Antwort Co žere ježek v zimě? Weitere Antworten – Co dělá ježek v zimě
Během hibernace klesne ježkům tělesná teplota z obvyklých 35°C na teplotu okolí. Může to být minimálně 4°C, ale záleží především na teplotě prostředí. Metabolismus ježka se zpomaluje, jen tak může přežít několik měsíců bez potravy a žít jen ze svých tukových zásob. Zpomaluje se i ježkův tep a dechová frekvence.Základní krmivo
Základním krmivem jsou kvalitní granule pro koťata nebo živý hmyz. Vhodným hmyzem mohou být mouční červi, cvrčci, sarančata. Pro jednoho ježka na den stačí 2 kávové lžičky hmyzu. Namísto hmyzu, ne však každý den, můžete zpestřit jídelníček masovou kapsičkou.Opravdový zimní spánek zabere jen 80 % zimního období, ježci se občas probouzejí na několik hodin nebo dnů a pak znovu usínají (během tohoto bdění většinou ale neopouštějí hnízdo). Probouzení trvá až 12 hodin a je energeticky velmi náročné, proto nesmí být moc časté.
Čím krmit ježka před zimou : Jako příkrm ovesné vločky, psí suchary, syrová strouhaná mrkev nebo jablka, sekané ořechy a rozinky, pokrájený banán. Jako pochoutku můžeme nabídnout tvrdý sýr, kousek tvarohu se žloutkem a medem. – nepřibírá-li ježek na váze, nežere, kašle, má průjem, kulhá, padají mu bodliny je třeba poradit se s veterinářem.
Kde spí ježek v zimě
Ježkovi připravíme domek na spaní o základně 30 cm a vysteleme ho senem, slámou či natrhaným papírem. Potřebuje i výběh. Mláďata lze ubytovat společně, ale každé musí mít místo na spaní a svou misku na jídlo. Malým ježkům, vážícím pod 300 g, je nejlépe při teplotě kolem 18-20°, větší vyhledávají chlad – kolem 13-15°.
Jak ježek Hibernuje : Ježek jako hmyzožravý savec tráví zimu ve stavu snížené aktivity, tedy tzv. hibernace, kdy mu klesá tělesná teplota na pouhých 5 – 7 stupňů, dýchá velmi zpomaleně a veškeré tělesné pochody jsou maximálně utlumené. Do tohoto stavu ale upadá podle vlastního rozhodnutí, a to podle podmínek prostředí.
Čím nekrmit ježky
- ježkům nedávejte mléko, k pití jim stačí voda, mléko způsobuje ježkům trávicí potíže a průjem.
- nedávejte jim ani produkty z mléka (tvaroh, sýr atp.)
- ježkům nedávejte pečivo a jiné lidské jídlo.
- nepodávejte syrové maso (maso pro ježky vždy uvařte)
- ovoce jedí ježci jen výjimečně
Pokud ježek váží alespoň 700 gramů, přežije zimu bez potíží. Ke spánku se ježci ukládají nejčastěji v průběhu listopadu, kdy teploty klesnou trvale pod 5 °C.
Jak poznat že ježek spí
KDYŽ JE VENKU VE DNE
Zdravý ježek je ve dne schovaný a spí. Pokud ve dne uvidíte ježka, který je viditelně slabý, leží na slunci, pohybuje se pomalu a zmateně nebo se dokonce třese, potřebuje pomoc. Velmi pravděpodobně se totiž jedná o osiřelé mládě nebo zraněného/nemocného ježka.Ježkům můžete také občas přilepšit vařeným vejcem nebo osmahnutým mletým masem. Do něj však nepřidávejte sůl ani žádné koření, ať ježkům nezpůsobíte žaludeční potíže a onemocnění střev. V domku pro ježky nebo ve výběhu by vždy měla stát mělká miska s vodou. Nikdy ježkům nedávejte mléko.V přírodě si nejčastěji pochutnává na broucích, larvách, různých červech, žížalách nebo housenkách, kobylkách a slimácích. Občas si svůj jídelníček ale zpestří i menšími obratlovci jako jsou žáby, ještěrky nebo myši a dokáže ulovit i drobného ptáka nebo hada. Ovoce ani jinou rostlinnou stravu nevyhledává.
Strava ježka musí mít vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuků. Jako příležitostné pochoutky můžete podávat vejce natvrdo nebo malé množství ovoce (jablko, hruška, jahoda nebo meloun). Ježek sní také maso, které musí být jemně nakrájeno, hovězí maso je však zakázáno.
Jak dlouho se dožije ježek : Váží zhruba 450 g, délka samce je 18–23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4–6 let, v zajetí je to až 2× více, maximálně 9 let.
Co zabije ježka : Uslyší-li predátora (lišku, psa), stočí se do klubíčka; bodlinatá koule většinu živočichů odradí. Predátorem ježka je výr velký a tchoř.
Co nesmí ježek
Čím nekrmit ježky
- ježkům nedávejte mléko, k pití jim stačí voda, mléko způsobuje ježkům trávicí potíže a průjem.
- nedávejte jim ani produkty z mléka (tvaroh, sýr atp.)
- ježkům nedávejte pečivo a jiné lidské jídlo.
- nepodávejte syrové maso (maso pro ježky vždy uvařte)
- ovoce jedí ježci jen výjimečně
Jako pamlsek semtam můžete dát moučného červa nebo zophobase. Potěšit ježka můžete i pamlskem v podobě ovoce a zeleniny. Nikdy ale nepodávejte avokádo či syrové fazole – ty jsou jedovaté! Dále není vhodná cibule, česnek, syrová mrkev a celer, zelí, citrusové plody, ořechy, syrové maso či sušené ovoce.Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací. Plechovky, kelímky, obaly od jídel, sítě a jakékoli lidské odpadky pro něj mnohdy představují velmi nebezpečnou past.
Proč ježek funí : Ježka nemusíte odhalit jen zrakem, můžete ho na své zahradě i slyšet. Frkání, funění a sípání jsou obvyklé zvukové projevy ježka. Na vrcholu sezóny námluv za teplých letních večerů můžou být tyto zvuky obzvlášť hlasité. Pokud se chce sameček pářit se samičkou, začne ji obíhat a vydávat funící a supící zvuky.