Antwort Co dát veverkám do krmítka? Weitere Antworten – Co dát Veverkam do krmítka

Co dát veverkám do krmítka?
V přírodě jedí veverky nejčastěji rozličné oříšky, semínka plodů, jehnědy, pupeny, květy, mladé pučící lístky, houby, bukvice a občas žaludy, loupou šišky jehličnanů plátek po plátku a vybírají z nich drobná semínka.Veverky je vhodné krmit směsí lískových oříšků, vlašských ořechů, slunečnicových semen, nakrájenou mrkví, neslazenými suchary, melounem, nasekanými jablky, hroznovým vínem, kiwi a hodně čerstvou vodou.Nejčastěji se živí ořechy a semeny stromů. Svůj jídelníček však zpestřuje také houbami, poupaty či mladými výhonky stromů a v létě i různými ovocnými plody. Přestože veverky vypadají tak neškodně a roztomile, někdy vyplení i ptačí hnízda, kde požírají vejce a občas také ptačí mláďata.

Čím je užitečná veverka : V létech, kdy je bohatá úroda šišek, živí se veverky téměř monodietně jen jejich semeny. Denně může jedna veverka očesat 100 až 180 šišek. Zpracuje jich pro svou potravní potřebu však jen 10 až 15, v případě menších borových šišek zkonzumuje semena až z několika desítek za den.

Co sbírá veverka

Strava veverek je zkrátka velmi zdravá. Kromě oblíbených vlašských a lískových ořechů si schovávají i bukvice, žaludy a dokonce i houby. Podle toho, co místo poskytuje. Zásoby ukrývají do stromových dutin, nebo je zahrabávají pod zem.

Jak spí veverka : Jedním z nejčastějších omylů týkajících se veverek je, že usínají zimním spánkem. Nikoliv – veverka je v zimě "vzhůru" úplně stejně jako v jiná roční období, jen v silných mrazech částečně omezí venkovní aktivity a z hnízda vylézá jen na dobu nezbytně nutnou k obstarání potravy.

Na krmítku veverky uvítají různá semínka a ořechy: slunečnicová semínka, lískové a vlašské ořechy, dýňová semínka, bukvice, jedlé kaštany, piniové oříšky. Semena a ořechy můžete do krmítka dávat loupaná i neloupaná.

Pokud berete veverku do ruky vždy jen celou a za tělíčko. Zemní veverka, která unikne ze své klece do místnosti, se bude chtít vrátit, ať už za chvíli, nebo po delší době, pokud je jí to umožněno. Můžete jí pomoct tak, že jí do klece nalákáte na nějaký pamlsek.

Jak přilákat veverky

Veverky potěšíte i jablíčky, mrkví, sušeným chlebem, kukuřičnými klasy a šiškami – celé je zavěste na větvičky stromů, díky čemuž se stanete svědky veverčí akrobacie, nebo klasy kukuřice napíchněte na speciální krmítko pro veverky.Pokud se rozhodnete veverku chovat doma, pak velikost klece (minimálně 80 x 50 x 80 cm) je určitě dobré kompenzovat pravidelným výběhem po bytě. Pobyt mimo klec by se však měl stát pravidelným zpetřením. Dávejte ale dobrý pozor na to, aby se veverka nezranila nebo neutekla.Doporučené umístění: Budku umístěte na strom v klidném místě zahrady či lesa do výšky cca 3 m, ideálně v blízkosti ořešáku, lísky, dubu, buku či habru. Tato budka byla navržena dle doporučení PINKY Záchranné stanice pro veverky.

Veverka má velmi odlišnou potřebu spánku oproti osmákovi degu, přestože oba jsou hlodavci a mají obdobné smyslové schopnosti, způsob rozmnožování a úroveň inteligence. Zatímco veverky spí průměrně 15,9 hodiny, osmáci potřebují pouze poloviční dobu, zhruba 7,7 hodiny.

Jak si ochočit veverků : Ochočit lze pouze veverku odchovanou v zajetí, a to tak, že se jí už od mláděte denně a v pravidelný čas věnujeme. Někteří chovatelé hovoří o hodinách. Nesmí nás zmást, že se k nám bude v prvním měsíci po narození sama lísat. To jí nezůstane, bez dalšího kontaktu se jí vrátí plachost.

Na co nalákat veverků : Veverky potěšíte i jablíčky, mrkví, sušeným chlebem, kukuřičnými klasy a šiškami – celé je zavěste na větvičky stromů, díky čemuž se stanete svědky veverčí akrobacie, nebo klasy kukuřice napíchněte na speciální krmítko pro veverky.

Jak přilákat na zahradu veverky

Veverky i ptáčci si pochutnávají na oříšcích různého druhu (zavděčíte se jim vlašskými i lískovými ořechy, v případě veverek nic nezkazíte ani arašídy či kaštany) a slunečnicových semenech, které můžete rozsypat po zemi nebo nasypat do krmítek a rozvěsit.

Krmítko je vyrobené ze dřeva, stříšku tvoří cca 3-4mm silné plexisklo. Plexisklo nesmí být příliš těžké, aby ho dokázala veverka hlavou nadzvednout. Nejvhodnější je stříšku k dřevěné části krmítka (tzv. bedničce) připevnit dvěma panty.Na krmítko snadno využijete i starý hliněný květináč, šišku nebo třeba půlku skořápky z kokosového ořechu. Šišku přivažte na provázek, do kokosu vyvrtejte díru. Dírkou v květináči nebo ořechu protáhněte provázek. Za horní konec provázku později krmítko uvážete, za spodní stranu se mohou ptáčci při krmení zachytit.

Jak se dělá krmítko z PET lahve :

  1. Nakreslíme si dvě sady protilehlých otvorů. Kdy jeden z otvorů bude menší cca 1 až 1,5 cm a protilehlý větší cca 2,5 cm. Řídíme se tloušťkou vařečky.
  2. Vyznačené otvory vyřežeme. Umístíme vařečky.
  3. Do uzávěru našroubujeme háček nebo pouze omotáme provázek kolem hrdla láhve.
  4. Je hotovo a stačí jen naplnit drobnými semínky.