Antwort Co jí mravenci? Weitere Antworten – Co se živí mravenci
Mravenec lesní je všežravec živící se živým i mrtvým hmyzem a jinými malými živočichy, sladkou šťávou zralých plodů, olejnatými semeny a také výměšky ze žláz mšic a červců takzvané medovice.Osvědčené přípravky proti mravencům
- Loxiran sprej proti mravencům 250ml.
- IMIDASECT ANTS Gelová nástraha proti mravencům 5 g.
- Bros domeček na hubení mravenců ZP.
- Bros Prášek proti mravencům 1 kg.
Povrch mraveniště je krytý hustou vrstvou jehličí odolnou proti dešti a sněhu. Regulaci teploty v mraveništi dělnice provádějí větracími šachtami, které v létě otevírají, v zimě zavírají. V zimě mravenci přesídlí do podzemní části mraveniště. V každé takové stavbě se nachází několik set tisíc jedinců.
Co pijí mravenci : Mšice vylučují sladkou tekutinu, které se říká medovice. Medovici milují hlavně mravenci a také včely, které ji přetvářejí na medovicový med.
Co žije v mraveništi
V průměrně velkém mraveništi žije milion i více mravenců. V jednom hnízdě může být jedna nebo několik málo královen – plodných samiček, které jsou matkami veškerého potomstva. Naprostou většinu však tvoří dělnice – až na výjimky neplod- né samičky, které svůj život věnují společné práci pro celé společenstvo.
Co dělat s mravenci v bytě : Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé.
Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic.
Zajišťování potravy
Na stromech navštěvují hlavně kolonie mšic, z nichž olizují jejich sladké výměšky – medovici. Na kmenech stromů je možno dobře pozorovat, jak mravenci slézají dolů s plnými zadečky této sladké potravy, kterou potom předávají dalším dělnicím, larvám a královnám.
Co umí mravenci
Mravenci provzdušňují půdu
Až ty většinou zachytí náš lidský zrak a hlásíme, že jsme našli mraveniště. Aktivita mravenců prospívá cirkulaci vzduchu a vody v půdě, to pak dělá dobře rostlinám i různým půdním organismům. Některé druhy mravenců využívají vybudované mraveniště jen pár měsíců, jiné druhy i desetiletí.Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé.Některé druhy mravenců si totiž mšice chovají a starají se o ně. Mšice jim za to poskytuje sladkou medovici, kterou vylučuje ze zadečku. Mravenci proto mšice přenášejí na rostliny, aby se „napásly“, dokonce je chrání před jejich přirozenými predátory.
Kyselina mravenčí je nejjednodušší organická kyselina – její molekulu tvoří jeden atom uhlíku a po dvou atomech kyslíku a vodíku. Mravenčí se jí říká proto, že je součástí jedu mravenců, kteří si ji vyrábějí ve speciálních žlázách umístěných na zadečku.
Co přitahuje mravence : Mravenci se rádi usazují všude tam, kde najdou něco na zub. Milují sladkou chuť, a tak je přitahuje zejména cukřenka, špatně uzavřená láhev s medem, cukr v papírovém sáčku, sladké sirupy a tak dále.
Co nemají rádi mravenci : Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic. Je ale třeba myslet na to, že vůně těchto látek brzy vyprchá, proto je budete muset často obměňovat.
Jak se do bytu dostanou mravenci
Snadno se dostanou do domu a za příznivých podmínek založí novou rodinu se stovkami i tisíci hmyzáků. Mravenci červení obvykle hnízdí na skrytých, nepřístupných místech – ve falešných podlahových krytinách, za obklady a lištami, pod parketami, v prasklinách v omítce atd.
Létající mravenci se objevují výhradně v červenci či srpnu. Jedná se totiž o mladé královny a o samce, kteří vyletěli, aby se spářili s jedinci z jiných mravenišť a přivedli na svět novou generaci. Příroda tímto způsobem udržuje genetickou rovnováhu.Mravenci vynáší vajíčka mšic na rostliny a tím jim pomáhají najít ideální zdroj potravy. Navíc je stráží a brání před predátory. Na oplátku se živí sladkou medovicí, kterou mšice při sání rostlin vylučují.
Jak dlouho se dožijí mravenci : Mravenčí královna se může dožít až 25 let. Mravenci staví mraveniště, která mohou tvořit celé kolonie.