Antwort Co je datová schránka a jak funguje? Weitere Antworten – Jak fungují datové schránky

Co je datová schránka a jak funguje?
Datová schránka je v podstatě svým fungováním podobná e-mailu, má ale některá specifika: Právnické osoby (firmy) a orgány veřejné moci (OVM) mají pouze jednu schránku pro celou organizaci. Zprávy tedy neadresujete konkrétní osobě, ale organizaci. Veškerá komunikace funguje přes centrální systém datových schránek.Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma. Pokud tedy posíláte datovou zprávu úřadům, je to bez poplatku. Platíte pouze správní poplatek, pokud je požadovaný úkon zpoplatněný.Datová schránka vám umožní posílat elektronické dokumenty orgánům veřejné moci zcela zdarma.

Co mi bude chodit do datové schránky : Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Kolik stojí jedna datová zpráva

Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit. V současnosti je cena jedné placené zprávy sjednocena na 10 Kč bez ohledu na způsob placení. Po odeslání datové zprávy se zobrazí okénko s informací o úspěšném odeslání.

Proč nemít datovou schránku : Proč ji nemít Mínusy u datových schránek jsou to, že dokument, který přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. Nezáleží, jestli jste se během této doby do schránky přihlásili a zprávu skutečně přečetli. Můžete tak prošvihnout lhůtu pro odvolání nebo dlužit za pokutu, o které nevíte.

V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.

Ze zákona musí mít datovou schránku všechny právnické osoby a podnikající fyzické osoby zapsané v registru osob (OSVČ, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, SVJ, spolky, OPS,…), advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, statutární auditoři, soudní znalci, předkladatelé a tlumočníci a orgány veřejné moci …

Proč mám datovou schránku

Prostřednictvím datové schránky mohou mezi sebou komunikovat právnické i fyzické osoby a musí ji používat všechny úřady. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby (OSVČ) používají datovku povinně a je jim zřizována automaticky po zapsání do obchodního/živnostenského rejstříku.V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.Pokud se do datové schránky žádná taková osoba nepřihlásí, bude zpráva považována po deseti dnech ode dne dodání za doručenou. Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.

Nevýhody datové schránky

  • Za opakovanou obnovu hesla si připlatíte. Pokud zapomenete přihlašovací údaje jednou, neplatíte nic.
  • Musíte si hlídat obsah schránky.
  • Komunikace mimo státní správu není zdarma.
  • Uložení dokumentů na delší dobu se prodraží.

Jak se úřady dozví že mám datovou schránku : Nepotřebujete k tomu navíc žádný elektronický podpis, který byste si jinak museli složitě vyřizovat a platit. Úřady budou na dokument zaslaný datovou schránkou nahlížet stejně, jako byste jej osobně podepsali.

Jak zjistím že mám datovou schránku : K vyhledání datové schránky fyzické či podnikající fyzické osoby pro potřeby odeslání datové zprávy primárně slouží Klientský portál datových schránek po přihlášení na www.mojedatovaschranka.cz, popř. externí aplikace třetích stran (např. spisové služby, účetní aplikace atd.), kterými může být do datové schránky …

Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky

V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.

Informace v seznamu přijatých datových zpráv

Pokud je v pravém sloupci v seznamu přijatých datových zpráv slovo Dodáno, pak se zde udává, kdy Vám byla datová zpráva dodána do schránky (ale ještě ne doručena přihlášením nebo fikcí). Ve sloupci je uvedeno datum, kdy byla zpráva fyzicky vložena do schránky.V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.

Co se stane když si neaktivují datovou schránku : Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.