Antwort Co je Kompletar? Weitere Antworten – Co je to Kompletář
Kompletář je součástí denní modlitby církve v římskokatolické církvi. Jedná se o poslední modlitbu dne – před spaním. Jejím obsahem je poděkování za uplynulý den a prosba o Boží ochranu po čas noci.V modlitbě je dobré vyznat víru, klanět se, smířit se, odpustit, obětovat se, sjednotit se, odevzdat se, ztišit se, přimlouvat se a vyjádřit úmysl jednat. Toto je uvedené také v schématu modlitby, který máte před sebou. Bože, z celého srdce věřím v Tebe, věřím v Tvou přítomnost v mém životě a věřím, že mne máš rád.Modlitba breviáře má následující strukturu:
- Zahájení
- Hymnus.
- Žalmy a kantikum se svými antifonami.
- Krátké čtení
- Zpěv po krátkém čtení
- Evangelní kantikum s antifonou.
- Prosby.
- Modlitba Otče náš
Jak se modlit žalmy : veď mé srdce, aby se bálo tvého jména. Chci Tě chválit, Pane, můj Bože, celým svým srdcem a věčně velebit tvé jméno. a smiluj se nade mnou, uděl sílu svému služebníku a zachraň syna své služebnice. Dej mi znamení své přízně, ať ho vidí, kdo mě nenávidí, a zahanbí se, že Ty, Hospodine, jsi mi pomohl a potěšil mě.
Co je to breviář
Breviář (latinsky breviarium) je liturgická kniha užívaná v západní církvi, která obsahuje veškeré texty potřebné k soukromé (individuální) modlitbě denní modlitby církve. Bývá vydáván ve více svazcích. Kniha se skládá z žalmů, úryvků biblických knih, vybraných textů svatých, hymnů a křesťanských modliteb.
Kdy se modlí : Modlete se v průběhu celého dne
Vhodné chvíle pro osobní modlitbu jsou obvykle ráno, když začínáte svůj den, před každým jídlem a také předtím, než ulehnete ke spánku. Neexistuje však žádný „nevhodný“ čas pro modlitbu. Bůh naslouchá vždy, a tak se můžeme modlit „bez přestání“ (1. Tessalonicenským 5:17).
Již ve Starém zákoně nalezneme různé podoby modlitby: žalmy, prosby, díky, přímluvy, vzývání.
“ Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé, přijď království tvé, buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej(ž) nám dnes a odpusť nám naše viny, jako(ž) i my odpouštíme naším viníkům a neuveď nás v pokušení, ale chraň nás od zlého. Neboť tvé je království i moc i sláva navěky.
Co je to officium
Denní modlitba církve, jinak též liturgie hodin (latinsky liturgia horarum), božské oficium (latinsky officium divinum) či hovorově „modlitba breviáře“ tvoří oficiální liturgickou modlitbu římskokatolické církve.Charakteristika. Jedná se o modlitbu psanou poetickou formou za pomoci klasických semitských jazykových nástrojů (přízvuky, paralelismus, chiasmus, apod.). Kromě modlitby spíše soukromého charakteru se může jednat i o modlitbu veřejnou, např. o zpěv při královské intronizaci, při národních slavnostech apod.Nešpory (latinsky vesperae, či officium vespertinum, od vesper, „večer“) jsou součástí denní modlitby římskokatolické církve, odpolední či podvečerní pobožnost. Pravidelně je dodržují řeholníci v klášterech.
Zahájení modlitby
Než se začnete modlit, najděte si tiché místo, kde se budete cítit dobře. Dobrý způsob, jak modlitbu začít, je oslovit Boha jménem. Můžete říct například „Drahý Bože“, „Drahý Nebeský Otče“, „Otče náš, který jsi v nebesích“ nebo prostě jen „Bože“.
Jak se modlí křesťané : Křesťané se v modlitbě obracejí přímo k Bohu a věří, že Bůh jejich modlitby slyší. Modlitba přitom směřuje ke kterékoli z osob Nejsvětější Trojice – Otci, Synu či Duchu svatému. Křesťané zároveň věří, že Bůh může k věřícímu v modlitbě promlouvat prostřednictvím Ducha svatého.
Jak prosit Boha o pomoc : Jak předkládat Bohu své prosby Pán Ježíš nás ujišťuje, že všechny naše prosby budou splněny. Za dodržení dvou podmínek: budeme-li prosit s vírou (Mt 21,22 i jinde) a v jeho jménu (Jan 14,13). Prosím-li s vírou, nemohu pochybovat o dobré vůli toho, k němuž se se svou prosbou obracím.
Kolik proseb obsahuje modlitba Otče náš
Modlitba obsahuje sedm proseb či žádostí k Bohu, které vyjadřují základní potřeby člověka (chléb náš vezdejší dej nám dnes, zbav nás od zlého), vztah ke společenství lidí (odpusť nám, jako i my odpouštíme), vztah k Bohu (posvěť se jméno tvé).
Žalmů je celkem 150 (v Septuagintě 151) a tvoří nejdelší knihu Tanachu (Starého zákona). Proto se dělila do částí (patrně svitků), které mají pravděpodobně odpovídat pěti knihám Tóry, a to následovně: 1–41. 42–72.Kniha žalmů
Údaje o textu | |
---|---|
Autor: | neuveden |
Zdroj: | Soubor:Bible česká SZ II.djvu |
Vydáno: | Praha |
Licence: | PD old 140 |
Kdo je svatý Nešpor : Pocházela z Rattenbergu v Tyrolích. Žila jako zbožná, prostá služka, která i přes křivdy a zlobu své paní zachovala pevný křesťanský postoj. Ve druhé službě se stala známou pro svou zásadu od prvních svátečních nešpor věnovat se modlitbě a světit neděle a sváteční dny. Celý život vynikala i milosrdnou láskou k chudým.