Antwort Co je potřeba k nástupu do zaměstnání? Weitere Antworten – Co je potřeba při nástupu do nového zaměstnání

Co je potřeba k nástupu do zaměstnání?
Co potřebujete při nástupu do nové práce

  1. Občanský průkaz.
  2. Kartičku zdravotní pojišťovny.
  3. Zápočtový list*
  4. Číslo účtu.
  5. Výpis z trestního rejstříku.

Vždy když nastupujete do zaměstnání, musíte nejprve podepsat pracovní smlouvu, a to nejpozději v den nástupu do práce. Pro přípravu smlouvy si připravte občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a číslo bankovního účtu, na které vám nový zaměstnavatel bude moci posílat výplatu.Zaměstnavatel je povinen o nástupu do zaměstnání nebo k výkonu práce na území ČR písemně informovat příslušnou krajskou pobočku ÚP. Místní příslušnost krajské pobočky ÚP https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky se řídí místem, ve kterém je nebo má být zaměstnání vykonáváno.

Co potřebuji k práci : Co si vezměte s sebou:

  1. Zápočtový list od předchozího zaměstnavatele: předáte jej tomu současnému v den nástupu.
  2. Vytištěný životopis a aktuální fotografii (personalisté ji většinou potřebují do interních systémů nebo na vstupní karty).
  3. Osobní doklady: budete podepisovat pracovní smlouvu a vyplňovat dotazník pro účtárnu.

Kdy nemusí zaměstnavatel vydat zápočtový list

Zápočtový list se tak povinně vydává jen u dohod konaných mimo pracovní poměr, jejichž odměna založila účast na pojištění (aktuálně u dohod o provedení práce vyšší než 10 000 korun a u dohod o pracovní činnosti vyšší než 2999 korun). A dále u zaměstnanců s exekučními nebo insolvenčními srážkami ze mzdy.

Co zaridit před nastupem do práce : Co všechno je potřeba zařídit s nástupem nového zaměstnance

  1. Pracovní smlouva.
  2. Nahlášení zaměstnance na úřadech.
  3. Lékařská prohlídka.
  4. Školení BOZP.
  5. Vyplnění tiskopisu Prohlášení k dani z příjmů
  6. Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.
  7. Volitelné úkony ze strany zaměstnavatele.

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Co musí zaměstnavatel zajistit pro své zaměstnance

ZAMĚSTNAVATELE A ZAMĚSTNANCE

Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce. Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí.Na úřad práce byste se měli přihlásit do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jste ukončili školu, pracovní poměr nebo kdy jste přerušili živnost. Na úřadu práce vám pomohou nejen s hledáním práce, ale navíc můžete dostat finanční podporu (pokud splňujete podmínky) a budou za vás odvádět zdravotní pojištění.Pozor na množství přesčasů

  • bližší označení druhu práce a místa výkonu.
  • údaje o týdenní pracovní době a jejím rozvržení
  • informace o délce dovolené
  • údaje o výpovědních dobách.
  • údaje o mzdě
  • údaj o kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a označení smluvních stran těchto kolektivních smluv.


Co přinést s sebou Jak bylo řečeno, nejpozději první den v nové práci budete podepisovat smlouvu. Nezapomeňte si proto občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Přineste si zápočtový list z minulého zaměstnání a nezapomeňte na číslo bankovního účtu.

Kolik smí zaměstnavatel nařídit dovolené : Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.

Co si nesmí zaměstnavatel dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí :

  • požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště
  • vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele,
  • kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel

V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Délka evidence na úřadu práce nemá časové omezení. Co však časové omezení má je doba, kdy vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Ta se určuje na základě vašeho věku následovně: do 50 let máte nárok na 5 měsíců podpory.Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 není potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ.

Co je výstupní list : Výstupní list zaměstnance slouží jako potvrzení vypořádání vzájemných závazků mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem při skončení pracovního poměru zaměstnance.