Antwort Co je fakturovat? Weitere Antworten – Co znamená fakturovat

Co je fakturovat?
Faktura (z latinského facere – dělat, udělat) je účet za provedenou práci nebo dodané zboží. Obvykle obsahuje popis toho, za co se má zaplatit, způsob platby a datum splatnosti. Pojem „faktura“ jako takový není definován v žádném právním předpisu, přesto jde o pojem vžitý a používá se běžně v obchodním styku.Kdo všechno má povinnost vystavit fakturu Ze zákona musí fakturu vystavovat každý podnikatel prodávající zboží nebo poskytující služby. Toto pravidlo platí jak pro OSVČ, tak i pro právnické a fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.Faktura je dokument, který odesílá prodejce zákazníkovi a žádá ho tak o uhrazení provedené služby, nebo poskytnutého zboží. Fakturu, tedy účet či vyúčtování, můžete předat zákazníkovi před poskytnutím služeb, nebo až potom.

Kdy mohu fakturovat : Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty.

Co nesmí být na faktuře

Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.

Co to je faktura : Faktura je účet za provedenou práci nebo dodané zboží. Obvykle obsahuje popis toho, za co se má zaplatit, způsob platby a datum splatnosti. Faktura je obvykle záznam o prodeji, který dále slouží pro účely účetnictví, daňových přiznání a inventárních kontrol.

Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:

  1. označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.
  2. slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.
  3. peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).
  4. den vyhotovení účetního dokladu – tj.


Vyúčtovací faktura

Pokud jste zákazníkovi vystavili jednu či více zálohových faktur nebo proforma fakturu, musíte následně vystavit takzvanou vyúčtovací fakturu. Ta je už účetním (a v případě plátců DPH i daňovým) dokladem a vstupuje do účetnictví.

Proč se vystavuje faktura

Faktura patří mezi obchodní listiny – jde o účetní doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby. Faktura jako taková ovšem není doklad o zaplacení, ten je v případě potřeby nutné vystavit zvlášť. Faktura rovněž slouží jako daňový doklad plátcům DPH.Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.Zálohová faktura by měla obsahovat především informace k platbě: částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby nebo zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.

Mezi tyto údaje patří:

  • informace o odběrateli (obvykle ve stejném rozsahu jako u dodavatele);
  • slovní a číselné označení dokladu;
  • popis zboží nebo služby, za které jste fakturu vystavili;
  • celková fakturovaná částka nebo fakturovaná částka rozepsaná na měrné jednotky s označením jejich množství;
  • datum vystavení faktury.

Kdo má povinnost vystavit fakturu : Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno (§ 31 odst. 14): označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením.

Jaký je rozdíl mezi daňovým dokladem a fakturou : Daňovým dokladem je faktura nebo účtenka, kterou vystavuje plátce DPH. Ne každá faktura je tedy zároveň i daňovým dokladem. Pokud nejste plátce DPH, pak vaše faktury plní roli účetních dokladů, zatímco daňové doklady vystavují pouze plátci DPH.

Co nesmí obsahovat faktura

Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.


Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění.

Kdy je potřeba vystavit fakturu : Pokud je dodavatelem plátce DPH, zákon jasně říká, že musí vystavit fakturu do 15 dnů od uskutečnění zdanitelného plnění (viz výše) nebo od přijetí úplaty. Podle toho, co nastalo dříve.