Antwort Co řeší soudy? Weitere Antworten – Co nesmí soudce

Co řeší soudy?
Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.Okresní soudy projednávají a rozhodují spory a jiné právní věci, které vyplývají z občanskoprávních, pracovních, rodinných a obchodních vztahů pokaždé, pokud zákon nestanovil pro projednání a rozhodování daných věcí a sporů věcnou příslušnost jiných soudů.Každý návrh na zahájení řízení je přidělen podle klíče stanoveného rozvrhem práce jednomu ze soudců, který pak vystupuje jako soudce zpravodaj (shromažďuje podklady pro rozhodnutí a předkládá návrh na rozhodnutí, případně rozhodne ve stanovených případech sám o odmítnutí návrhu na zahájení řízení).

Co řeší Nejvyšší soud : Základem činnosti Nejvyššího soudu je rozhodování o mimořádných opravných prostředcích proti rozhodnutím odvolacích (krajských nebo vrchních) soudů – o civilních a trestněprávních dovoláních, v trestním řízení také o stížnostech pro porušení zákona (v roce 2022 napadlo celkem 4 269 civilních dovolání, 1 207 trestních …

Jak jít k soudů

Při vstupu do budovy soudu se prokážete průkazem totožnosti. Dále Vás čeká povinná osobní prohlídka, během které projdete bezpečnostním rámem, případně budete zkontrolováni ručním detektorem kovů. Rám je zdravotně nezávadný.

Kolik let musí mít soudce : věk nejméně 30 let. české vysokoškolské magisterské vzdělání v oblasti práva. složení justiční zkoušky nebo jiné profesní zkoušky. zkušenosti a morální vlastnosti dávající záruku, že bude funkce soudce řádně zastávána.

Okresní a krajské soudy rozhodují o sporech a dalších právních věcech v prvním stupni, přičemž to, na který soud se v prvním stupni obrátím, stanovuje zákon. Krajské a vrchní soudy potom rozhodují o odvoláních proti rozhodnutím okresních a krajských soudů. Nejvyšší soud rozhoduje zejména o dovoláních.

Trestní řízení je zákonem upravený postup příslušných orgánů státu (tzv. orgánů činných v trestním řízení), jehož cílem je zjistit, zda byl spáchán trestný čin, zjistit jeho pachatele, uložit mu podle zákona trest nebo ochranné opatření a toto rozhodnutí vykonat, popřípadě zajistit jeho výkon.

Co to je smírčí soudce

Smírčí soudce (angl. justice of the peace, též angl. magistrate od lat. magistratus) je titul člověka pověřeného ochranou panovníkova míru (čili soudce) v mnoha zemích angloamerické právní kultury.Okresní a krajské soudy rozhodují o sporech a dalších právních věcech v prvním stupni, přičemž to, na který soud se v prvním stupni obrátím, stanovuje zákon. Krajské a vrchní soudy potom rozhodují o odvoláních proti rozhodnutím okresních a krajských soudů. Nejvyšší soud rozhoduje zejména o dovoláních.Jde zejména o nejzávažnější trestné činy (především ty, u nichž dolní hranice trestní sazby činí nejméně pět let), insolvenční řízení a o spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví nebo směnek a šeků.

Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje. Pokud Vám to věk nebo zdravotní stav nedovoluje, požádejte, abyste mohli mluvit vsedě.

Co si Oblict k soudu : Vezměte si na sebe formální oděv.

K soudu byste měli mít formální a vhodné oblečení, abyste ukázal respekt k soudu a jeho procesu. Muži: Ideální je společenský oblek, košile a kravata, nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení. Nic nezkazíte, pokud si vezmete tmavé kalhoty a nějakou pěknou košili.

Kolik berou soudci : Nejméně vydělává mladík na okrese, zatímco nejvyšší odměnu pobírají předsedové nejvyšších institucí, které sídlí v Brně. Základní platy soudců sahají od 100 200 Kč po 330 000 Kč hrubého měsíčně, navíc přičítáme paušální náhrady a případně naturálie.

Jaké vlastnosti by měl mít soudce

Soudci obecných soudů

  • státní občanství České republiky.
  • plná svéprávnost.
  • bezúhonnost.
  • věk nejméně 30 let.
  • české vysokoškolské magisterské vzdělání v oblasti práva.
  • složení justiční zkoušky nebo jiné profesní zkoušky.
  • zkušenosti a morální vlastnosti dávající záruku, že bude funkce soudce řádně zastávána.


Poskytuje ochranu porušeným nebo ohroženým právům či jiným zákonem chráněným zájmům a pouze on rozhoduje o vině a trestu za trestné činy. Někdy také posuzuje zákonnost aktů orgánů moci výkonné nebo soulad právních předpisů s ústavou, případně rozhoduje o dalších otázkách, které jsou mu svěřeny.Vyšetřování začíná usnesením o zahájení trestního stíhání[4] (v některých případech je rovněž nutný souhlas poškozeného s trestním stíháním[5]). Policejní orgán následně vyhledává důkazy k objasnění trestného činu tím, že např. vyslýchá svědky, ohledává věci či obstarává znalecké posudky.

Kdy nejde uzavřít smír : Smír nelze schválit ve věcech, kde lze zahájit řízení i bez návrhu, a to i v případě, že by zde uzavření dohody bylo jinak možné. V tomto konkrétním případě by soud smír neschválil, nýbrž ho v rozsudku pojal za své rozhodnutí.