Antwort Co dát na zelenou střechu? Weitere Antworten – Kolik substrátu na zelenou střechu
Nejrychlejší způsob založení vegetace je položení rozchodníkových rohoží (cca 3-7 cm substrátu), ale jedná se také o nejdražší variantu. Nastříhané řízky rozchodníků (6-10 cm) vycházejí mnohem ekonomičtěji a zapojení trvá cca 4 týdny.Kolik stojí metr zelené střechy Méně náročné zelené střechy lze v přepočtu na metr čtverečný realizovat v intervalu cca 800–1000 Kč. Zlatou střední cestu naleznete mezi 1000 a 1500 Kč za čtverečný metr.Zelená střecha je střecha částečně nebo zcela pokrytá živou vegetací a půdou, případně pěstebním substrátem vysazovaným nad hydroizolační membránu. Zatímco visuté zahrady Semiramidiny jsou známé už z Babylonu, tedy 600 před naším letopočtem a patří mezi sedm divů světa, u nás se začaly stavět až v polovině 19. století.
Kdy Osazet zelenou střechu : Odolejte „moudrým“ radám a nenahrazujte jej zeminou. Šikmá zelená střecha se vám pak odvděčí hned při prvním velkém přívalovém dešti. Substrát se nasytí vodou (přebytečná voda odteče drenáží) a na střeše zůstane. Zeminu nekompromisně odplaví (není tolik propustná).
Jak si vyrobit substrát
Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.
Co je to zahradnický substrát : Zahradnický substrát je vyroben ze směsi kvalitních rašelin a minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky. Rostlinám vytvoří ideální půdní prostředí pro rozvoj kořenů a následný celkový růst.
Při rozhodování o tvaru střechy hraje samozřejmě roli také finanční hledisko. Cenové rozdíly jsou značné. Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech.
Dotaci na zelenou střechu je možné získat nejpozději do roku 2024. ECOSEDUMⓇ PACK pro zelené střechy splňuje podmínky pro získání dotace Nová zelená úsporám. Ta je poskytována ve fixní výši 800 Kč/m2. O dotaci na zelené střechy je možné požádat v letošním roce, tato možnost pravděpodobně potrvá již pouze do roku 2024.
Co se dává na střechu
Základem je hydroizolace
Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Ta má bránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev střechy a do obytných prostor. Nejrozšířenější jsou hydroizolační pásy na bázi PVC a nebo asfaltu. Poměrně oblíbené jsou také plechy.DELTA®-STŘEŠNÍ PLACHTA je univerzální pro ochranu rozpracované střešní plochy, jako nouzové zakrytí, i jako zakrývací plachta. Po 60 cm jsou navařené výztužné pruhy a po obvodu zesílený navařený okraj s oky, což umožňuje rychlé rozvinutí a montáž ochranné plachty.Zelenou střechu v zásadě nemusíte zalévat. Rozchodníky se dobře vyrovnávají se suchem. Pokud jste však zelenou střechu právě vysadili, můžete rostlinám pomoci v růstu a občas je zalít. Odstraňování plevelů (nežádoucí vegetace) přibližně 2x až 4x ročně, během vegetačního období (duben až listopad).
- Krok 1 – Položení drenáže.
- Krok 2 – Položení filtračního rouna.
- Krok 3 – Uvolnění pro odtoky vody.
- Krok 4 – Nasypání střešního substrátu.
- Krok 5 – Zasazení trvalek s plochými kořenovými baly.
Jaký je nejlepší substrát : Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.
Jak namíchat substrát pro pokojovky : 50% kokosová drť
Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.
Jaký je rozdíl mezi zeminou a substrátem
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.Mezi tyto krytiny patří:
- Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů.
- Vláknocementové krytiny – při výrobě se používá směs umělých vláken a cement.
- Asfaltové šindele – asfaltové střešní krytiny vyráběné z asfaltu neboli bitumenu.
- Plastové střešní krytiny – většina bývá vyráběna z recyklovaných plastů.
Kdo má narok na dotaci Zelená Usporam : O dotaci mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů a rekreačních objektů užívaných k trvalému bydlení, vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky), vlastníci a stavebníci bytových domů, SVJ a bytová družstva, obce, školy, nadace, veřejná správa, příspěvkové organizace a další.