Antwort Co je Religiozni? Weitere Antworten – Co je to religiózní
Religiozita (angl. religiosity) znamená česky „zbožnost“, víru v pravost či pravdivost náboženství a sílu této víry. Může být také charakterizovaná jako náboženské přesvědčení obecně, udané svou mírou či zaměřeností ke konkrétní církvi, odrážející se v každodenním chování a praxi jednotlivce.3 162 540
ČR a kraje | Náboženská víra | |
---|---|---|
Obyvatelstvo celkem | Věřící – hlásící se k církvi, náboženské společnosti nebo směru | |
Česká republika | 10 524 167 | 1 374 285 |
Hlavní město Praha | 1 301 432 | 150 695 |
Středočeský kraj | 1 415 463 | 115 570 |
Počet obyvatel Česka hlásících se k judaismu je asi 1 500 obyvatel, k islámu se hlásí téměř 3 500 lidí. K různým odvětvím buddhismu se hlásí přes 6 100 osob.
Jaká je religiozita v Evropě : Evropané se hlásí hlavně ke křesťanským církvím, zastoupena je ale také i víra židovská, hinduistická (u přistěhovalců) a sunnitský islám (hlavně v jihovýchodních oblastech kontinentu a rovněž u přistěhovalců).
V co věří křesťané
Většina dnešních křesťanů věří v božství Ježíše Krista: Ježíš byl plnou mírou člověk a zároveň je plnou mírou Bůh (F 2,6), byl zplozen Duchem Svatým a byl bez hříchu, svůj život zadarmo položil (J 10,18), aby zaplatil za vinu těch, kdo v něho věří a chtějí ho následovat.
Kolik je ateistů : Za věřící se považuje 25 procent respondentů. Za nábožensky založené se nepokládá 35 procent lidí, přičemž 31 procent uvedlo, že jsou ateisté.
U Libereckého a Karlovarského kraje se tento podíl pohybuje výše, kolem jedné pětiny. Obráceně, relativně nejvíce věřících je jednoznačně v moravských krajích. Na prvém místě to je konkrétně Zlínský kraj, kde věřící jako v jediném kraji v republice tvoří více než polovinu všech obyvatel (55,2 %).
Za poslední dva roky v Česku přibylo lidí, kteří věří v boha. Za věřící se považuje 35 procent lidí, což je o dva procentní body více než v roce 2017. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která jej provedla v první polovině prosince mezi tisícovkou lidí.
Co buddhisté nesmí
Buddhismus se dělí na dva základní směry, na velký a malý búz. Víra zakazuje působení bolesti živým tvorům, braní si, co mi není dáno, lhaní, užívání alkoholu a sexuální nemorálnost. Pro mnichy platí ještě asketičtější předpisy – nesmí pít žádný alkohol, konzumovat maso, nesmí si zdobit tělo.Podstatou buddhismu je ale rozvoj a spočívání ve vnitřní probuzenosti sebe sama, a ne pěstování a udržování vztahu k bohům. Původní buddhismus tedy není ani teismem, ani není náboženstvím. Ostatně samotný Buddha ve svém učení zavrhoval myšlenku na Íšvaru coby stvořitelské božstvo.Hinduismus je nejstarším dodnes aktivním náboženstvím na světě. Má své kořeny v tradicích a dějinách Indie, kde vznikl někdy kolem roku 1800 př. n. l. Jeho stoupenci věří v jediného Boha – Brahma (absolutní duch), který je mimo lidský dosah a chápání.
K některému z proudů křesťanství se hlásí drtivá většina z 1 374 285 deklarovaných věřících hlásících se k církvi nebo náboženské společnosti (tj. z 13,06 % obyvatel) v České republice. Dominantní postavení zde má římskokatolická církev, k níž se při sčítání lidu v roce 2021 přihlásilo 976 853 obyvatel (tj.
Co nesmí křesťan : Nekonzumují maso, ryby, alkohol, čaj, kávu a nekouří tabákové výrobky. V této církvi jsou půsty jednodenní, ale i celá postní období. Pravoslavný křesťan se postí každou středu a pátek. Středy a pátky jsou dny smuteční.
Co dodržuji křesťané : Všichni křesťané věří v jednoho Boha, vyznávají Ježíše Krista jako Spasitele a Božího syna, uznávají křest (a většinou i další svátosti) a věří v možnost odpuštění hříchů a spásy.
V co věří ateista
Ateismus (z řeckého α, a záporná předpona + θέος, theos bůh), bezbožnost, život bez Boha či bohů, se obvykle chápe v širokém smyslu jako absence víry v Boha či duchovní bytosti nemateriální, nesvětské povahy či podstaty.
ateismus – (latinisované slovo s řec. základem; a = záporka, tj. ne, bez; theos = Bůh) – neuznávání nebo popírání Boha, příp. náboženství, lhostejnost nebo odpor vůči nim (příležitostně proti „pravému náboženství“).Největší podíl ateistů je v Číně, Japonsku a ČR (47 %, 31 %, 30 %), nenáboženských lidí v Austrálii a ČR (48 %), dále v Irsku, Rakousku a Nizozemí (44 %, 43 %, 42 %). Vysoký podíl ateistů je také v Belgii, Estonsku a všech skandinávských zemích (Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko).
Kde je nejvíc ateistů : Největší podíl osob, které se označily za vyslovené ateisty, má Čína se 47 procenty, následována Japonskem s 31 procenty, Českou republikou se 30 a Francií s 29 procenty. V Rakousku se za přesvědčené ateisty prohlásilo deset procent. Za věřící se v anketě prohlásilo 93 procent obyvatelstva Nigérie a 92 procent Arménie.