Antwort Co je proti strupovitosti jablek? Weitere Antworten – Co proti strupovitosti jablek

Co je proti strupovitosti jablek?
Systémové fungicidy, jako Altela, se nasazují po propuknutí infekce, pronikají do rostliny a zabraňují růstu houby. Ochranný i léčebný účinek proti strupovitosti jabloní kombinují přípravky Vitisan, Discus a Zdravé jablko plus, což je souprava fungicidů Bellis a Scala.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu. Strupovitost jabloní a hrušní je houbová choroba poškozující listy, plody i květy. Napadené listy mají skvrny, které postupně hnědnou a odumírají. Silně napadené listy opadávají.

Kdy se stříkají jabloně : Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Jak zabránit hnědnutí jablek

Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte. Použít můžete také perlivou limonádu, nejlepší je citronová, pomerančová nebo třeba zázvorová.

Kdy aplikovat Discus : Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května. Přípravek lze použít pouze preventivně.

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Co proti hnilobě jablek

Speciální ochrana proti moniliové hnilobě neexistuje, používají se fungicidní prostředky proti strupovitosti, jako je Discus, Delan 700 WDG nebo Zato 50 WG. Prevencí je rychlý zásah proti obaleči, průběžná kontrola plodů a odstraňování poškozených a napadených.Proti strupovitosti lze bojovat různými prostředky, jako je například nepěstování brambor na jednom pozemku v průběhu 4 let, nepěstování brambor na lehkých půdách (písčitých), dostatečná závlaha při nasazování hlíz, nepoužívat vápenitá hnojiva, používat spíše kyselá hnojiva (síran amonný, superfosfát).Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Proč jablka hnědnou : V buňkách jablka jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva favonoidy). Při poškození buňek rozkrojením nebo nastrouháním se enzymy a barviva smíchají a díky přístupu kyslíku se začnou tvořit další sloučeniny hnědé barvy. To se podpisuje na vzhledu i chuti ovoce a brambor.

Jak udrzet Nakrajene jablko cerstve : Pokud vám nakyslá chuť jablek vadí, ponořte jablíčka do slaného roztoku. Sůl je přírodní konzervační látka a pomůže vám udržet jablka hezky světlá. Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte.

Na co se používá Kumulus

Kumulus WG je postřikový kontaktní fungicid ve formě vodorozpustného mikrogranulátu na ochranu rostlin proti padlí .

Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak se zbavit Klejotoku : Nejsnadněji vyřešíme klejotok u větví, pod je ustřihneme a nebo odřízneme alespoň 20 cm pod napadeným místem. Poté ošetříme ránu po řezu hustým latexem s příměsí Kuprikolu (desinfekční přípravek na bázi mědi).