Antwort Co je podmíněný odklad? Weitere Antworten – Za co můžu dostat podminku

Co je podmíněný odklad?
Soud může podmíněně odsoudit tehdy, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba výkonu uloženého trestu.Jedná se o trest odnětí svobody, jehož výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. To znamená, že odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě.Podmínka obvykle označuje předpoklad, který je nutno splnit (např. daná věta platí za podmínky, že …). Používá se v různých spojeních: Nutná a postačující podmínka.

Jaký je rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným trestem : Trest odnětí svobody vykonávaný nepodmíněně pro pachatele znamená vytržení ze společnosti, naproti tomu podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody pro pachatele za zá- konem daných okolností znamená určitou druhou šanci.

Jak zjistit jestli je nekdo v podmince

Jak tedy zjistím, zda je mnou hledaná osoba uvězněna Informaci o tom, zda je určitá osoba ve výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, lze zjistit v Centrální evidenci vězněných osob, kterou spravuje odbor správní Generálního ředitelství Vězeňské služby.

Co se nesmí v podmínce : Primární povinností odsouzeného je během zkušební doby vést řádný život a dodržovat další opatření, která soud stanovil (například zdržet se užívání návykových látek nebo návštěv sportovních utkání). To znamená nejen nepáchat trestnou činnost, ale odsouzený by se neměl dopustit ani přestupku.

Trest odnětí svobody lze uložit buď nepodmíněně (pachatel půjde do vězení) nebo podmíněně, tj. s podmíněným odkladem výkonu trestu, kdy se pachateli dá určitá zkušební doba, po kterou se má pachatel chovat, aby osvědčil, že uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody není potřeba.

Soud může uložit např. podrobení se léčení závislosti na návykových látkách, podrobit se programům psychologického poradenství, zdržet se hazardních her, zdržet se požívání alkoholických nápojů, uhradit dlužnou částku atd.

Co znamená dostat podmínku

Podmínka znamená podmínečné upuštění od výkonu trestu odnětí svobody. Když tě soud odsoudí tak, že máš jít třeba na 2 roky do vězení, může ti dát podmínku – do vězení jít nemusíš, ale po dobu podmínky, třeba 3 roky, nesmíš spáchat žádný další trestný čin. Pokud ho ale spácháš, půjdeš na ty 2 roky do vězení.Dojde-li k podmíněnému zastavení trestního stíhání, bude vám jako obviněnému stanovena zkušební doba a případně další omezení nebo povinnosti (např. zákaz řízení). Pokud ve zkušební době prokážete, že vedete řádný život, celá věc skončí, nebude před soudem projednána a tím pádem nebudete uznán vinným trestním soudem.Informaci o tom, zda je určitá osoba ve výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, lze zjistit v Centrální evidenci vězněných osob, kterou spravuje odbor správní Generálního ředitelství Vězeňské služby.

Délka části trestu, která musí být za účelem podmíněného propuštění vykonána, se odvíjí od kategorizace trestných činů, jejich závažnosti a povahy uloženého trestu odnětí svobody. Obecně platí, že odsouzený může být podmíněně propuštěn na svobodu po výkonu alespoň jedné poloviny uloženého trestu.

Kdy se dává podmínka : Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody

K podmíněnému odsouzení k trestu odnětí svobody přistupuje soud tehdy, pokud trest odnětí svobody udělený za spáchaný trestný čin nepřevyšuje 3 roky a soud je přesvědčen, že není třeba vykonání odnětí svobody pro to, aby pachatel trestného činu vedl řádný život.

Kdy se na pachatele hledí jako by nebyl odsouzen : Podmínkou zahlazení odsouzení je, že odsouzený vedl po výkonu trestu nepřetržitě řádný život, a to po dobu jednoho roku. U podmíněného trestu odnětí svobody (s dohledem): Pokud se pachatel osvědčil, hledí se na něj, jako by nebyl odsouzen.

Jak dlouho trva podminecne propusteni

(1) Při podmíněném propuštění stanoví soud zkušební dobu u odsouzených za přečin až na tři roky a u odsouzených za zločin na jeden rok až sedm let; zkušební doba počíná podmíněným propuštěním odsouzeného na svobodu.

po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok; po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok; po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let; po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest.Podmíněný odklad výkonu trestu odnětí svobody

Při podmíněném odsouzení stanoví soud zkušební dobu na jeden rok až pět let; může také uložit přiměřená omezení a přiměřené povinnosti směřující k tomu, aby pachatel vedl řádný život.

Jak probíhá podmínečné propuštění : Podmíněné propuštění z výkonu trestu

Žádost o podmíněné (někdy nesprávně označované jako “podmínečné”) propuštění je třeba adresovat okresnímu soudu, v jehož obvodu leží věznice s odsouzeným. Okresnímu soudu se žádost doručuje i v případě, kdy o trestu rozhodoval soud krajský či vrchní. Její podání je bezplatné.