Antwort Co žere kořeny? Weitere Antworten – Co žere kořeny stromů

Co žere kořeny?
Hryzci vodní vyhledávají zahrady v blízkosti vodních ploch nebo s vysokou hladinou podzemní vody a ožírají kořeny ovocných či okrasných dřevin. Jsou schopni zlikvidovat všechny mladší keře a stromky. Na dřevu po nich zůstávají stopy od zubů. Jenom část rostlin lze před hryzci chránit pletivem.Jedinou věcí, kterou krtek na zahradě škodí, mohou být jeho vodorovně elipsovité chodby, které někdy odříznout kořeny rostlin od výživné půdy. Proto bychom si měli rozmyslet, zda krtka ze zahrady vyhostíme, či nikoli.Larvy osenice polní jsou na zeli, salátu, mrkvi a příležitostně i na chřestu. Holé šedé larvy ožírají kořeny a kořenový krček. Používejte rostliny, na které se škůdci nalákají, rozmístěte návnady, pod postiženými rostlinami vyhledávejte larvy a ničte je, používejte povolené přípravky.

Jak poznat krtka na zahradě : Chodba hryzce, nebo krtka se pozná podle náhlého průniku do země v místě vniku sondy do chodby. Chodba se odkryje (rýčem, zahradní lopatkou) v délce 20 – 30 cm na 10-20 místech. Jestliže budou chodby ráno opět zahrabány jedná se o chodbu obydlenou hryzcem.

Co dát kolem stromů

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Co nemá rád Hryzec : Hryzec ne – nesnáší průvan. „Dalším znamením, že máte v zahradě hryzce, jsou škody na zelenině a ovocných stromech, kterým okusuje kořeny – především stromky do 5 let věku dokáže tímto způsobem zcela zlikvidovat,“ vysvětluje Mařík.

Krtek obecný je sice chráněný, ale za určitých okolností ho lze legálně zabít.

  1. Nastražte trubkovou past.
  2. Nastražte sklenici od okurek.
  3. Instalujte akustický odpuzovač krtků
  4. Počkejte si na krtka s motykou.
  5. Nalijte do chodbičky tekutý odpuzovač
  6. Nasypte do chodbičky práškový odpuzovač
  7. Zažeňte krtka pachovým ohradníkem.


Krtek v zimě nespí, přežívá ve své noře, kam si musí nastřádat dostatek potravy. Loví tak, že vnímá vibrace půdy, způsobené pohybem živočichů, kterými se živí. Žížalu krtek ochromí tím, že jí prokousne nervové centrum a získá tak „živou konzervu".

Co okusuje kořeny stromů

Krtek či hraboš nechávají vstupní otvory do podzemního systému chodeb otevřené. Hryzec ne – nesnáší průvan. „Dalším znamením, že máte v zahradě hryzce, jsou škody na zelenině a ovocných stromech, kterým okusuje kořeny – především stromky do 5 let věku dokáže tímto způsobem zcela zlikvidovat,“ vysvětluje Mařík.Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.Využijte krtkův citlivý čich proti němu. A vysaďte na své zahrádce rostliny, které mu nevoní: například česnek, afrikány nebo aksamitník. Krtek si nerozumí ani s vůní citronové kůry a psích a kočičích chlupů, můžete tedy zkusit je nastražit do krtčích chodbiček.

“ RADA: Použijte čerstvou citronovou kůru, psí a kočičí srst, tvarůžky, listy ořešáků. „Zahrádkáři zkoušejí krtka vypudit například i obaly od různých aromatických sýrů, někdo možná i kus nějakého toho romadúru ke svačině oželí.

Co teče ze stromů : Pryskyřice (lidově smůla) je výměšek, který produkují zejména jehličnaté stromy. Pryskyřice má ochrannou funkci. Chrání stromy při poranění a také proti škůdcům, například kůrovcům.

Jaké rostliny pod stromy : Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).

Co proti Hryzcům

V boji proti hryzci však lze vyzkoušet řadu různých metod: z kategorie „babské rady“ můžete vyzkoušet líh, kdy v pravidelných intervalech nalijete doušek do každého otvoru nory. Zároveň lze vyzkoušet výsadbu rostlin, které údajně hryzcům „nevoní“. Patří k nim řebčík královský, pryšec skočcový, užanka lékařská a česnek.

Hrabošům vadí hluk a vibrace, protože jim signalizují nebezpečí. Akustický odpuzovač je univerzální metoda, která ze zahrady vyžene i krtky, hryzce a myši. Odpuzovače generují nízkofrekvenční zvuky a vibrace, které se šíří zeminou.“ RADA: Použijte čerstvou citronovou kůru, psí a kočičí srst, tvarůžky, listy ořešáků. „Zahrádkáři zkoušejí krtka vypudit například i obaly od různých aromatických sýrů, někdo možná i kus nějakého toho romadúru ke svačině oželí.

Jak vytopit krtka : Krtek obecný je sice chráněný, ale za určitých okolností ho lze legálně zabít.

  1. Nastražte trubkovou past.
  2. Nastražte sklenici od okurek.
  3. Instalujte akustický odpuzovač krtků
  4. Počkejte si na krtka s motykou.
  5. Nalijte do chodbičky tekutý odpuzovač
  6. Nasypte do chodbičky práškový odpuzovač
  7. Zažeňte krtka pachovým ohradníkem.