Antwort Co je potřeba k výrobě mýdla? Weitere Antworten – Co je potřeba na výrobu mýdla
Co budete potřebovat:
- Mýdlovou hmotu dle Vašeho výběru.
- Kosmetické barvivo (dle uvážení)
- Aroma (dle uvážení)
- Bylinky a koření (dle uvážení)
- Formu na odlití (ideální jsou silikonové formičky na led či pečení, ale můžete použít třeba i kelímky od jogurtu, pribiňáků, lučiny apod.)
Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“. Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.
Jak si vyrobit vlastní mýdlo : Pevné tuky se nechají rozpustit na mírném ohni v hrnci, pak se přidají tekuté oleje. „Poměry olejů a tuků záleží na každém výrobci, jejich typu a na tom, jaké chcete vyrobit mýdlo. Když tvrdé, přidá se více tuhých tuků, když měkké, tak více tekutých olejů,“ popisuje Roman.
Jak dlouho zraje mýdlo
Mydlinka nechává svá nejjemnější mýdla (heřmánkové a s kozím mlékem) zrát 60 dnů. Tedy zhruba 2 měsíce. Dlouhé zrání je důležité, protože jejich mýdla procházejí zmýdelněním při nízké teplotě, z důvodu zachování výživných přírodních látek.
Co rozpouští mýdlo : Mýdlo na praní lze používat nejenom pro ruční praní, ale také nastrouhané nebo v podobě tzv. mýdlového slizu přímo do bubnu pračky. Praní je ekologické, přičemž mýdlo prádlo vypere a zjemní, soda v mýdlovém slizu zase rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.
Jak dlouho vydrží mýdlo Kostka přírodního mýdla 100g by měla vydržet přibližně 3-5 týdnů při každodenním používání ve sprše. Je důležité mýdlo správně skladovat na suchém místě mezi použitím, aby se minimalizovalo jeho rozpouštění a prodloužila se jeho životnost.
Mýdlo nezabíji bakterie na našich rukou, ale odstraňuje je. Bakterie se drží oleje a mastnoty na rukách. Voda sama o sobě neodstraní mnoho bakterií, protože se s olejem odpuzuje (takže nepřicházeji do kontaktu). Mýdlo zbožňuje kombinaci oleje a vody, působí jako mediátor mezi nimi a po opláchnutí vodou odnáší bakterie.
Jak dlouho zname vyrobu mýdla
Během vykopávek v Babylonu byl nalezen nejstarší známý důkaz o výrobě mýdla. Recept pochází z doby 2800 let př. Kr. Návod na přípravu mýdla byl objeven na hliněných tabulkách, kde bylo uvedeno, že se musí smíchat voda, louh a kassiový olej.Na jemném struhadle nastrouháme 50 g jádrového mýdla a rozmícháme ho v 1 l vody. Přivedeme k varu, často mícháme metličkou, aby se mýdlo zcela rozpustilo. Za občasného promíchání necháme vychladnout, přidáme 2 lžičky glycerinu (klidně ho vynechejte), 2 lžíce kokosového oleje a 10 kapek oblíbeného éterického oleje.Klíčem k výrobě mýdla, ať už tekutého, nebo tuhého, je zmýdelnění, tedy použití hydroxidu draselného – KOH, který z olejů udělá mýdlovou pastu a tu pak rozpustí v destilované vodě. Právě hydroxid draselný zajišťuje měkkost pasty, snadné rozpouštění ve vodě a také to, že mýdlo zůstane tekuté.
Krájet se dá i normálním nožem, časem ale nejspíš zatoužíš po sofistikovanějším nástroji. Já jsem si moc oblíbila strunový kráječ, který si buď můžeš vyrobit doma anebo objednat už i u českých výrobců. Obvykle rovnou při krájení testuju, zda je mýdlo bezpečné k používání.
Proč mýdlo myje : Bakterie se drží oleje a mastnoty na rukách. Voda sama o sobě neodstraní mnoho bakterií, protože se s olejem odpuzuje (takže nepřicházeji do kontaktu). Mýdlo zbožňuje kombinaci oleje a vody, působí jako mediátor mezi nimi a po opláchnutí vodou odnáší bakterie.
Čím krájet mýdlo : Krájet se dá i normálním nožem, časem ale nejspíš zatoužíš po sofistikovanějším nástroji. Já jsem si moc oblíbila strunový kráječ, který si buď můžeš vyrobit doma anebo objednat už i u českých výrobců. Obvykle rovnou při krájení testuju, zda je mýdlo bezpečné k používání.
Jak skladovat mýdlo
Doporučujeme mýdlo skladovat na suchém a temném místě, kde vlhkost vzduchu nepřesáhne 50%. V případě, že je vlhkost vyšší, tak glycerin v mýdle přitáhne vlhkost ze vzduchu, která se objeví na povrchu mýdla v podobě kapek vody a mýdlo pak vypadá jakoby se „potilo“.
Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké
- Provoní skříň i boty. Už naše babičky dávaly vždy do skříně kousek mýdla, aby s ním provoněly prádlo a vyhnaly z šatníků moly.
- Zbaví vás vrzání i drhnutí
- Skryje oděrky na stěně
- Odradí domácí mazlíčky.
- Konec mlžení
- Do dílny i do zahrady.
Zhruba 150 g Marseilleského mýdla nahrubo nastrouhám a rozpustím v 1 l horké vody či bylinkovém odvaru, míchám, dokud se mýdlo nerozpustí. Přidám 2 lžíce jedlé sody a po lžíci slunečnicového a olivového oleje a opět promíchám. Hmota už začíná houstnou a rosolovatět.
Jak si doma vyrobit bublifuk : Nejdříve si odměřte vlažnou vodu a do ní přimíchejte cukr. Jakmile se cukr rozpustí, přidejte saponát promíchejte a tekutinu máte hotovou. Tekutinu přelijte do lahvičky a pro udělání bublin použijte buď váš vypotřebovaný koupený bublifuk nebo slámky!