Antwort Co je bránice ak čemu slouží? Weitere Antworten – Jaká je funkce bránice

Co je bránice ak čemu slouží?
Bránice je hlavní nádechový sval. Při nádechu se klenby bránice snižují a zvětšují tím prostor hrudníku pro rozepnutí plic. Při výdechu se klenby opět zaoblí a vyklenou do své původní polohy.Při nádechu se bránice stahuje a klesá (kontrahuje). Umožňuje snadné nasátí vzduchu do plic a zapojení spodní časti plic do výměny plynů. Výdech je pasivní děj, při kterém se bránice uvolní a zploští.Dech a postura

Při vdechu se kupolovitost bránice napíná doplocha, čímž okraje bránice zvedají hrudní koš vzhůru a střed bránice se opírá o obsah dutiny břišní pod ní. Dochází tak k pístovému pohybu bránice, který napomáhá vdechu do plic podtlakem v dutině hrudní a naopak střevní peristaltice tlakem v dutině břišní.

Kolik je otvorů v bránici : Dýchací bránice: Odděluje hrudník od břišní dutiny. Je to hlavní dýchací sval spolu s mezižeberními svaly. Má 3 otvory, kterými prochází: aorta, jícen a dolní dutá žíla.

Co odděluje bránice

Bránice je sval, který vzájemně odděluje břišní dutinu a hrudní dutinu. Zároveň je to nejdůležitější dýchací sval.

Co rozděluje bránice : Bránice je plochý sval, který horizontálně odděluje hrudní dutinu od dutiny břišní.

V řadě případů se může projevovat netypickými příznaky jako je pocit knedlíku v krku (nejčastěji ráno), opakované záněty horních cest dýchacích, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, stálé nucení na pokašlávání, chrapoty, dýchací obtíže, tlaky na hrudi, bolesti za hrudní kostí a podobně.

Záda povolte a dejte si ruce na břicho a nosem se zhluboka nadechněte do břicha tak, že v rukou cíte, jak se břicho s nádechem zvětšuje. Tímto zapojujete bránici do dýchání.

Co Inervuje bránici

Tato vlákna přistupující do okrajů bránice v místech, kde bránice přebíhá přes jednotlivá mezižebří. Bránice je tedy v podstatě krční sval a i v dospělosti její původ prozrazuje právě inervace z nervu phrenicu, který vystupuje z ventrálních větví 5. až 7. krčního nervu.Píchání v boku je nejčastěji vyvoláno náhlým stažením bránice tehdy, když nemá dostatek kyslíku. Při každém běžeckém kroku se pohnou svaly v břišní stěně, a tím se zvýší tlak v břiše. Při hlubokém dýchání zase tlačí na bránici rozšiřující se plíce. Tento dvojitý tlak může zkomplikovat přítok krve do bránice.Jak brániční kýla začíná

Někdy může brániční kýlu doprovázet nepříjemný tlak na hrudníku. Typický je i návrat žaludečních šťáv do jícnu, což se projevuje pálením žáhy. K dalším příznakům pak patří silné bolesti na hrudi spojené s úporným nočním kašlem.

Jednu ruku si položte v oblasti pupku a druhou na hrudník. „Zavřeme oči a začneme se nadechovat do břicha, které se lehce nadzvedne. Břicho by se při nádechu mělo rozšiřovat i do stran. Dechová vlna se postupně přesune do oblasti spodních žeber a hrudníku.

Co způsobuje brániční kýla : Příčiny vzniku brániční kýly

Na její vznik má vliv i obezita a také dlouhé nadměrné používání tzv. břišního lisu například při zácpě nebo určitých silových sportech.

Proč vzniká brániční kýla : Významným rizikovým faktorem pro vznik brániční kýly je především obezita. Mezi preventivní kroky proto patří zdravý životní styl, pestrá strava a pravidelný pohyb. Dalšími rizikovými faktory je těžký zánět jícnu a poleptání jícnu, zvedání těžkých břemen nebo těhotenství.

Jak poznat břišní kýlu

Projevuje se jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku, které může samovolně mizet. Může působit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání. Opakovaným vtlačováním obsahu kýly do defektu ve stěně břišní, který označujeme jako kýlní branku, do- chází k rozšiřování defektu ve stěně břišní a ke zvětšování kýly.

Jak se brániční kýla léčí Brániční kýlu je nutno řešit operačně. Operační výkon brániční kýly v kýlním centru řešíme laparoskopickými nejmodernějšími postupy a to za úplné anestezie a následné krátké hospitalizace na lůžkovém oddělení kýlního centra.Kýla vás bude zpočátku obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se zpočátku projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stadiu může vystřelovat do různých částí těla.

Jak poznat že mám kýlu : Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.