Antwort Co hrozí za neplacení výživného? Weitere Antworten – Jaký je trest za neplacení výživného
Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.
Kolik let za neplacení alimentů : Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).
Jak dlouho Zpětně lze vymáhat výživné
S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně
Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit. Pokud by byl vydán pravomocný rozsudek přesně před 10 lety a od té doby nebylo výživné hrazeno, lze vymáhat celý dluh v plné výši.
Kdy můžu podat trestní oznámení za neplacení výživného : Po uplynutí čtyř měsíců, během kterých nebylo výživné obdrženo, lze podat trestní oznámení, a to i v případě, že už jste dluh na výživném začali řešit exekučně (pokud však exekuce funguje a exekutor vám zasílá dlužné výživné, trestní oznámení bude nedůvodné).
Vedle výživného má neprovdaná matka ještě nárok na to, aby jí otec dítěte přiměřeně přispěl na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (respektive těch, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění). Mezi tyto náklady lze zahrnout lékařskou péči, léky, pobyt v nemocnici, těhotenské oblečení apod.
Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).
Co je nad rámec výživného
U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.Plátcem pak bývá zpravidla ten z rodičů, který má dítě v péči po kratší dobu (event. vůbec). V některých případech (například u střídavé péče) může soud stanovit výživné dokonce oběma rodičům současně nebo naopak nikomu.Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.
Dávka vám bude vyplacena, pouze pokud jste v zaměstnaneckém poměru (neplatí tedy pro OSVČ ani pro osoby vykonávající činnosti na DPP či DPČ). Výše dávky je 60 % z vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu.
Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě : Dle českého práva se částka výživného určuje podle:
čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.
Jak to probíhá u soudu o výživné : Soud při svém rozhodování zkoumá mimo jiné majetkové poměry obou rodičů, výdělečné schopnosti a možnosti rodičů, jejich podíl na výchově dětí před a po rozchodu, věk dětí i jejich speciální potřeby. Přihlíží se k případným nemocem dítěte, lékům, které bere, speciálním dietám.
Kdy policie odloží případ
141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.
(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.ČÁSTKA ŽIVOBYTÍ
Jednotlivec | 4 860 Kč |
---|---|
První osoba v domácnosti | 4 470 Kč |
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem | 4 040 Kč |
Dítě do 6 let | 2 480 Kč |
Dítě od 6 do 15 let | 3 050 Kč |
Na co vše má nárok matka samoživitelka : samoživitelky mají při splnění zákonem stanovených podmínek nárok na různé příspěvky a dávky, které spadají buď pod státní sociální podporu, pomoc v hmotné nouzi nebo nemocenské pojištění, případně je k vyplacení určitých peněžních podpor povinen ze zákona otec dítěte.