Antwort Co je Schwarzsystem? Weitere Antworten – Jak poznat schwarz systém

Co je Schwarzsystem?
Mezi hlavní znaky švarcsystému patří:

  1. činnost pouze pro jednoho zaměstnavatele,
  2. podřízenost zaměstnance vůči zaměstnavateli,
  3. stanovená pracovní doba,
  4. stanovené pracoviště,
  5. využívání vybavení, nástrojů a pomůcek poskytovaných zaměstnavatelem,
  6. pravidelná odměna ve stejné výši.

Jaké sankce hrozí za švarcsystém Pokud úřady švarcsystém prokáží, hrozí zaměstnavateli pokuta od 50 000 Kč až po 10 000 000 Kč. Vedle pokuty je možné zpětně uložit i doplacení záloh na daně z příjmu a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.Pokuty za švarcsystém

Porušování zákona kontroluje Státní úřad inspekce práce. Ročně stát přichází kvůli švarcsystému o desítky miliard korun.

Kdy se jedná o švarcsystém : Pokud nějaký člověk takovou práci vykonává mimo pracovněprávní vztah, pak se jedná o nelegální práci. A právě do této definice spadá i švarcsystém. Švarcsystém je pak konkrétně situace, kdy OSVČ je formálně vůči jinému podnikateli v obchodním vztahu, ale fakticky je vůči němu v pozici zaměstnance.

Co je a co není schwarz systém

O švarcsystém se tedy nejedná, pokud jako živnostník dodržujete následující: Práci si řídíte samostatně – nikdo vám neurčuje podmínky, pracovní dobu a místo výkonu práce. Jednáte svým jménem – pod vlastním jménem fakturujete, jednáte i veřejně vystupujete. Jste za své podnikání zodpovědní – případné škody, pokuty apod.

Jak předejít švarcsystému : Ochrana proti švarcsystému z pohledu podnikatele

Vykonávejte práci pro více odběratelů a právo na to si pojistěte smlouvou. Fakturované částky by se měly měnit a je lepší, když nejsou vypláceny na pravidelně ve stejný den v měsíci. Při komunikaci s třetí stranou vystupujte svým jménem, nikoli jménem objednavatele.

Doporučuji se nezávazně a anonymně obrátit na inspektorát práce se žádostí o posouzení švarcsystému, následně dle stanoviska inspektorátu je možné "zaměstnavatele" upozornit na případnou nezákonnost jeho postupu při zaměstnávání osob na živnostenský list.

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Jak poslat kontrolu na zaměstnavatele

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:

  • kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
  • vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
  • vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
  • poskytovat poradenství


Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel : V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Kdy se obrátit na inspektorát práce : Pokud máte podezření z porušování pracovněprávních předpisů či bezpečnosti práce, pak máte možnost na inspektorát práce podat podnět ke kontrole. K tomu je třeba jednoznačně uvést zaměstnavatele, kterého se podnět týká. Je tedy třeba uvést název firmy či jméno zaměstnavatele, IČO, a místo výkonu práce.

Kdy chodi inspekce práce

Obvykle se dva až tři dny předem inspekce práce ohlásí, a to buď datovou zprávou nebo telefonicky. Nicméně není vyloučeno (zejména v případech kontroly nelegální práce), že inspektor dorazí zcela neohlášen a překvapí Vás. Inspektoři chodí zpravidla ráno a délka jejich návštěvy závisí na velikosti zaměstnavatele.

Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.Zákoník práce – § 66

Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.

Co nesmi zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.