Antwort Co je předchůdcem internetu? Weitere Antworten – Co bylo před internetem

Co je předchůdcem internetu?
Kde začal internet

Předchůdce dnešního internetu vznikl už v roce 1969 pod názvem ARPANet (Advanced Research Project Agency Network) a navrhli ho američtí informatici Vint Cerf a Robert Kahn.Základní myšlenky. Vznik ARPANETu byl financován grantovou agenturou ARPA (později přejmenovanou na DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) ministerstva obrany USA. Původně pouze experimentální síť měla ověřit fungování systému při využití přepojování paketů, což přinášelo maximální robustnost.Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace (výměna dat). Nejznámější službou poskytovanou v rámci Internetu je WWW (kombinace textu, grafiky a multimédií propojených hypertextovými odkazy) a e-mail (elektronická pošta), avšak nalezneme v něm i desítky dalších.

Kdy se Česká republika připojila k internetu : února 1992, kdy bylo představeno internetové připojení pro širokou veřejnost. Tento den je považován za oficiální akt připojení Československa k internetu.

Kde byl prvni internet

Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET se 4 uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA.

Kdy byl první internet : Z ní vzešel ARPANET – počítačová síť spuštěná 29. října 1969, která se stala zárodkem toho, co dnes chápeme jako internet. Za „otce zakladatele“ jsou považováni Robert William Taylor, který vedl vývoj sítě ARPANET, a Vinton Cerf s Robertem Kahnem, autoři technologie TCP/IP. ARPANET fungoval až do roku 1990.

O síti Arpanet, která je považována za předchůdce internetu, se dnes již příliš nemluví. Bylo tomu nicméně přesně před pěti dekádami, 2. září 1969, kdy si dva počítače na Kalifornské univerzitě v USA prostřednictvím této sítě poprvé vyměnily informace.

„Síť, která spojuje svět“, vytvořil britský informatik Tim Berners-Lee. Ten v letech 1989 až 1991 – v rámci působení v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN – stvořil hypertextovou síť, která pomocí odkazů umožnila propojit informace uložené na různých počítačích či v různých souborech.

Co patří do internetu věci

Internet věcí zahrnuje fyzická zařízení (“věci”), speciální software, technologie, protokoly a způsoby připojení k síti, přijímaná a vysílaná data (big data), která lze shromažďovat, analyzovat a využívat ke zlepšení provozu.Ke službám poskytovaným prostřednictvím internetu patří World Wide Web zpřístupňující obsah na webových stránkách, internetové vysílání (streaming, podcasting), sociální sítě, výměna zpráv, e-mail (elektronická pošta) nebo konferenční hovory. Používání internetu se rozšířilo koncem 20. století.Internetové bankovnictví využívají téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka, z osob ve věku 25 až 44 let se jedná o 95 %. V roce 2022 byli Češi v používání internetového bankovnictví na 9. místě v žebříčku zemí EU.

Američané si díky tomu uvědomili technologický náskok svého rivala a roku 1958 založilo tamní ministerstvo obrany agenturu ARPA. Z ní vzešel ARPANET – počítačová síť spuštěná 29. října 1969, která se stala zárodkem toho, co dnes chápeme jako internet.

Jak vznikl internet : „Síť, která spojuje svět“, vytvořil britský informatik Tim Berners-Lee. Ten v letech 1989 až 1991 – v rámci působení v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN – stvořil hypertextovou síť, která pomocí odkazů umožnila propojit informace uložené na různých počítačích či v různých souborech.

Jak se dříve jmenoval Internet : let navrhl americký počítačový vědec Vinton Cerf navrhl v rámci programu výzkumného centra amerického ministerstva obrany DARPA architekturu sítě nazvané ARPANET. Síť umožňovala vzájemnou komunikaci na dálku připojených počítačů i sítí. Internet tak začal jako síť propojující několik univerzit a výzkumných laboratoří.

Kde byl prvni Internet

Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET se 4 uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA.

První americká experimentální síť, "ARPANET", vznikla v roce 1969, a v roce 1973 byly položeny základy komunikačního protokolu TCP/IP. Skutečná síť (alespoň částečně dnešní podoby) byla však spuštěna až v lednu 1983, kdy byl zaveden i systém doménových jmén, DNS.let navrhl americký počítačový vědec Vinton Cerf navrhl v rámci programu výzkumného centra amerického ministerstva obrany DARPA architekturu sítě nazvané ARPANET. Síť umožňovala vzájemnou komunikaci na dálku připojených počítačů i sítí. Internet tak začal jako síť propojující několik univerzit a výzkumných laboratoří.

Na co si dat pozor na internetu : Základem bezpečí na internetu je nikomu nesdělovat své osobní údaje. Jméno, bydliště, nebo jakákoliv hesla. Dále si děti musí uvědomovat nebezpečí zavirovaných souborů (velmi častým zdrojem mohou být například nelegální kopie počítačových her) a phishingových útoků.