Antwort Co žilo ve Starohorách? Weitere Antworten – Co žilo v Prahorách

Co žilo ve Starohorách?
V prahorách existovaly bakterie, u některých se postupem času vyvinula fotosyntéza (vznikli předchůdci dnešních sinic). Díky fotosyntéze se dostával kyslík do atmosféry a mohly vzniknout organizmy se složitější stavbou buňky (eukaryotní organizmy, mezi které patří např. rostliny, živočichové či houby).Koncem prvohor byly již bohatě osídleny i oceány, usazeniny na dně moří, jezera, řeky a souše. Vytvořil se půdní pokryv, který měl velký význam pro rozmanitost života na souši. Prvohorní usazeniny a vyvřeliny se zachovaly na mnoha místech světa.Začaly zhruba před 4 miliardami let a trvaly do 2,5 miliardy let před současností. 2,5 miliard let až 550 miliónu let. Geologické procesy, které probíhaly v prahorách podstatně odlišné od současných.

Jak se nazývá geologické období ve kterém žijeme nyní : Dnes žijeme v holocénu, v době kterou považujeme za meziledovou. Geologické působení člověka je tak zřetelné, že někteří navrhují zavést pro poslední dvě století název antropocén.

Co vzniklo v Prahorách

Archaikum trvalo dlouhých 1,5 miliardy let. Datuje se do doby před 4,0 až 2,5 miliardami let (Ga) a mezi nejdůležitější události patří vznik oceánů a následný výskyt bakterií a sinic. Z archaika (prahor) také pochází první bezpečné doklady o existenci atmosféry a hydrosféry.

Co žilo v druhohorách : Druhohorní fauna je bezpochyby ve znamení obrovských plazů, DINOSAURŮ, v jejich stínu se však začaly objevovat i jiní živočichové (savci), kteří později ve třetihorách přebrali žezlo. Objevili se i první žáby (trias), první ptáci (jura) či hadi (jura).

V průběhu tohoto prvního prvohorního útvaru se již objevuje většina ze současných živočišných kmenů. Jsou to měkkýši, členovci, láčkovci, ale i první bezčelistní drobným rybkám podobní strunatci – tedy praobratlovci.

Krokodýli před dinosaury

Viděly první obojživelníky vylézat na souš, zažili vládu dinosaurů, přežili i jejich zánik. Stejně starou skupinou hmyzu jsou i nepříliš oblíbení švábi. Před 240 až 220 miliony lety – tedy o pár milionů let dříve, než se vlády na Zemi ujali dinosauři, se ve vodách objevili krokodýli.

Co bylo v prvohorách

Během prvohor bylo naše území několikrát zaplaveno mořem. V kambrických, ordovických, silurských i devonských souvrstvích se nacházejí mořské fosílie. Většina hornin starších prvohor jsou mořské usazeniny. Vyskytují se především v oblasti Barrandien.Ze začátku bylo podnebí velmi teplé a srážky rovnoměrné. V hustých pralesích převládaly drobní savci. Později se klima ještě oteplilo, ale srážky nebyly tak rovnoměrné → pralesy prořídly → rozvoj větších savců (hlodavci, primáti, kopytníci). Uprostřed třetihor se klima začalo ochlazovat, stávalo se sušším.Během prvohor bylo naše území několikrát zaplaveno mořem. V kambrických, ordovických, silurských i devonských souvrstvích se nacházejí mořské fosílie. Většina hornin starších prvohor jsou mořské usazeniny. Vyskytují se především v oblasti Barrandien.

Radek Mikuláš: "Ediakar je období přibližně od 630 milionů let před současností po 540 milionů let. Pro srozumitelnější zařazení je to období ještě před prvohorami, to znamená spadá přibližně do konce starohor; je to tedy období starší, než ve kterém žili třeba nejstarší čeští trilobiti.

V jakém období žijeme : Mezozoikum (druhohory) je geologické období přibližně před 252 až 66 miliony let, které tvoří střední éru fanerozoika, nejmladšího eonu (věku) Země.

Jaký dinosaurus žil v Česku : Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus – Kudy z nudy.

Co bylo v třetihorách

Ve třetihorách vyvrcholilo Alpínské vrásnění. Himálaj, Andy, alpsko-karpatská soustava. Srážkami litosférických desek byla vyvolaná silná sopečná činnost. Třetihorní usazeniny najdeme na mnoha místech světa.

Karbon je geologický útvar prvohor (paleozoikum) a jde tedy také o součást eónu fanerozoika. Počátek karbonského útvaru je kladen 354 milionů let (Ma) zpět do minulosti a jeho spodní hranice je vymezena nástupem druhu Siphonodella sulcata, což je drobný konodont (Conodonta).Na konci křídy spolu s dinosaury zřejmě žili i poměrně blízcí příbuzní dnešních ptáků, jako jsou například vrubozobí, hrabaví a pštrosi. Tito zřejmě přežili díky své schopnosti potápět se, plavat nebo vyhledat úkryt ve vodě a v mokřadech.

Jak dlouho žili dinosauři na Zemi : Dinosauři se objevili ve středním nebo na počátku svrchního triasu (po permském vymírání) asi před 250 až 235 miliony let a vyhynuli (kromě jedné větve – ptáků) před 66 miliony let v rámci vymírání na konci křídy. Jejich evoluční radiace byla velmi rychlá. Šest různých dinosaurů včetně recentního zástupce skupiny.