Antwort Co je cílem etopedie? Weitere Antworten – Co to je etopedie

Co je cílem etopedie?
Etopedie je speciálně pedagogická disciplína, která se zabývá výchovou, vzděláváním a integrací obtížně vychovatelných jedinců. Zabývá se také problematikou závislostí, odchylek a úchylek. Původně byla etopedie součástí psychopedi, ale v roce 1969 byla utvořena jako samostatný obor.Poruchy chování

Jsou to takové projevy chování, které vznikají na základě opakované činnosti – např.: kousání nehtů, trhání vlasů, dumlání prstů nebo předmětů apod. Objevují se nezáměrně, bezděčně, na základě určitého signálu.Etopedie jako relativně samostatná součást speciální pedagogiky se vyčlenila právě z psychopedie v roce 1969.

Co je to porucha chování : Pod pojmem poruchy chování rozumíme negativní odchylky v chování některých osob od normy, kdy jedinec nerespektuje normy chování na úrovni, která odpovídá jeho věku a rozumovým schopnostem. Takové chování se projevuje v interakci člověka s prostředím, jehož je součástí.

Co dělá Etoped

Speciální pedagog (etoped) – odborník, který se zaměřuje na výchovu a vzdělávání dětí s určitým typem postižení (například etoped – specialista na poruchy chování). Speciální pedagog může pracovat přímo na škole jako učitel nebo funguje na odborných pracovištích (SPC, poradny, střediska výchovné péče ).

Kdy vznikla etopedie : Období 1970–1989 Jak je již uvedeno v předchozím textu, etopedie jako samostatná disciplína speciální pedagogiky vznikla v roce 1969. Rozdílnost problematiky, cílo- vých skupin, odlišnost v charakteru a síti zařízení byly hlavními důvody vy- členění z psychopedie.

Projevují se třemi základními znaky:

chování nerespektující sociální normy, neschopnost udržovat přijatelné sociální vztahy, agresivita coby rys osobnosti nebo chování.

Chování může být vrozené nebo naučené (získané), nevědomé či vědomé. Podle vztahu k vůli lze rozlišovat jednání (volní a úmyslné chování) a mimovolní (bezděčné) chování. Dle vztahu k řeči se chování dělí na verbální (mluvený projev) a neverbální (bez mluvené komponenty).

Proč vznikla etopedie

Období 1970–1989 Jak je již uvedeno v předchozím textu, etopedie jako samostatná disciplína speciální pedagogiky vznikla v roce 1969. Rozdílnost problematiky, cílo- vých skupin, odlišnost v charakteru a síti zařízení byly hlavními důvody vy- členění z psychopedie.Psychopedie se jako obor zabývá edukací, reedukací, diagnostikou, poradenstvím, terapeuticko-formativní intervencí, kompenzací, rehabilitací, integrací a socializací jedinců s mentálním postižením, ale také prevencí a prognostikou mentální retardace.Projevují se třemi základními znaky:

  1. chování nerespektující sociální normy,
  2. neschopnost udržovat přijatelné sociální vztahy,
  3. agresivita coby rys osobnosti nebo chování.


Struktura poruch chování: disociální chování (mírné odchylky od normy), asociální chování (závažnější odchylky, které ale stále nejsou přestupky), antisociální chování (jednání nebezpečné pro společnost, jedná se o porušení právních či společenských norem).

Co může dělat sociální pedagog : Sociální pedagog pracuje se všemi věkovými skupinami od dětí po seniory. Podporuje jednotlivce a skupiny v běžných i obtížných životních situacích, řídí a organizuje výchovný i aktivizační proces a pomáhá lidem v rámci osobnostního rozvoje.

Kolik si vydela specialni pedagog : Kolik vydělává Speciální pedagog v České republice Pokud se podíváme na Speciální pedagog platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 389 196 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 32 433 Kč za měsíc, 8 108 Kč za týden nebo 202,71 Kč za hodinu.

Jak poznat člověka s poruchou osobnosti

Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.

Mezi psychosociální faktory patří rodinné prostředí, školní prostředí, výchova a působení různých traumat. Lidé postižení poruchou osobnosti jen zřídkakdy přicházejí k léčbě kvůli tomu, že jsou nespokojeni se svými osobnostními rysy.Bossing – psychický nátlak ze strany nadřízeného nebo nadřízené vůči podřízenému nebo podřízené, jeho/její systematické šikanování, terorizování, jednání nadřízeného nebo nadřízené, které poškozuje podřízeného nebo podřízenou před jeho/jejími kolegy a kolegyněmi, znesnadňuje či znemožňuje mu/jí jeho/její práci.

Jak poznat psychické násilí : Možné znaky psychického týrání:

Psychické násilí může zahrnovat hrozby, vydírání, nátlak, urážky, ponižování. Pod tuto formu domácího násilí bychom mohli zařadit i týrání ekonomické, nebo sociální. Ženy nemusí samy uznat nebo si uvědomit, že se jedná o týrání. Velmi často se zdráhají přiznat okolí, co se děje.