Antwort Co je dnes Jugoslávie? Weitere Antworten – Co je dnešní Jugoslávie

Co je dnes Jugoslávie?
Správní členění: 6 republik – Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Makedonie, Srbsko, Slovinsko a 2 autonomní oblasti v rámci Srbska (Vojvodina a Kosovo).Začala poté co se v referendu z 1. března 1992 rozhodlo 99,7 procenta hlasujících o vytvoření samostatného státu, což srbská strana neakceptovala a poslala do země armádu. Právě tato válka byla nejzuřivější a nejničivější.Vyhlášení nezávislosti Kosova dovršuje krvavý rozpad bývalé Jugoslávie, který začal na počátku devadesátých let. Na území původní Svazové federativní republiky Jugoslávie v současné době existuje šest státních celků: Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora.

Co je byvala Jugoslávie : Jugoslávie (Jugoslavija) je zaniklý stát v jihovýchodní Evropě, na břehu Jadranského moře. roce 1990 čítala 23,8 milionů obyvatel. Hlavním městem byl Beograd (Bělehrad) a úředními jazyky srbochorvatština, slovinština a makedonština.

Čím se platilo v Jugoslávii

Na územích, která před ustanovením státu patřila pod Rakousko-Uhersko, se zprvu používala jugoslávská koruna (v podstatě to byly mince a bankovky rakousko-uherské koruny, ale z politických důvodů s názvem jugoslávská koruna). Dinár se směňoval s korunou v poměru 1 dinár = 4 koruny.

Kolik zemí uznalo Kosovo : Kosovo 17. února 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku a od té doby ho jako suverénní stát diplomaticky uznalo 102 členských států OSN.

HAAG – Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu v pátek v odvolacím procesu nečekaně osvobodil penzionovaného chorvatského generála Anteho Gotovinu a jeho kolegu Mladena Markače, odsouzené za válečné zločiny proti Srbům.

24. března 1999 v 19:00 zahájilo NATO vzdušné útoky na cíle ve Svazové republice Jugoslávie. Bombardovací kampaň NATO zahrnovala přes nejprve desítky, a poté až stovky letadel operujících ze základen v Itálii, Německu a letadlové lodi USS Theodore Roosevelt umístěné v Jaderském moři.

Kdy skončila Jugoslávie

Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie.Jugoslávie

Jugoslávie Jugoslavija Југославија ← ← ← ← ← 1918–1941 (1941–1945 exilová vláda) 1945–1992 1992–2003 → → → → → vlajka znak
Hymna Himna Kraljevine Jugoslavije (1919–1941)
Obyvatelstvo
Jazyky srbochorvatština, makedonština, slovinština
Státní útvar

Nejrozšířenějším byla srbochorvatština, následovaly makedonština a slovinština jako jazyky konstitutivních národů dalších republik. Díky četným národním menšinám se ovšem mluvilo v Jugoslávii také německy, maďarsky, albánsky, slovensky, česky, rusínsky a celou řadou různých dialektů.

Zaslíbená Jugoslávie

Tato země totiž nebyla na seznamu socialistických států, kam bylo možné cestovat s takzvanou trvalou výjezdní doložkou, neboli kvůli cestě do Jugoslávie, jakkoli socialistického státu, bylo potřeba podstoupit obdobné martyrium se získáváním výjezdní doložky, jako kamkoli na Západ.

Jak vzniklo Kosovo : Poslanci rozpuštěného albánského parlamentu pracovali v ilegalitě, což vyústilo tím, že 22. září 1991 na tajném hlasování v Kačaniku u Prištiny vyhlásili Kosovo za nezávislý stát. Následovalo referendum, kde 99,7% hlasujících potvrdilo, že od 9. října 1991 je Kosovo z vůle lidu nezávislé.

Kdo není v OSN : Organizace spojených národů (anglicky United Nations), zkráceně OSN (UN), je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou všechny uznávané státy světa vyjma Vatikánu a Palestiny.

Které armády osvobodily Československo

V květnu 1945 české území osvobodila vojska Sovětského svazu a USA. Zásluhy Američanů byly upozaděny. Jako osvoboditelé Československa za druhé světové války se většině vybaví sovětští vojáci.

Stručný souhrn. Za začátek Války je považován 28. červenec 1914, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a vznikla Srbská fronta.Severoatlantická aliance

Severoatlantická aliance Organisation du traité de l'Atlantique nord
Zakladatel Paul-Henri Spaak, Lester B. Pearson, Gustav Rasmussen, Robert Schuman, Bjarni Benediktsson, Carlo Sforza, Joseph Bech, Dirk Stikker, Halvard M. Lange, José Caeiro da Mata, Ernest Bevin a Dean Acheson
Vznik 4. dubna 1949

Kdy se zacalo mluvit česky : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.