Antwort Co je jmenný tvar přídavných jmen? Weitere Antworten – Co je to jmenný tvar přídavného jména

Co je jmenný tvar přídavných jmen?
Jmenné tvary (podle tvrdých vzorů podstatných jmen: pán/hrad, žena a město) se vyskytují v jednotném čísle s výjimkou instrumentálu. V množném čísle jsou v nominativu, akuzativu a vokativu. V ostatních pádech se používají tvary složené (podle vzoru mladý).U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).V přídavných jménech přivlastňovacích píšeme měkké -i pouze v 1. a 5. pádu množného čísla rodu mužského životného (otcovi bratři, matčini psi) a v koncovce –ými (s bratrovými psy). V ostatních koncovkách se píše tvrdé –y.

Jaké jsou druhy přídavných jmen : U přídavných jmen rozlišujeme tři druhy:

  • tvrdá (mladý, velký, hedvábný)
  • měkká (jarní, cizí, ranní)
  • přivlastňovací (Petřina, trenérův, maminčiny)

Co je to jmenný přísudek

jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.) slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou.

Jak se ptám na přídavná jména : Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, čí

jména přivl. poznáme podle rodu podstatného jména, které přídavné jméno blíže určuje. Např. matčin bratr (mužský rod životný), matčin dům (mužský rod neživotný), matčina šála (ženský rod), matčino kolo (střední rod).

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jak se ptame na přídavná jména

Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, číPřídavná jména (adjektiva)

Určují se u nich mluvnické katerogie pádu, čísla a rodu a dále vzor.Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, čí

jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.) slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou.

Jak poznat přísudek jmenný se sponou : 3) PŘÍSUDEK JMENNÝ SE SPONOU:

  1. JMENNÝM PŘÍSUDKEM je podstatné JMÉNO, přídavné JMÉNO nebo ZÁJMENO, ale i příslovce nebo sloveso v infinitivu.
  2. Toto JMÉNO je doplněno neplnovýznamovým SPONOVÝM slovesem (proto je se sponou).

Kdy se píše ovy a kdy Ovi : Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jak Delime přídavná jména

Přídavná jména se dělí na 3 druhy: měkká, tvrdá a přivlastňovací. Mají vždy svůj vzor, podle kterého přídavná jména skloňujeme (zjistíme tedy, jaký je správný tvar a zda píšeme po obojetné souhlásce „i“ nebo „y“).

pád u přídavných jmen určujeme de facto stejným způsobem jako u podstatných jmen. Podstatné jméno, které je přídavným jménem rozvíjeno, určuje i pád toho přídavného jména, můžeme tedy pád určit i podle řídícího členu (například s hnědým psem – podstatné i přídavné jméno je v 7. pádu).Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, čí

Jak poznat Ovi nebo ovy : Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.