Antwort Co je předmětem metodologie pedagogiky? Weitere Antworten – Co je předmětem předškolní pedagogiky

Co je předmětem metodologie pedagogiky?
Předškolní pedagogika je věda zabývající se předškolním vzděláváním a předškolní výchovou. Objasňuje, analyzuje a vyhodnocuje vše, co se týká výchovy a vzdělávání jako procesů, které rozvíjejí osobnost dítěte v době před vstupem do povinného základního vzdělávání.Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.Data ve výzkumu získáváme metodami, které bývají souborně označovány jako empirické metody (např. pedagogické pozorování, dotazník, škály, rozhovor, různé typy testů, sociometrie, Q-metodologie, sémantický diferenciál apod.).

Co je předmětem speciální pedagogiky : Předmětem SP je zkoumání podstaty a zákonitostí výchovy a edukace jedinců se speciálními potřebami. Cílem SP je maximální rozvoj osobnosti jedince s postižením či znevýhodněním a dosažení maximální úrovně jeho socializace.

Co je to Predskolni pedagogika

Předškolní vzdělávání podporuje výchovné působení rodiny a doplňuje je o specifické podněty, rozvíjí je a obohacuje. Je etapou vzdělávání, v němž dítě získává především sociální zkušenosti, základní poznatky o životě kolem sebe a první podněty pro pokračující vzdělávání i celoživotní učení.

Co je předmětem andragogiky : Zjednodušeně řečeno je předmětem andragogiky učící se dospělý, resp. celoživotní vzdělávání a učení se dospělých v celé jeho šíři. Svázanost s otázkami výkonu povolání, dalšího podnikového vzdělávání (rozvoj lidských zdrojů), potřeb sociální politiky (nezaměstnanost) a aktuálních celospolečenských témat (migrace).

Metodologie pedagogiky – jedná se o teorii metod, které se uplatňují v pedagogickém zkoumání i v samotném výchovně-vzdělávacím procesu. Speciální pedagogika – zaobírá se výchovou a vzděláváním jedinců, kteří jsou postiženi různými tělesnými, duševními a smyslovými vadami včetně poruch chování.

Metodologie (z řec. methodos, sledování, stopování, od hodos, cesta) je vědní disciplína, která se zabývá metodami, jejich tvorbou a aplikací. Patří do teorie či filosofie vědy a obecněji do epistemologie. Pod vlivem angličtiny se slovo někdy používá i pro metodiku (použitý postup či metodu).

Co patří do speciální pedagogiky

Zabývá se výchovou, vzděláváním a integrací handicapovaných. Mezi obory speciální pedagogiky patří psychopedie, etopedie, somatopedie, logopedie, surdopedie, oftalmopedie, specifické poruchy učení a kombinované poruchy.Sociální pedagogika je často považována za mezní obor. Zkoumá primárně sociální vztahy v procesu výchovy a vliv sociálního prostředí na člověka. Dále se zabývá výchovou i mimo vyučování a péčí o sociálně problémové jedince (děti a mládež, opuštění jedinci, jedinci v krizových situacích).Možnosti uplatnění absolventa

  • Pedagog předškolního vzdělávání – učitel/ka mateřské školy.
  • Pedagog zájmového vzdělávání – vychovatel/ka školní družiny a školního klubu, animátor/ka (vedení zájmové činnosti v domech dětí a mládeže, střediscích volného času, v kulturních střediscích)


Základní členění pedagogických věd:

Základní pedagogické vědy – například didaktika, obecná pedagogika, teorie výchovy, apod. Hraniční pedagogické vědy – například ekonomika vzdělávání, sociologie výchovy, apod. Aplikované pedagogické vědy – například předškolní, školní, vojenská, speciální, apod.

Co je to Gerontagogika : Gerontagogika je nejčastěji chápána buď jako součást andragogiky, nebo jako samostatná disciplína stojící vedle andragogiky. Cílem této kapitoly je vymezení pojmu senior a periodizace seniorského věku jako východisko pro charakteristiku seniora.

Čím se zabývá andragogika : Andragogika je vědní a studijní obor zaměřený na veškeré aspekty vzdělávání a učení dospělých. Je to doprovázení člověka při jeho cestě vzděláním, poznáním a pochopením světa. Andragogika preferuje pojem vzdělávání (učení se), nikoliv výchova.

Co obsahuje metodologie

Metodologie (z řec. methodos, sledování, stopování, od hodos, cesta) je vědní disciplína, která se zabývá metodami, jejich tvorbou a aplikací. Patří do teorie či filosofie vědy a obecněji do epistemologie. Pod vlivem angličtiny se slovo někdy používá i pro metodiku (použitý postup či metodu).

Mezi základní metody empiricky zaměřeného výzkumu patří pozorování, mě- ření a experiment. Empirické metody jsou založené na získávání zkušenosti, kdy danou zkušenost je možné získat přímo výzkumníkem nebo můžou být získané zprostředkovaně, prostřednictvím použití přístrojů.Metodika by měla obsahovat následující informace:

  • Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
  • Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
  • Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
  • Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat

Co je základním předmětem zkoumání oboru speciální pedagogika : Zabývá se výchovou, vzděláváním a integrací handicapovaných. Mezi obory speciální pedagogiky patří psychopedie, etopedie, somatopedie, logopedie, surdopedie, oftalmopedie, specifické poruchy učení a kombinované poruchy.