Antwort Co je potřeba k provozování ubytování? Weitere Antworten – Jakou živnost na ubytování

Co je potřeba k provozování ubytování?
Ubytovací služby jsou oborem živnosti ohlašovací volné „Výroba, obchod a služby neuvedené v příloze č. 1 až 3 živnostenského zákona“, konkrétně oborem č. 55. Živnost volná je živnost opravňující k výkonu činností, pro jejichž provozování živnostenský zákon nevyžaduje prokazování odborné ani jiné způsobilosti.Pro možnost provozování podnikatelské činnosti v oboru ubytovacích služeb je nezbytné získat živnostenské oprávnění „Výroba, obchod, služby neuvedené v přílohách 1–3 ŽZ“ pro obor č. 55 „ubytovací služby“.Obytná místnost určená pro ubytování hostů musí být vybavena alespoň těmito předměty:

  • lůžko.
  • noční stolek.
  • předložka před lůžkem (s výjimkou podlah krytých koberem)
  • stůl.
  • židle v počtu shodném s počtem stálých lůžek.
  • skříň s přihrádkami a oddílem pro zavěšování šatů včetně věšáků na šaty (2 ks na osobu)

Co je potřeba k založení kempu : Pro založení společnosti s ručením omezeným je třeba splnit následující podmínky:

  1. zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu – dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena.
  2. zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů

Jaká je daň z ubytování

V současné době podléhají ubytovací služby a například wellness služby 10 % sazbě DPH, potraviny 15 % sazbě DPH. Od 1. ledna 2024 se však tyto sazby sjednotí na 12 %. Chápeme, že takové změny mohou představovat výzvy pro poskytovatele ubytování při adaptaci na novou daňovou politiku.

Co patří do hostinské činnosti : Stručně řečeno můžeme živnost hostinská činnost popsat jako přípravu a prodej pokrmů a nápojů určených k přímé spotřebě buď v provozovně, v níž jsou prodávány, nebo ve stánku. Pohostinství může být provozováno samostatně, nebo spolu s poskytováním ubytování v ubytovacích zařízeních.

V první řadě potřebujete živnost volnou (standardně dáváme všechny obory činností), dále řemeslnou živnost – Hostinská činnost, ke které je nutné doložit odpovědného zástupce (garanta) a odbornou způsobilost.

U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.

Co musí splňovat ubytovací jednotka

(2) Hygienické zařízení ubytovací jednotky musí mít plochu nejméně 4 m2. (3) Ubytovací jednotky v ubytovacích zařízeních do třídy tři až pět hvězdiček musí mít hygienické zařízení. U ostatních ubytovacích zařízení musí být v pokoji alespoň umyvadlo s tekoucí vodou.Krátkodobý pronájem zákon nevnímá jako pronájem, ale jako ubytovací službu. Jedná se tedy o podnikatelskou činnost a pro její provozování musíte mít potřebné oprávnění. V tomto případě v podobě živnostenského listu. Ubytovací služby spadají do volné živnosti, takže nebudete potřebovat žádné doklady o odbornosti apod.Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.


Podle § 99 odst. 1 citovaného zákona se ubytovatelem rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, s výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké.

Kdy se neplatí ubytovací poplatek : Od placení tohoto poplatku jsou některé osoby osvobozeny. Jedná se např. o nevidomé osoby nebo držitelé průkazu ZTP a dále osoby mladší 18 let nebo osoby pečující o děti na zotavovací akci. Přesné výjimky z placení poplatku opět určuje místní finanční úřad.

Jak účtovat ubytovací poplatek : Poplatek není zdanitelným příjmem ani daňovým výdajem provozovatele, jedná se jenom o platbu přijatou a vydanou za jiného poplatníka. Poplatek je možné uplatnit jako daňově uznatelný výdaj, podle § 24 odst. 2 písm. zc)Zákona o daních z příjmů, jenom v případě jeho přeúčtování ubytovaným hostům.

Kdo může dělat garanta

Jednoduše řečeno, volnou živnost může vykonávat kdokoliv, kdo splňuje všeobecné podmínky živnostenského zákona (plnoletost a trestní bezúhonnost). Odborného garanta nenajdeme také u speciálních živností, jako jsou lékaři, advokáti, daňoví poradci, auditoři apod.

Vedle živnostenského oprávnění musí adept na stánkovou činnost nově dokládat, že nedluží státu peníze na daních. Bez takového potvrzení mu nemůže být živnostenský list vystaven. Potřeba je také čistý výpis z rejstříku trestů. Stánek je možné vybudovat na "zelené" louce nebo sehnat místo v již provozované tržnici.U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.

Co má být na dveřích provozovny : Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena názvem, obchodní firmou nebo jménem a příjmením podnikatele. Na označení nesmí chybět ani identifikační číslo podnikatele (IČ), pokud bylo přiděleno.