Antwort Co je ACLA? Weitere Antworten – Co je to Antifosfolipidový syndrom
MUDr. Jan Roth, CSc. Antifosfolipidový syndrom (APS), též někdy nazývaný Hughesův syndrom, je poměrně časté autoimunitní onemocnění charakterizované opakovanými arteriálními nebo venózními trombózami a/nebo poruchami těhotenství s charakteristickým nálezem antifosfolipidových protilátek.Lupus antikoagulans (LA) jsou protilátky, které produkuje imunitní systém a jsou cíleny proti vlastním fosfolipidům a/ nebo bílkovinám vázaným na fosfolipidy. Fosfolipidy hrají v procesu krevního srážení nepostradatelnou roli. Najdeme je na povrchu krevních destiček a napomáhají aktivaci některých koagulačních faktorů.Při pozitivitě ANA se testují další jaderné Ag se zaměřením na specifické epitopy. ANA jsou nejčastěji se vyskytující autoprotilátky, mají omezený diferenciálně diagnostický význam – vyskytují se u starších osob, zejména žen, někdy po infektech, po imunostimulační terapii.
Co jsou Antinuklearni protilátky : Antinukleární protilátky jsou autoprotilátky proti orgánově nespecifickým buněčným antigenům. ANA zahrnují protilátky proti antigenům jádra (DNA, RNA, histony, nukleoproteiny) a cytoplazmy (mitochondrie, mikrozomy, lysozomy, peroxizomy, Golgiho aparát).
Co je to za nemoc Lupus
Lupus, plným názvem systémový lupus erythematodes (SLE), je chronické autoimunitní onemocnění. To znamená, že imunitní systém těla útočí na vlastní buňky a tkáně, což způsobuje zánět a poškození v různých částech těla. Lupus může postihnou kůži, klouby, ledviny, mozek a další orgány.
Co jsou Ana protilátky : ANA jsou nespecifické protilátky zaměřené na komplex jaderných antigenů zahrnující histony, DNA, nehistonové proteiny, proteiny jaderné membrány a řadu dalších antigenních struktur.
Laboratorní testy prováděné k diagnostice autoimunitních poruch závisí na konkrétní poruše, na kterou má lékař podezření, ale obvykle zahrnují krevní testy na jednu nebo více autoprotilátek, stejně jako testy na parametry zánětu, jako je C-reaktivní protein (CRP, preferovaný test) a rychlost sedimentace erytrocytů (FW) …
Stoprocentní léčba neexistuje
Léčba autoimunitních onemocnění se různí na základě diagnózy stanovené lékařem. Právě konzultace s ním by měla být první krokem při řešení autoimunitních problémů. Nejčastější formou léčby jsou protizánětlivé a imunosupresivní léky, jako jsou například kortikoidy.
Jak poznám že mám lupus
Autoimunitní reakce se projevuje zánětem určitých orgánů (kůže, kloubů, ledvin, aj.). Zanícená oblast je zarudlá, teplá, oteklá a může být bolestivá. Pokud zánět trvá v napadeném orgánu delší dobu, může způsobit jeho poškození. To je hlavní důvod, proč je léčba lupusu zaměřena na utlumení zánětu.Lupus vzniká, když imunitní systém, který za normálních okolností pomáhá chránit tělo před infekcemi a nemocemi, napadá vlastní tkáně. Tento útok způsobuje zánět a v některých případech trvalé poškození tkání, které může být rozsáhlé – postihuje kůži, klouby, srdce, plíce, ledviny, cirkulující krvinky a mozek.Patří k nim zejména infekce viry, bakteriemi, parazity, hormonální podněty, stres, toxické zatížení organismu a další. Autoimunitní onemocnění může postihnout jakoukoli tkáň nebo orgán. Dokonce jich může být postiženo několik najednou.
Lidem, kteří trpí autoimunitním onemocněním, je doporučováno ve stravě omezit potravinové alergeny, zejména mléčné produkty a obiloviny obsahující lepek. Jídelníček by měl dále obsahovat co nejvíce živin a minimum průmyslově upravených potravin.
Jak vypadá lupus : Lupus může mít následující příznaky: dlouhodobě zvýšené teploty nebo nárazové horečky s třesavkou, vyšší únavnost, spavost. vyrážku v obličeji (tzv. motýlový exantém – vyrážka tvarem připomíná motýla) vyrážka a kožní léze jinde na těle, vyrážka po pobytu na slunci (fotosenzitivita)