Antwort Co je podnož MM111? Weitere Antworten – Jak hluboko má kořeny jabloň
Pro ovocné stromy vyhloubíme jámy o průměru asi 60 cm a hloubce minimálně 40 cm. Stromy se sázejí tak hluboko, aby místo očkování bylo těsně nad povrchem země. Kořeny zahrneme zeminou, pevně ji přišlápneme a rostlinu silně zalijeme.MYROBALÁN- asi nejběžnější a jedna z nejlevnějších podnoží na švestky, meruňky a broskve. Stromky rostou bujně , má silné kořeny, roste i na méně vhodných stanovištích. Vhodnější pro pěstitele, kteří se nechtějí nebo nemají možnost se v prvních letech výsadby o stromky pravidelně starat.Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Co je podnož Semenáč : Meruňkový semenáč – základní podnož silného vzrůstu, vhodná do písčitých půd a vyšších poloh. vhodný pro polokmen až vysokokmen. Rygle Zelená – podnož do středně těžkých a těžkých půd oslabuje vzrůst až o 30% , vhodná pro čvrtkmen až polokmen .
Jak dlouho vydrží jabloň
Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých, patří mezi jádroviny. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe, nejvíce druhů roste na východě Asie. Stromy se běžně dožívají 60–80 let i nad 100 let a dorůstají výšky až 15 metrů v závislosti na druhu, odrůdě a podmínkách.
Co zasadit pod jabloň : Co vysadit pod ovocný strom
- Třezalka kalíškatá
- Hlohyně šarlatová
- Modřence.
- Rozchodník.
- Třapatka zářivá
- Záplevák podzimní
- Brusnice brusinka.
- Abélie velkokvětá
MM106 -středně vzrůstná podnož, bujně rostoucí, velký kořenový systém, odolná k mrazu, vhodná do kamenitých i vlhkých půd, podnož je vhodná pro tvary polokmen a vysokokmen. Stromky brzy a dobře plodí.Je hodná i do vlhkých půd.
M26 – ( podnož pro jabloně ) středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .
Jaký postřik na jabloně
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce. Podnoží může být jak semenáč stejného druhu (třešeň ptačí pro kultivary třešní), kultivar rostliny využívaný speciálně jako podnož (časté u jabloní např. M27), tak i některý příbuzný druh (například roubování hrušně na kdouloň).Mulč – dá se použít do prostoru pod ovocnými stromy od dubna. Jako mulčovací materiál poslouží například posekaná tráva, sláma nebo mulčovací kůra. Mulč udržuje půdu déle kyprou a udržuje v ní vláhu.
Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Co zasadit k javoru : Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.
Co je podnož B118 : B118 – středně bujně rostoucí, dobře mrazuvzdorná, vhodná do chudších a sušších půd. Obdoba podnože MM111. B396 – plodná, mrazuvzdorná podnož, vzrůstově obdoba podnože M7.
Co je podnož M9
M9 – slabě rostoucí podnož, malý kořenový systém, mělce kořenící,středně odolná mrazu,podnož vhodná pro tvar zákrsek, nejrozšířenější podnož slabého růstu u nás. Stromy vyžadují podpěru. Odrůdy na této podnoži brzy plodí a dosahují nejvyšší výnosy.
Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Kdy a jak roubovat jabloň : Strom musí být v plné míze, nejlépe před květem. Pro první pokusy je nejlepší tvárná jabloň, rouby by měly být silné asi jako tužka, hladké a rovné, dlouhé zhruba třicet centimetrů. Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny.