Antwort Co že starsiho chleba? Weitere Antworten – Co udělat se starším chlebem

Co že starsiho chleba?
Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.Zahušťování

Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. „Skvělý je i do omáček, třeba do guláše, který se navíc často jí s chlebem,“ přidává Honza.Strouhanku s úspěchem využijeme při obalování. Ale lze ji také ochutit bylinkami, sýrem nebo česnekem a využít jako křupavou posypku salátů, polévek a těstovin. Nastrouhaným suchým chlebem s úspěchem zahustíme guláš.

Jak využít staré pečivo : Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.

Jak oživit starý chleba

Dejte mu nový život!

Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.

Jak skladovat upečený chleba : Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit. Místo utěrky si můžete pořídit i stylový plátěný pytlík na chleba, který lze nahoře stáhnout šňůrkou.

Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.

Klasika, jež opravdu nikdy nezestárne. Rohlíky, které už jsou suché na padrť, můžeme jednoduše nastrouhat na domácí strouhanku. Ta se hodí nejen k obalování řízků, ale třeba i jako křupavá posypka na vařený chřest nebo jako součást drobenky na výtečný rebarborový koláč.

Jak uchovat chleba měkký

Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit.Pokud se z počátku nebude dařit, nevzdávejte se, neztraťte chuť, která bude po čase korunována okamžikem, kdy chléb vyklopíte z formy. Položíte na proutěnou podložku či mřížku, necháte jej vychladnout. A pak, pak jej třeba rozlomíte, namažete dobrým, domácím máslem, posypete zelenou cibulkou.Během pečení chléb pravidelně každých 10 minut potíráme octovou vodou, bude mít pak krásnou zlatavou kůrčičku. Chléb se po vytažení z trouby ještě uvnitř "dopéká". Proto je dobré jej před krájením nechat dobře vychladit.

Ze ztvrdlého chleba můžeme připravit skvělé krutony do polévek. Můžete si udělat i výbornou a levnou chlebovou polévku. Starší chléb nakrájejte na kousky a osmažte na sádle spolu s jemně nakrájenou cibulkou. Přilijte litr a půl vody, osolte, přidejte mletou sladkou papriku a povařte.

Co se dá udělat z věky : Z veky také můžete udělat topinky či krutonky do polévky, chutím se meze nekladou. Krutonky připravíte naprosto jednoduše – nakrájenou veku rozprostřete na plech a pečete na 180 °C přibližně 10-15 minut, podle typu vaší trouby. To nejlepší nakonec: Z veky je naprosto skvělá žemlovka.

V čem nejlépe uchovat chleba : Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit. Místo utěrky si můžete pořídit i stylový plátěný pytlík na chleba, který lze nahoře stáhnout šňůrkou.

Jak dlouho vydrží chleba

Poctivý a správně upečený chléb by měl doma vydržet týden i déle. Vždyť naše babičky doma pekly chléb jednou týdně a bohatě to stačilo. Nemusíte kupovat čerstvý chleba každý den a přebytky vyhazovat. Dobře uchovaný chleba vydrží mnoho dní ve skvělé kondici a vy zamezíte zbytečnému plýtvání.

Překynuté těsto – příště je třeba nechat těsto kynout kratší dobu. Obzvlášť v teplých dnech kyne těsto hodně rychle a je třeba tomu přizpůsobit i pečení (péct hned, jak je nakynuté). Starý kvásek – takto se říká kvásku po tom, co dosáhl svého vrcholu (snědl už veškerou mouku) a už začíná klesat a „hladovět“.Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.

Jak spotřebovat věku : Veka má však v kuchyni i další použití. Hodí se na houskové knedlíky. Ztvrdlá namočená v mléce tvoří základ žemlovky. Rychlý a chutný pokrm vytvoříte ze smažené veky se sýrem a ti, co jsou na sladké, si mohou veku opéct a obalit v cukru či skořici.