Antwort Co je relé a jak funguje? Weitere Antworten – Jak funguje relé
Popis relé a činnosti
Kotva je pružinou uváděna do klidové polohy a současně se opírá o pohyblivý kontakt. Po připojení cívky na elektrický zdroj vyvolá proud cívkou v magnetickém obvodu magnetický tok. Magnetický tok vyvolá přitažlivou sílu na kotvu, která přemůže sílu v pružině a překlopí kontakt.Relé, jako elektrotechnická součástka se obecně chová jako spínací zařízení, které se využívá v elektrotechnických a elektronických zařízeních, jako automatizační prvek, a to zejména v oblasti spojovací techniky.Relé jsou součástky určené pro spínání větší zátěže. Jejich název je odvozen od přepřahací stanice na kurýrních cestách. Dříve byly používány jako zesilovače na telegrafních linkách, telegraf ale už delší dobu nefunguje a jako elektronický spínač ho ve většině úkonů nahrdily tranzistory.
Jaký je rozdíl mezi stykačem a relé : Stykače jsou zařízení používaná ke spínání silových obvodů (velké proudy), zatímco relé se používají ke spínání řídicích obvodů (malé proudy). Obě zařízení pracují na principu elektromagneticky aktivovaných spínačů. Pomocí proudu se aktivuje elektromagnet, který pak buď rozepne, nebo sepne spínač.
Jak spínat relé
Samotné relé je schopno spínat až 250 VAC (střídavé napětí) nebo 30 VDC (stejnosměrné napětí) s průtokem proudu až 10 A. Jelikož je relé osazeno na DPS (desce plošných spojů), bývá ve většině případů snížena hodnota povoleného maximálního spínaného proudu (např. na 3 A).
Jak vyzkoušet relé : Přiveďte 12 V z baterie nebo napájecího zdroje na kolíky 85 a 86 pomocí propojovacích vodičů. Měli byste slyšet zřetelné cvaknutí, což znamená, že relé je v záběru. Současně by měl multimetr zobrazit hodnotu napětí blízko 0 V, což ověřuje, že kontakty fungují správně.
Stykače jsou elektromagnetické spínače, pomocí kterých můžete dálkově ovládat spotřebiče s velkými výkony. Jejich nejčastější aplikací v domácnosti je spínání elektrického vytápění nebo ohřevu vody s využitím nízkého tarifu elektrické energie pomocí HDO.
Relé je elektromagnetický spínací přístroj, který obsahuje elektromagneticky ovládané kontakty. Běžně bývá ovládací výkon, potřebný k přitažení kotvy, mnohem menší než ovládaný výkon. Relé obvykle zajišťuje galvanické – izolační oddělení řídícího a řízeného obvodu.
Jak se značí relé
Pro označení vývodů cívky relé se standardně používá označení: A1 – vstup a A2 – výstup. Ostatní vývody – kontakty relé se označují číslicemi 11 – vstup (pohyblivý kontakt), 12 – rozpínací kontakt NC, 14 – spínací kontakt NO.Označení "stykač" bylo původně použito pro tehdy obzvláště robustní a výkonná relé. Stykače jsou elektromagnetické spínače, které jsou schopny připojit nebo odpojit zařízení při vyšším proudovém zatížení než relé. Stykač slouží zejména ke spínání zátěže, naopak relé je používáno především k ovládání.Zapojení: OR1/230V se k elektroměru zapojuje jako proudová smyčka, kdy svorka GND z OR1/230V se zapojí na jednu svorku kontaktu u elektroměru. Svorka RE z OR1/230V se zapojí na druhou svorku kontaktu (dle potřeby) u elektroměru. Sepnutím kontaktu v elektroměru dojde k sepnutí relé v OR1/230V.
Zpožďovací časové relé, které po aktivaci tlačítkem nebo externím zdrojem sepne na dobu nastavenou trimrem. Po přivedení napájení relé nesepne. Pokud je signál na aktivaci trválý, zůstane relé sepnuté po dobu trvání signálu (relé se zpožděným odpadem). Nastavitelný čas odpadu je 0.13s až 3700s.
Jak poznat vadné relé : Jestli relátko opakovaně cvaká, nebo až "bzučí", tak je jasně vadná baterka, nebo vedení od ní, může být i špatné spojení (-) kabelu s kostrou čtyřkolky.
Čím nahradit stykač : V některých případech lze stykače nahradit takzvanými přístroji SSR (solid state relay). Obecně SSR jsou polovodičové přístroje s různými vlastnostmi a pro různá určení.
Co znamená No a NC
NO a NC není značení kontaktů z hlediska výkonového užití, ale z hlediska funkce tj. spínacích (NO) či rozpínacích (NC) kontaktů nejen pro stykače, ale i pro relé, tlačítka a přepínače. Anglosaské Normally znamená stav bez přivedení popudu (vypnutá cívka relé či stykače, nestisknuté tlačítko apod.)
V tomto případě relé spojuje/rozpojuje vodič, který vede do GND. Pokud relé sepne (NO/COM), spojí se obvod a LED dioda začne svítit. Zapojení led je následovné. Na anodu LED diody (+ delší nožička) je přivedeno 5 V na katodu je připojen 330R rezistor, jehož druhá nožička vede přes relé do GND.Pro napájení modulu je nutné připojit na vstupní svorky stejnosměrné napětí o velikosti 12 Voltů. Na výstupu pak můžeme spínat až 30 V DC či 250 V AC. A to vše můžeme provozovat bezpečně díky galvanickému oddělení.
Jak správně zapojit relé : V tomto případě relé spojuje/rozpojuje vodič, který vede do GND. Pokud relé sepne (NO/COM), spojí se obvod a LED dioda začne svítit. Zapojení led je následovné. Na anodu LED diody (+ delší nožička) je přivedeno 5 V na katodu je připojen 330R rezistor, jehož druhá nožička vede přes relé do GND.