Antwort Co hrozí za vydírání? Weitere Antworten – Jaký je trest za vydírání

Co hrozí za vydírání?
V případě naplnění základní skutkové podstaty trestného činu vydírání hrozí pachateli trest odnětí svobody na půl roku až na čtyři léta nebo peněžitý trest.Konáním je jednání poškozeného, které by z vlastní vůle bez pokynu pachatele nevykonal. Opominutím je nevykonání toho, co by poškozený jinak z vlastní vůle vykonal, pokud by neuposlechl pokynu pachatele.“ Základní skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrožování zní následovně: „Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

Co dělat při vydírání : Shrnutí: V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.

Jak poznat citové vydírání

Citové vydírání může mít různé podoby – od rádoby nevinných poznámek přes cílenou manipulaci. Často začíná úplně nenápadně, nátlak se ale postupně zvyšuje a narušuje citové vazby ve vztahu. Cílem citového vyděrače je vyvolání výčitek nebo obav nebo pochybností ve druhé osobě.

Kdy policie odloží případ : 141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.

Právní věta: Vyhrožování musí být způsobilé vzbudit u poškozeného důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví. Důvodnou obavou se zde rozumí obava objektivně způsobilá vyvolat vyšší stupeň úzkosti nebo jiného tísnivého pocitu ze zla, kterým je na poškozeného působeno.

Bude-li dotyčný útočník stále pokračovat ve vyhrožování, vydírání, stále na něj nereaguj, měj pevnou vůli, jen dále zajišťuj důkazy. Dle situace a intenzity vydírání doporučujeme svěřit se rodičům a i s dalšími dívkami věc s důkazy oznámit na Policii ČR.

Jak prokázat úmysl

V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku. Pokud v ní není přímo uvedena nedbalost, je k jejímu naplnění potřeba úmysl. Prokázat úmysl přitom bývá v trestních řízeních jednou z nejobtížnějších záležitostí.Je-li lékaři vyhrožováno, ať již pacientem nebo jinými osobami, je třeba tuto situaci nepodceňovat. Vyhrožování lékaři nebo jinému zdravotníkovi je kvalifikovaným trestným činem, stejně jako vyhrožování úřední osobě, proto je třeba učinit hlášení Policii ČR a učinit přiměřená opatření k vlastní sebeobraně.Emocionální vydírání je silnou formou manipulace, kdy vám blízcí lidé dávají najevo: „Když se nebudeš chovat tak, jak chci já, tak toho budeš litovat! “ Emocionální vyděrač ví, jak moc je pro nás důležitý vztah s ním a zneužívá toho. Využívá svých znalostí o vašich tajemstvích a slabostech, aby dosáhl svého.

Základem je dokumentování všeho hned od začátku. Pro úspěšné jednání s policií a dopadení vyděrače je zásadní mít k dispozici průkazné důkazy. Veškerou komunikaci s vyděračem je tedy nutné hned od počátku dokumentovat. Doporučujeme dokumentovat si i jednání s policií, a to rovněž hned od počátku.

Jak začíná trestní řízení : na základě podaného trestního oznámení nebo na základě skutečností zjištěných vlastní činností) a následně usnesením o zahájení trestního stíhání začíná vyšetřování. V této fázi se provádí dokazování, tedy zjišťují všechny důkazy, které svědčí o vině obviněného, stejně jako důkazy, jež ji vyvracejí.

Jaké fáze má trestní řízení : Z hlediska časového průběhu lze české trestní řízení členit na dvě základní stadia: Přípravné řízení, které zahrnuje prověřování okolností důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin, a vyšetřování, které představuje již vedení trestního stíhání proti konkrétní osobě (obviněnému).

Co je to nepřímý úmysl

Úmysl nepřímý: osoba ví, že se svým jednáním může dopustit trestného činu, není to přímo její záměr, nicméně je s tím srozuměna. Lidově řečeno to příliš neřeší, zda se trestného činu dopustí, či ne.

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.Jedná se o takové jednání, které zpochybňuje naše vnímání reality. Například nás blízký požádá, ať mu nakoupíme potraviny. My si napíšeme seznam, vrátíme se a dostaneme vynadáno, protože jsme zapomněli na šampón.

Jak vypadá citové vydírání : Emocionální vydírání je silnou formou manipulace, kdy vám blízcí lidé dávají najevo: „Když se nebudeš chovat tak, jak chci já, tak toho budeš litovat! “ Emocionální vyděrač ví, jak moc je pro nás důležitý vztah s ním a zneužívá toho. Využívá svých znalostí o vašich tajemstvích a slabostech, aby dosáhl svého.