Antwort Co je palivem v jaderné elektrárně? Weitere Antworten – Co je palivem pro jaderné elektrárny

Co je palivem v jaderné elektrárně?
Jaderná energie. Zjednodušeně můžeme říci, že jaderná elektrárna je tepelná elektrárna a od klasické tepelné elektrárny se liší v podstatě jen zdrojem tepla potřebného ke vzniku páry. Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru.Současné jaderné elektrárny využívají jako palivo převážně obohacený uran, což je přírodní uran, v němž byl zvýšen obsah izotopu 235U z původních zhruba 0,7 % na 2–6 %. Podle odhadů geologů a OECD vydrží známé a předpokládané zásoby uranu nejméně na 270 let.Jaderná elektrárna je zařízení sloužící k výrobě elektřiny pomocí jaderné reakce. Jaderná reakce probíhá v reaktoru, kde se štěpí jaderné palivo. Palivo se rozpadne na částice, které se od sebe vzdalují velkou rychlostí.

Co se deje v jadernem reaktoru : V našem jaderném reaktoru dochází při štěpné řetězové reakci v palivu k uvolnění jaderné energie. Udržování průběhu reakce štěpení mají na svědomí neutrony. Jsou příčinou rozštěpení jádra (srážka), a současně se také při štěpení jader neutrony uvolňují.

Kolik paliva je v jaderném reaktoru

V aktivní zóně reaktoru je 349 palivových souborů s hermeticky uzavřeným palivem. Palivové články, jež se vyjímají z reaktoru, vypadají analogicky jako kazety s čerstvým palivem. Jsou čisté a nepoškozené. Významný je ale rozdíl v radioaktivitě látek, které obsahují.

Jak funguje štěpení uranu : Ke štěpné jaderné reakci dochází u těžkých atomových jader (např. U) při jejich ostřelování neutrony. Neutron pronikne do jádra uranu, je absorbován, a tím se předá tomuto jádru tolik energie, že se rozkmitá a rozdělí se většinou na dva odštěpky, které se od sebe velkou rychlostí vzdalují.

Kontejnment je ochranná obálka (či budova) jaderného reaktoru v jaderné elektrárně, vystavěná z oceli a betonu. Spojuje funkci hermetického prostoru pro ochranu před únikem nebezpečných látek do vnějšího (životního) prostředí a mechanické ochrany proti vnějším vlivům.

Od momentu výroby palivového souboru se každá další zastávka jaderného paliva prodlužuje. Po dovezení do elektrárny pobývá ve skladu čerstvého paliva přibližně rok. Následuje čtyřletá etapa, kdy je palivo vloženo do reaktoru a probíhají v něm jaderné reakce (vyrábějí teplo, přičemž se mění jeho složení).

Jak dlouho bude radiace v Černobylu

Okolo černobylského reaktoru vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Některé radioaktivní látky přestanou být aktivní v následujících dvou stoletích. Izotop plutonia, který je považován za hlavní zdroj černobylského zamoření, ale přestane působit za 24 tisíc let.Havárie v Černobylu vyzářila kolem 300000 mSv. Přírodní pozadí se na některých místech světa vyznačuje zvýšenou radioaktivitou hornin. Na těchto místech žijí trvale statisíce lidí bez jakékoliv újmy způsobené zářením.Při štěpení jader uranu vzniká zároveň i mnoho jiných dvojic přibližně stejně těžkých jader a na každé štěpení se uvolňují v průměru 2 – 3 neutrony. Průběh tohoto typu reakce se podařilo vysvětlit na základě kapkového modelu.

Mezi jaderné reakce patří i štěpná jaderná reakce, kdy se jádro atomu štěpí po vniknutí subatomární částice, zpravidla neutronu, na dvě menší jádra (a zpravidla několik neutronů), případně tzv. jaderné tříštění na větší počet nukleonů a vícenukleonových jader (klastrů).

Jak dlouho stojí Temelín :

Jaderná elektrárna Temelín
Začátek výstavby 1981 (projekt) 1987 (stavba)
Zprovoznění 10. června 2002
Plánovaná životnost 60-80 let
Náklady na výstavbu 98 mld. Kč

Jak vypadá palivo do jaderné elektrárny : Palivem je obohacený uran ve formě oxidu uraničitého UO2, moderátorem i chladivem obyčejná voda. Přírodní uran je složen ze dvou izotopů s nukleonovými čísly 238 a 235. Pro štěpení je vhodný jenom izotop 235, kterého je v přírodním uranu pouze 0,7 % a proto se musí jaderné palivo tímto izotopem uměle obohacovat.

Kolik radiace uniklo z Černobylu

Z Černobylu uniklo 10x více radioaktivních izotopů

Špatně provedená bezpečnostní zkouška v černobylské elektrárně V. I. Lenina vypustila do okolí 5300 Petabequerellů (PBq) radioaktivních látek, zejména cesium 137 a iod 131 a stroncium 90. Jde o 200krát větší radioaktivní dávku než přinesla ničivá bomba v Hirošimě.

„Na většině míst tu míra radiace ukazuje tolik, kolik běžně naměříme v České republice, tedy přibližně 0,15 až 0,20 µSv (mikrosievertů),“ popisuje Kateřina Vršanská, zkušená průvodkyně po okolí elektrárny Černobyl.Okolo černobylského reaktoru vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Některé radioaktivní látky přestanou být aktivní v následujících dvou stoletích. Izotop plutonia, který je považován za hlavní zdroj černobylského zamoření, ale přestane působit za 24 tisíc let.

Kdo způsobil havárii v Černobylu : Příčinou havárie v Černobylu bylo přehřátí a následná exploze 4. reaktoru, na kterém byl v době nehody prováděn bezpečnostní test. Ten se týkal nouzového fungování turbíny při výpadku elektrického proudu. Při výpadku elektrického proudu musí být turbína schopna svou setrvačností vyrábět el.