Antwort Co je Divertikulóza tračníku? Weitere Antworten – Jak se projevuje Divertikulóza

Co je Divertikulóza tračníku?
Nemocný cítí prudké bolesti břicha zejména v levém podbřišku. Objevuje se teplota, zimnice, třesavka, pocit na zvracení, zvracení, průjem nebo naopak zástava odchodů větrů a stolice. V případě píštěle může docházet k patologickému výtoku, nebo odchodu plynů z pochvy, anebo močových cest.Léčba onemocnění divertikulitida

Obtíže obvykle odezní během několika dní.Vhodná jsou naopak lehce stravitelná jídla jako rýže, bílé pečivo, brambory, bílé maso, vejce atd. Postupně zařazujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo ke stravě přidávejte plně rozpustnou vlákninu.

Co je Divertikulární choroba : Divertikulární nemoc tlustého střeva (výchlipky) je typickou civilizační nemocí vyskytující se ve vyšším věku až u třetiny populace, nad 70let věku dokonce až u 50 % populace. Divertiklů na tlustém střevě bývá často větší množství. Nemoc bývá bezpříznaková.

Jak bolí Divertikuloza

Příznaky divertikulózy

Bolest v podbřišku: Obvykle v dolní levé části břicha. Bolest může být mírná až těžká a obvykle se zhoršuje po jídle. Nevolnost: Změny ve struktuře v tlustém střevě mohou vést k nevolnosti a zvracení. Krvácení: Divertikly mohou krvácet a způsobit červenou nebo tmavou krev ve stolici.

Jak se zbavit divertikulitidy : Divertikly bez potíží nazýváme také divertikulóza a obvykle nevyžadují operaci. V případě komplikované divertikulitidy (perforace, absces, krvácení) je však operace obvykle nezbytná.

Bolest v podbřišku: Obvykle v dolní levé části břicha. Bolest může být mírná až těžká a obvykle se zhoršuje po jídle. Nevolnost: Změny ve struktuře v tlustém střevě mohou vést k nevolnosti a zvracení. Krvácení: Divertikly mohou krvácet a způsobit červenou nebo tmavou krev ve stolici.

Divertikly bez potíží nazýváme také divertikulóza a obvykle nevyžadují operaci. V případě komplikované divertikulitidy (perforace, absces, krvácení) je však operace obvykle nezbytná.

Co způsobují divertikly

Divertikly se nejčastěji tvoří v oblasti levého podbřišku, v tzv. esovitém střevě, předposlední části tlustého střeva. Výběžky vznikají, když slabá místa střevní stěny ustoupí tlaku zevnitř. Takový tlak může být způsoben například stravou s nízkým obsahem vlákniny, zácpou nebo oslabením pojivové tkáně střevní stěny.Nízkotučné zdroje bílkovin: Libové maso, drůbež, králičí, ryby bez kůže. Přílohy: Brambory a vše z nich, těstoviny, rýže. Bílé pečivo: Méně dráždí střeva než celozrnné varianty. Nenadýmavá zelenina: Mrkev, celer, špenát, petržel, oloupaná rajčata.Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.


Základem terapie akutní divertikulitidy je hydratace, lač nění a antibiotika. V případě nekomplikovaného one mocnění se doporučovala perorální širokospektrá anti biotika po dobu 7–10 dnů. Vhodné jsou kombinace ciprofloxacinu s metronidazolem nebo ampicilinsulbak tam.

Jaký čaj na zánět střev : Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje na záněty a obzvláště v případě zánětlivého střeva bylinky řimbabu, dangšen, rakytník, anděliku nebo speciální směsi bylin, např. černý rybíz s betaglukanem a další.

Co vytahuje zánět z těla : Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Kde bolí zánět tlustého střeva

Zánět slepého střeva je akutní problém doprovázený bolestí pravého podbřišku, střevními potížemi, zvracením a zvýšenou teplotou nebo horečkou.

Projevuje se průjem s příměsí krve, přítomností křečí, bolestí břicha a nutkáním na stolici. Levostranná kolitida zasažen je konečník, esovitá klička a sestupná část tlustého střeva. Příznakem je průjmovitá stolice s příměsí krve či hlenu, křeče v levé části břicha a úbytek hmotnosti.Změny stravy při zánětech střev

  • Tučná, smažená a těžká jídla.
  • Potraviny, které zvyšují množství stolice: Čerstvé ovoce a zelenina, sušené švestky, obecně potraviny s velkým množstvím nestravitelné vlákniny.
  • Kofeinové nápoje: Mohou způsobovat průjem a další střevní potíže.

Co pomůže na zánět střev : Na základě diagnózy se k léčbě zánětu střev používají kortikoidy, imunomodulační léky, antibiotika nebo léky na zácpu či průjem. Doplňkem k farmakoterapii mohou být probiotika a prebiotika, ať už v potravinách, tak v podobě léčiv.