Antwort Co je potřeba do faktury? Weitere Antworten – Co je potřeba na fakturu
popis zboží nebo služby, množství a cenu za zboží, základ daně, sazba daně a výši daně v českých korunách, typ dokladu a číslo faktury, datum uskutečnění zdanitelného plnění, datum vystavení a splatnosti faktury.Konkrétně na fakturu vydanou uveďte:
- své jméno a příjmení (pokud jste OSVČ), nebo název firmy (v případě s. r. o.),
- fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),
- IČ,
- označení registru, ve kterém jste zapsaní (obvykle živnostenský nebo obchodní rejstřík).
Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.
Co vše patří do Fakturacnich udaju : Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.
Co nesmí být na faktuře
Co na faktuře být nesmí
- Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
- Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
- Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.
Co musí být na faktuře neplátce DPH : Co je podstatné na faktuře (ne)uvést Neplátce DPH uvede povinné náležitosti, které mu vyplývají z občanského zákoníka: jméno a sídlo (jednoduše svoji kompletní fakturační adresu i s názvem eseročky a nebo jméno a příjmení u OSVČ) IČ (jako přidělený identifikační údaj)
Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.
Obecně se na každé faktuře musí objevit:
- číslo faktury,
- datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
- název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
- Vaše IČO,
- údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
- položky faktury,
Kdy je faktura neplatná
Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.Fakturu může vystavit i nepodnikatel, daňový zákon neurčuje její podobu. Faktura pouze informuje o částce, kterou má druhá strana uhradit za konkrétní zboží či služby. Zatímco daňový doklad může vystavovat pouze podnikatel, který je plátcem DPH.
Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání. V ostatních případech daňové přiznání podáváte.
Kdy nemusím mít IČO : Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).