Antwort Co je paragraf 53 zákoníku práce? Weitere Antworten – Co je to paragraf 53

Co je paragraf 53 zákoníku práce?
(1) Policista je oprávněn použít donucovací prostředek k ochraně bezpečnosti své osoby, jiné osoby nebo majetku anebo k ochraně veřejného pořádku.Ještě hůře jsou na tom s dalším uplatněním lidé, jimž zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr (paragraf 53). Může tak učinit jen ve dvou případech buď jde o zvlášť hrubé porušení pracovní kázně, nebo se takto rozloučí se zaměstnancem, který byl odsouzen pro úmyslný trestný čin.Podle dosavadní soudní praxe se za porušení "pracovní kázně" zvlášť hrubým způsobem považuje např. přímý nebo nepřímý útok na majetek zaměstnavatele, déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, fyzické napadání, požívání alkoholických nápojů apod.

Co je paragraf 54 : § 54Výjimečný trest

(1) Výjimečným trestem se rozumí jednak trest odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za zvlášť závažný zločin, u něhož to trestní zákon dovoluje.

Co je paragraf 55 zákoníku práce

§ 55 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Co je paragraf 52 : Jedná se o výpověď, která je důsledkem organizačních opatření na straně zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel zcela nebo částečně ztrácí možnost zaměstnanci dále přidělovat práci, nebo je další práce zaměstnance pro zaměstnavatele kvůli přijatým organizačním změnám nepotřebná.

Tu zaměstnavatel musí dát písemně – a sdělit důvod. Výpovědní doba trvá přinejmenším dva měsíce; kratší být nesmí, můžete se ale se domluvit na jejím prodloužení – i když se to v praxi pochopitelně děje výjimečně.

závažné porušení pracovních povinností.

Tím se rozumí například krádež nebo zneužití prostředků zaměstnavatele, hrubé vulgární jednání ke kolegům či zákazníkům nebo třeba nedodržování základních pokynů v organizaci práce.

Jak může být rozvržena pracovní doba

Pracovní doba může být zaměstnavatelem rozvržena rovnoměrně nebo nerovnoměrně. V rámci rovnoměrného či nerovnoměrného rozvržení mohou být uplatňovány zvláštní pracovní režimy v podobě pružného rozvržení pracovní doby nebo konta pracovní doby.§ 55 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.§ 56 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem : Zákoník práce – 262/2006 Sb. Zákony.centrum.cz.

Zákoník práce – § 50

(1) Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. (2) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. (3) Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Co znamená paragraf 50 zákoníku práce : Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Co je závazně porušení pracovních povinnosti : závažné porušení pracovních povinností.

Tím se rozumí například krádež nebo zneužití prostředků zaměstnavatele, hrubé vulgární jednání ke kolegům či zákazníkům nebo třeba nedodržování základních pokynů v organizaci práce.

Jak se bránit proti Vytýkacímu dopisu

Vytýkací dopis má omezenou „životnost“. Pokud budete dále plnit své pracovní povinnosti řádně, vyhazov vám nehrozí. Dostanete-li neoprávněnou výtku, lze na ni odpovědět. Soudně napadnout dopis nelze, nicméně můžete zaměstnavateli sdělit, že byla výtka předána neoprávněně.

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Občan má možnost podat orgánům státní správy podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem v souladu se zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.

Kolik 12 hodin směn může být za sebou : Z předmětných ustanovení tak vyplývá, že počet 12 hodinových směn následujících za sebou není zákoníkem práce nijak omezen, musí však být mezi těmito směnami vždy zařazen nepřetržitý odpočinek v délce min. 8 hodin, resp. nepřetržitý odpočinek v týdnu v délce trvání min. 35 hodin.