu větší sáček jedlé sody – třeba Tip Line Jedlá soda (koupit v e-shopu), přidejte 200 ml octa a po chvilce doplňte ještě vroucí vodou.Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Žížala kalifornská se nekříží s běžnou žížalou hnojní a drží se v místě, kde mají dostatek potravy, tedy ve Vašem kompostu. Nehrozí tak zamoření blízkého okolí. Chovat žížaly můžete v běžném zahradním kompostéru, v menším bytovém vermikompostéru, nebo si můžete vermikompostér vyrobit.

Jak oddělit žížaly od kompostu : Oddělení žížal

Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.

Co prijde do kompostu : Ideální je co nejrůznorodější směs materiálů. Kuchyňský odpad: káva, čajové sáčky, podrcené skořápky z vajec, bioodpad z kuchyně (slupky ze zeleniny a ovoce – i citrusové plody), papírové kapesníky, podrcené ořechové skořápky atd. Zbytky vařených jídel se doporučuje dávat jen v malých množstvích.

Kam vyhazovat staré zavařeniny

Prošlé potraviny je třeba sesypat a vyhodit do směsného odpadu. Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů.

HOUBIČKY A ŽÍNKY – Směsný odpad. HRNCE, KASTROLY A PÁNVE – Sběrný dvůr. Popřípadě směsný odpad. CHROMOVANÉ A POCHROMOVANÉ PŘEDMĚTY – Sběrný dvůr.Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.

Proč smrdí odpad v kuchyni : Zapáchající odpad může mít několik příčin. Nejčastější je špatně provedená nebo narušená pachová uzávěra či rozkládající se zbytky jídla. A často se na zápachu odrazí i lajdácky odvedená práce instalatérů. Zápach z odpadů dokáže znepříjemnit život.